Tüp Bebek Tedavisi Ne Zaman Yapılır?

Tüp Bebek Tedavisi Ne Zaman Yapılır?

tüp bebek tedavisi ne zaman yapılır

Tüp bebek tedavisi, kısırlık ile mücadele eden çiftler için büyük önem taşımaktadır. Başarı oranının diğer tedavi yöntemlerine göre daha yüksek olması en cazip özelliğidir. Ancak her tıbbi prosedürde olduğu gibi tüp bebek tedavisinde de uygunluk oldukça önemlidir. Bebek sahibi olmak isteyen ve tüp bebek tedavisi ne zaman yapılır sorusunun yanıtını arayan çiftler, öncelikle belirli tetkik ve aşamalardan geçmelidir.

Tüp bebek tedavisi nasıl yapılır?

Tüp bebek tedavisi ihtiyaca göre şekillenebilir. Bu nedenle her çiftin birebir aynı aşamalardan geçeceğini söylemek yanlış olacaktır.  Ortalama bir tüp bebek döngüsü dört ila altı hafta arasında tamamlanır, ancak zaman çizelgesi de kişiden kişiye değişir.

Tüp bebek tedavisi genel anlamda, birçok incelikli işlemden meydana gelen 5 aşamalardan oluşmaktadır:

 • İlk olarak kan tahlilleri, döngü takibi ve doğurganlık analizleri yapılarak, doğurganlığı engelleyecek olan etkenler tespit edilecektir. Tüp bebek tedavisine başlamak için, uzman hekim tarafından hangi ilaçların ve eylem planının gerekli olabileceği belirlenmeli, hormon seviyeleri ile menstrüasyon döngüsünü değerlendirilmelidir.
 • Yumurtalıkların uyarılmasına yardımcı olmak için enjeksiyon şeklindeki doğurganlık ilaçlarına başlanmalıdır. Vücudun belirli ilaçlara nasıl tepki vereceği belirlendikten sonra, yumurtalıklardaki foliküllerin yumurta üretmesine yardımcı olan doğurganlık ilaçları reçete edilecektir.
 • Yumurtalar geliştirilip hazır hale geldikten sonra, yumurta toplama işlemine geçilir. Yumurtalıklardan folikülleri almak için en uygun tarih belirlendikten sonra küçük bir cerrahi işlemle foliküller toplanır. Bu esnada erkekten de sperm numunesi alınır.
 • Doğurganlık uzmanları, gerekli hücreleri elde ettikten sonra döllenme sürecini başlatır. Yumurta ve spermler farklı yöntemlerle döllenebilir. Döllenmiş yumurtalar embriyo haline gelecektir.
 • Döllenme işleminden sonra geliştirilen embriyolar, 3 ila 5 gün sonra rahime yerleştirilecektir. Bu süreç başarılı olursa, hamilelik gerçekleşir ve tedavi başarıyla sonlanır.

Tüp bebek tedavisine ne zaman başlanmalıdır?

Tüm uygunluk koşullarını taşıyan ve tüp bebek tedavisi sonucunda bebek sahibi olması öngörülen çiftler için bu süreç, kadının adet tarihi ile birlikte başlamış olur. Adet düzeni mevcut değilse, kanamanın başlaması için ilave ilaçlar kullanılabilir.

tüp bebek tedavisine ne zaman başlanmalıdır

İsteyen herkes tüp bebek yaptırabilir mi?

Tüp bebek tedavisi, maliyetli ve zor aşamalardan oluşan bir yöntemdir. Bebek sahibi olmakta güçlük çeken veya kısırlık teşhisi konulan her çift için uygun değildir. Bazı kısırlık durumları ilaçlarla, cerrahi tekniklerle veya aşılama gibi basit prosedürlerle de çözüme kavuşacak nitelikte olabilir. Bunun için öncelikle kısırlığın teşhisi ve tedavi görecek çiftin biyolojik koşulları iyi değerlendirilmelidir.

Tüp bebek tedavisi ne zaman yapılır?

1 sene veya daha fazla süredir doğal yöntemlerle bebek sahibi olamayan çiftlere yapılan tetkikler sonucunda tespit edilen;

 • Açıklanamayan infertilite,
 • Yumurtlama bozuklukları,
 • Sperm kalitesi bozuklukları,
 • Fallop tüplerinin hasarlı veya tıkalı olması,
 • Endometriozis,
 • Servikal faktörler,
 • Genetik bozukluklar,
 • Bağışıklık sistemi ile ilgili sorunları olan bireyler için uygulanabilmektedir.

Aynı zamanda kısırlık nedeniyle birkaç kez aşılama tedavi görmüş, başarılı olunamamış durumlarda da tüp bebek tedavisi tek seçenek olabilir.

Tüp bebek kimler için uygun değildir?

Tüm kısırlık sorunlarının tüp bebek tedavisiyle çözülebilmesi ne yazık ki mümkün değildir. Bazı faktörler tüp bebek tedavisini başarıyla sonuçlanmasını kesin olarak engelleyebileceği için, tedavinin başlaması uygun görülmeyecektir.

 • Hiç yumurta hücresi üretemeyen kadınlar,
 • Hiç sperm hücresi olmayan erkekler,
 • Hormon düzeyleri tedavi edilemeyecek düzeyde bozuk olan çiftler,
 • Rahimi alınmış kadınlar için tüp bebek tedavisi olumlu sonuç veremeyecektir.

Tüp bebek tedavisi ne zaman yapılır sorusunun yanıtı olarak fizyolojik, biyolojik, psikolojik ve maddi unsurların tamamının bu sürece uygun olduğu bir zaman diliminden söz edilmelidir.

Yorumlar

  Bir yorum yazınız