Tüp Bebek Fiyatları 2019’da Ne Kadar? Devlet Desteği Var mı?

Tüp Bebek Fiyatları 2019’da Ne Kadar? Devlet Desteği Var mı?

tüp bebek fiyatları

Tetkik ve incelemelerle kesinleşmiş, kısırlığa sebebiyet veren problemleri bulunan çiftlerin, doğal yöntemlerle bebek sahibi olma şansları çok azdır veya tamamen yoktur. Bu nedenden dolayı alternatif yöntemlere başvuranların sayısı bir hayli fazladır. Tüp bebek tedavisi (IVF) de bunlardan biridir.

Tüp bebek tedavi yöntemi ile çocuk sahibi olmak isteyen tüm çiftlerin en merak ettiği sorular, tüp bebek fiyatları ile ilgilidir. İçeriğimizde bu sürecin mali olarak nasıl gelişeceği hakkındaki bilgileri bulabilirsiniz.

Bir tüp bebek döngüsü yumurtanın oluşum evresi, olgunlaşan yumurtaların toplanması, sperm hücrelerin alınması, mikroenjeksiyon ve embriyonun nakledilmesi gibi temel aşamalardan oluşmaktadır. Bu aşamalar, her çifte aynı süre içerisinde ilerlemeyebilir. Daha ilk evreden olumsuz bir sonuçla karşılaşıp en başa dönme ihtimali de vardır. Tedaviye başlamadan önce hem maddi hem de manevi olarak hazırlanmak, olumsuz ya da olumsuz her sonucu kabullenmek önemli bir etkendir.

Buraya da bakabilirsiniz: Tüp Bebek Nedir, Nasıl Yapılır?

Tüp bebek fiyatları 2019 yılında ne kadardır?

Doğurganlık tedavileri arasında en yüksek başarı oranına sahip olan tüp bebek, zaman ve incelik isteyen bir dizi prosedürden oluşur. Bu nedenle her aşamanın ayrı bir mali değeri bulunmaktadır. Tüp bebek yönteminde uygulanan her işlem kişiden kişiye göre değişkenlik gösterebilir veya ihtiyaca göre tekrarlanabilir.

Tüp bebek yönteminin başarıya ulaşması için bazı ilaçların da kullanılması gereklidir. Bu ilaçlar da maliyetli olabilmektedir. Her döngü için farklı enfeksiyon veya hap ihtiyacı olabilmektedir.

Tüp bebek tedavisi uygulayan sağlık merkezlerinin kendilerine ait bir fiyatlandırma listesi bulunur. Tedaviye başlamadan önce seçmiş olduğunuz merkezde yapılan işlemlerin size ne kadara mâl olacağını öğrenmeniz, tercihlerinizi bu duruma göre yapmanız daha doğru olacaktır.  Aynı zamanda mevcut olan sağlık sigortanızın durumuna bağlı olarak da ödeyeceğiniz fiyat azalabilir.

tüp bebek fiyatları nelerdir

Tüp bebek yönteminde kullanılacak malzemeler, bazı ilaçlar ve işlemlerin değerlendirilmesi için gerekli ekipmanlar genellikle yabancı firmalar tarafından temin edilmektedir. Döviz kurundaki dalgalanmalar direkt olarak ücretlendirmede etkilidir. 2019 yılı itibariyle bir tüp bebek döngüsünün fiyatlandırması hakkında en doğru bilgi, tedavinin gerçekleşeceği sağlık kurumundan güncel olarak alınmalıdır. Daha sonraki tüp bebek döngülerinin daha kolay gerçekleşmesi için, döllenme esnasında oluşan sağlıklı embriyoların saklanmasının mümkün olup olmadığını ve bunun için ne kadar ücret talep edildiğini de öğrenebilirsiniz.

Ayrıca eğer evinizden uzak mesafede olan bir sağlık kurumunda bu tedaviyi göreceksiniz, barınma ihtiyacınızı karşılayacak seçenekleri veya yol masraflarını da hesaplamalara dahil etmeniz gerekebilir. Tedavi aşamasında bazı tetkiklerin yapılması için genellikle iki günde bir kez, ihtiyaç duyulursa her gün kliniğe gidilmesi mecburiyeti olabilmektedir.

Tüp bebek fiyatlarının devlet ne kadarını karşılıyor?

Sağlık sigortanız mevcutsa ve tüp bebek tedavisi için devlet desteği alabilirsiniz. Ancak bunun bazı şartları bulunmaktadır.

Aşağıdaki şartlara uygun bir aday iseniz, devlet desteği için talepte bulunabilirsiniz:

 • Kadının yaşı 23’ten büyük, 39’dan küçük olmalıdır ve bazı şartlar haricinde en az 3 yıl evli boyunca evli olmalıdır.
 • Tedavi tarihinden önceki 5 yıl boyunca sigorta kapsamı içerisinde olunmalıdır.
 • Yapılan tetkikler veya daha önce uygulanmış olan başka bir doğurganlık tedavisinin sonucunda, normal yollarla bebek sahibi olunamayacağını kanıtlamalıdır.
 • Kadında gebelik oluştuktan sonra, gebeliği ciddi risklere sokacak bir problemin bulunmaması gerekir.

Uygunluk raporu alındıktan sonra 6 yıl içerisinde herhangi bir merkezde tedavi sürecine başlamadıysanız, yeniden bir rapor almanız gerekir. Devlet desteği, en fazla tüp bebek döngüsü ile sınırlıdır. İlk denemede %30, ikincide %25, üçüncü de ise %20 oranında yardım alınabilmektedir.

Devlet desteğine nasıl ve nereden başvurulması gerektiğini ve tüp bebek fiyatları ile ilgili daha ayrıntılı bilgi sahibi olmak istiyorsanız, tedavi göreceğiniz sağlık merkeziyle görüşmeniz daha sağlıklı olacaktır.Bur

Op. Dr. Havva Pars Ağargün

1968 yılında Kırşehir’in Mucur ilçesinde dünyaya geldi. İlk ve ortaokulu Mucur’da okuduktan sonra lise öğrenimine İstanbul Kız Lisesi’nde devam etti. 1991 yılında Cerrahpaşa Tıp Fakültesini bitirdikten sonra Haseki Eğitim ve Araştırma Hastanesi Kadın Hastalıkları ve Doğum Kliniği Aile Panlaması Biriminde çalıştı. 1999 yılında Kartal Eğitim ve Araştırma Hastanesinde Kadın Hastalıkları ve Doğum Uzmanı oldu.

Yorumlar

 • Gulu

  Tupbebek fiyati dovlet hastanesinde ne kadar

  • Op. Dr. Havva Pars Ağargün

   Bu konu ile ilgili net bir bilgiye sahip değilim.

Bir yorum yazınız