Tüp Bebek Merkezi Seçerken Nelere Dikkat Edilmeli?

Tüp Bebek Merkezi Seçerken Nelere Dikkat Edilmeli?

tüp bebek merkezi

Bebek sahibi olmak isteyen ancak kısırlık teşhisi konulmuş bir erkek veya kadın, bu durumdan psikolojik açıdan olumsuz yönde etkilenir. Doğurganlık tedavileri, bu tür çiftler için mucizevi bir umut ışığıdır. Umutların, olumsuz sonuçlanmaması için en önemli faktörlerden biri, tüp bebek merkezinin doğru seçimidir. Tüp bebek merkezi seçiminden önce detaylı bir araştırma yapmanın büyük faydası olacaktır.

Tüp bebek tedavisine başlanmadan önce yapılan tüm muayene, tetkik ve incelemelerin sonucunda doğal yollar ile hamile kalınamayacağının kesinleşmiş olması gerekmektedir.

Aşağıdaki fizyolojik durumlar, tüp bebek tedavisini zorunlu hale getirebilir:

 • Açıklanamayan infertilite teşhisi konulan durumlarda,
 • Kadınlarda fallop tüplerinin alınmış veya tıkalı olmasında,
 • Çikolata kisti problemi nedeniyle doğurganlığın olumsuz etkilenmesinde,
 • Rahim, yumurtalık gibi üreme organlarında herhangi bir sebepten dolayı oluşan hasar ve deformasyonlarda,
 • Hem kadınlarda hem de erkeklerde yaş faktöründen ötürü yumurtalık ve sperm kalitelerinde düşüş yaşanmasında,
 • Erkeklerde çeşitli problemlerden kaynaklanan, meninin içerisindeki sperm sayısının az olması veya hiç olmamasında,
 • Spermlerin morfolojik özelliklerinin doğurganlık için yeterli düzeyde olmadığında,
 • Genetik nedenlerden dolayı gebeliğin oluşamamasında tüp bebek yapılabilir.

en iyi tüp bebek merkezi

En iyi tüp bebek merkezi neye göre seçilmelidir?

 • Güvenilirlik:

Ne yazık ki her tüp bebek merkezinin yetkin bir kurum olduğunun söylenmesi mümkün değildir. Tercih edeceğiniz kurumun, tüm sertifikalarının ve uzmanlık belgelerinin bulunması gerekmektedir.

 • Başarı oranları:

Tüp bebek merkezinin gerçekleştirmiş olduğu tüm tüp bebek tedavilerinin ne kadarının başarılı, ne kadarının ise başarısızlıkla sonuçlandığı; o merkezin başarı oranlarını belirler. Daha kısa sürede olumlu sonuçlara ulaşmak için, başarı oranı yüksek olanları tercih etmek önemlidir.

 • Referanslar:

İncelediğiniz tüp bebek merkezinde daha önceden tedavi görmüş kişilerin olumlu ya da olumsuz düşünceleri, tercih kriterlerinize uygun olup olmadığı hakkında size önemli bilgiler verebilir.

 • Hekim:

Her tüp bebek uzmanı, aynı derecede bilgi birikimine sahip değildir. Bazı hekimlerin daha geniş bilgi birikimleri, deneyimleri, tecrübeleri vardır. Aynı zamanda tedavi boyunca sağlıklı iletişim kurabilmek de önemlidir.

 • Rahatlık ve konfor:

Seçtiğiniz tüp bebek merkezi, tedavinin başlamasından itibaren uzun vakitlerinizi geçireceğiniz bir ortam olacaktır. Bu nedenle kendinizi konforlu hissetmediğiniz bir yer, sizin için uygun olmayabilir. Kısırlık faktörlerinin tümü aynı zamanda psikolojik olarak da yıpratıcı olduğu için, kendinizi ruhsal açıdan da rahat hissetmeniz çok önemlidir. Kısırlık bir hastalık değil, bir veya daha fazla faktörün neden olduğu bir durumdur. Süreç boyunca size rehberlik edecek ve yardımcı olacak bir uzmanın bulunması gerekebilir.

 • Hizmet çeşitliliği:

Tüp bebek tedavisi, tıbbi yan desteklerle birlikte yürütüldüğünde daha verimli olabilmektedir. ICSI (mikroenjeksiyon), PGD (genetik tanı testi), blastosist transferleri, yumurta dondurma, embriyo dondurma, sperm dondurma ve diğer tüp bebek protokollerinin, gerek duyulduğu ve istenildiği takdirde uygulanabilmesi önemlidir.

 • Ücretlendirme:

Tüp bebek tedavisinin maliyetli bir çalışma olduğu bilinmektedir. Bu nedenle sorgulanması gereken ilk bilgilerden biri de, sağlık merkezinin fiyatlandırma sistemidir. Tedavi sürecinde ne kadar ücret istendiği, ek masrafların neler olabileceği hakkında bir görüşme yapılmalıdır.

 • Sigorta durumu:

Tüp bebek tedavisi uygulanacak çiftlerin belirli kriterlere dahil olması durumunda, belli oranlarda devlet desteği verilebilmektedir. Eğer devlet desteği almayı planlıyorsanız, seçmiş olduğunuz tıbbi merkezin sigorta kurumunuzla anlaşmalı olmasına dikkat etmeniz gerekmektedir.

Tüp bebek merkezi seçimi esnasında telefon ile bilgi alınması pek doğru bulunmamaktadır. Klinik ile yapılan yüz yüze konuşmalar her zaman daha etkili ve fikir vericidir. Ayrıca gideceğiniz merkezi yakından incelemek, karşılıklı olarak daha iyi iletişim kurmaya ve üzerinizdeki kaygıların azalmasına da yardımcı olacaktır.

Yorumlar

Bir yorum yazınız

Yorum onaylama sistemi etkin; yorumunuzun yayınlanması biraz zaman alabilir.