Tüp Bebek ile Mikroenjeksiyon Arasındaki Fark Nedir?
RANDEVU AL

ONLINE RANDEVU

*Saat 19.00’ dan sonraki online randevu talepleriniz için tarafınıza saat 09.00’ dan sonra geri dönüş yapılacaktır.

 

Tüp Bebek ile Mikroenjeksiyon Arasındaki Fark Nedir?

tüp bebek ile mikroenjeksiyon arasındaki fark

Mikroenjeksiyon (ICSI) ve tüp bebek (IVF), kısırlık ile mücadelede yaygın olarak kullanılan iki prosedürdür. Doğal yöntemlerle bebek sahibi olamayan, kısırlık tedavisi görmek zorunda olan çiftler tüp bebek ile mikroenjeksiyon arasındaki fark ve benzerlikleri merak etmektedir.

Tüp bebek ve mikroenjeksiyon arasındaki ana fark, sperm ve yumurtanın döllenme aşamasında meydana gelmektedir.

Mikroenjeksiyon nedir?

Mikroenjeksiyon yönteminde, ince bir cam iğne ile tek bir sperm seçilir ve her bir yumurtanın içine doğrudan sperm enjekte edilir. Bu prosedür, laboratuvar ortamında özel olarak tasarlanmış ekipmanlarla yetkin embriyologlar tarafından gerçekleştirilir. Teknik, daha az sayıda sperm gerektirdiği için döllenmedeki başarı şansı artacaktır.

Detaylı bilgiye https://www.havvaagargun.com/mikroenjeksiyon-nedir/ sayfasından ulaşabilirsiniz.

Tüp bebek tedavisi ile mikroenjeksiyon arasındaki fark nedir?

İki yöntem arasında uygulanacak kişiler, prosedür, maliyet ve başarı oranı olarak farklılıklar mevcuttur.

Tüp bebek ve mikroenjeksiyon için uygun adaylar kimlerdir?

Tüp bebek; ileri yaşta olan, fallop tüpünde hasar bulunan, endometriozis problemi olan kadınlar için veya sperm sayısında azalma meydana gelmiş erkekler için idealdir.  Ayrıca açıklanamayan infertilite için de bir çözüm yoludur.

Mikroenjeksiyon ise; düşük sperm sayısına, az hareketli veya anormal şekilli sperme sahip olan erkeklere uygulanabilir. Testis içerisindeki kaliteli spermler bu yöntem ile alınabilir.

Aradaki farkı daha iyi görebilmek adına okumalısınız: Tüp Bebek Nedir, Nasıl Yapılır?

Tüp bebek ve mikroenjeksiyon yönteminin prosedürü nasıldır?

  • Tüp bebek yönteminde prosedür şu şekilde ilerler:

Tüp bebekte ilk adım, kadının yumurta üretimini arttırmak için doğurganlık ilaçları verilmesidir. Bu aşamada doktorlar, hormon düzeylerini belirlemek ve yumurtalık testlerini değerlendirmek için rutin transvajinal ultrasonografiyi kullanacaklardır. Bir sonraki aşamada yumurtaları vücuttan toplamak için küçük bir operasyon yapılır. Anestezi altında yapılan bu prosedürde, hekim tarafından ince bir iğne ile kesecikler içerisindeki yumurta hücreleri toplanır. Erkekten alınan spermler ile yumurta hücreleri, kontrollü bir laboratuvar ortamında kaynaştırılır.

Birkaç gün içinde döllenmiş yumurtalar embriyo haline gelir. Embriyonun düzenli olarak büyüdüğünden emin olmak için kontrol edilir. Gelişen embriyolar 3 ila 5 gün sonra rahim içine yerleştirilir. Transfer esnasında embriyoların bulunduğu ince bir katater vajina içerisinden serviks yoluyla rahime bırakılır. Embriyo, rahmin iç kısmına yerleşirse gebelik oluşur.

  • Mikroenjeksiyon yönteminde ise prosedür şu şekilde ilerler:

Tüp bebek uzmanı, tedavi aşamasını izlemek için ultrason veya kan testleri isteyecektir. Yumurtalar, toplama işlemi için hazır olduğunda, çift ayrı prosedürlerden geçecektir. Yumurtaların toplandığı günlerde sperm de alınmalıdır. Sperm, semende mevcut değilse testislerdeki spermi toplamak için lokal anestezi altında cerrahi işlem yapılır. Toplanan spermler duruma göre dondurulabilir.

Yumurta toplama işlemi ile kadından alınan yumurta hücrelerine, spermler ayrı ayrı enjekte edilir. Döllenen yumurtalar iki gün içerisinde embriyolara dönüşür. Hekim, bir ya da iki embriyoyu rahim içine rahim ağzından ince bir kateter kullanarak aktarır. Eğer prosedür başarılı olursa, embriyo rahime tutunur ve gebelik başlar.

Mikroenjeksiyon yöntemi ile tüp bebek arasındaki maliyet farkı nedir?

Tüp bebek, uygulanan prosedürlerin incelik gerektirmesinden ve donanımlı bir işlem olmasından dolayı maliyetli olabilmektedir. Mikroenjeksiyon ise, tüp bebek tedavisi içerisinde uygulanan ekstra bir işlemdir ve maliyeti sağlık merkezine göre değişir. En güncel ve doğru fiyatlandırma, prosedürün uygulanacağı merkezden öğrenilmelidir.

Tüp bebek ile mikroenjeksiyon arasındaki başarı oranı farkı nedir?

Tüp bebekte başarı oranı, özellikle tedavi gören kadının yaşına ve kısırlığın türüne bağlıdır. 35 yaşın altındaki kadınların %41 ile %43 arasında bir başarı gösterdiği, 35 ila 37 yaşlarındaki kadınların ise %33 ile %36 arasında bir başarı oranına sahip olduğu bildirilmiştir.

Mikroenjeksiyon tedavisinde başarı oranı, özellikle tedavi gören kadının yaşına göre farklılık gösterir. Ancak ilk mikroenjeksiyon denemesinden sonra hastaların yaklaşık %25’inin bebek sahibi olacağı tahmin edilir.

Tüp bebek ile mikroenjeksiyon arasındaki fark birçok faktör ile doğrudan ilişkilidir.

Yorumlar

Bir yorum yazınız