Tüp Bebek Tedavisi Süresince Hastanede Yatmak Gerekli midir?
RANDEVU AL

ONLINE RANDEVU

*Saat 19.00’ dan sonraki online randevu talepleriniz için tarafınıza saat 09.00’ dan sonra geri dönüş yapılacaktır.

 

Tüp Bebek Tedavisi Süresince Hastanede Yatmak Gerekli midir?

tüp bebek tedavisi süresince hastanede yatmak gerekli midir

Tüp bebek tedavisi, uygulanmaya başlandığı ilk yıllardan beri yardımcı üreme teknikleri arasında daima en popüleri olmuştur. Bunun nedeni, diğer yöntemler arasında en güvenilir ve yüksek başarı oranına sahip olmasıdır.

Yaklaşık olarak 1 yıl boyunca korunmasız olarak cinsel ilişki yaşayan ancak gebeliğe dair olumlu bir sonuç elde edemeyen çiftler kısırlık tedavisi için uzman hekime başvurmalıdır. Eğer kısırlığa neden olan faktör ilaç takviyeleri veya diğer yöntemlerle ortadan kaldırılamıyorsa, çiftin tüp bebek için uygunluk şartlarını taşıyıp taşımadığına bakılmalıdır.

Tüp bebek kimler için uygundur?

Kadınlarda;

 • Fallop tüplerinin tıkalı veya hasarlı olması,
 • İleri derecede yumurtlama bozuklukları,
 • Şiddetli endometriyozis,
 • Rahim ağzı faktörleri,
 • Açıklanamayan infertilite gibi kadın kısırlık problemlerinde tüp bebek tedavisi etkili olabilmektedir.

Erkeklerde ise;

 • Azospermi,
 • Sperm sayısı ve kalitesinde yetersizlik,
 • Vas deferens gibi problemlerde tüp bebek uygulanabilir.

Hangi bireylerin tüp bebek için uygun olup olmadığına, uzmanlar tarafından detaylı tetkikler yapıldıktan sonra karar verilmelidir.

Tüp Bebek Nedir, Nasıl Yapılır?

Tüp bebek tedavisi süresince hastanede yatmak gerekli midir?

Tüp bebek tedavisi, yaklaşık olarak 7-8 haftalık bir süreçtir. Bu süreç içerisinde kadının veya erkeğin hastanede yatmasını gerektirecek olan hiçbir aşama mevcut değildir. Tüp bebek esnasında uygulanan yöntemler sonrasında hasta, kendini iyi hissedebildiği müddetçe evine ve günlük yaşamına geri dönüş yapabilmektedir.

Tüp bebek yönteminin uygulanmaya başlandığı ilk zamanlarda, özellikle embriyo transferi sonrasında kadına ciddi bir yatak istirahati önerilmekteydi. Kişisel ihtiyaçların karşılanmasına dahi müsaade edilmeyen bu yöntemin, ilerleyen zamanlarda gereksiz olduğu kanısına varılmıştır. İstirahat etmesi istenen bir grup kadın ile hareketlerinde kısıtlama olmayan kadınlar karşılaştırıldığında, başarı oranı bakımından hiçbir artış görülmemiştir.

Ayrıca, hareketsizliğin başta stres olmak üzere birçok olumsuz faktöre de yol açtığı bilinmektedir. Yeteri kadar hareket edemeyen kadınlarda kan pıhtılaşma sorunu ve kan akışındaki bozukluklar görülebilmektedir.

Tüp bebek aşamalarında doktorun belirlediği günler tüp bebek merkezine gidilmelidir ancak herhangi bir yatış işleminin yapılmasına gerek yoktur. Tüp bebek uygulamaları gün içerisinde, uzun vakitler gerektirmeden tamamlanabilmektedir.

Tüp bebek işlemleri nelerdir?

tüp bebekte hastanede yatmak gerekli mi

 • 1. Hafta / İlk görüşme ve kontroller:

Kişisel tercihlere uygun bir tüp bebek merkezi ve uzman hekim bulmak, ilk aşamanın en önemli adımıdır. Tüp bebek tedavisine başlayacak olan çiftlerin akıllarında cevaplanmayı bekleyen birçok önemli soru vardır ve öncelikle bu soruların cevabı alınmalıdır. İlk randevular, kısırlık teşhisini gözden geçirmek ve bir tedavi planı oluşturmak için yapılır. Bu esnada döngü esnasında kullanılacak olan ilaçların nasıl uygulanması gerektiği ile ilgili önemli bilgiler de verilecektir.

 • 2-4. Hafta / Hazırlık:

Kapsamlı laboratuvar testleri ile doğurganlık problemi tüm ayrıntılarıyla ele alınır. Bu esnada çifte kan tahlilleri, ultrason, bulaşıcı hastalık taraması, rahim değerlendirmesi, sperm analizi gibi tetkikler yapılır. Ayrıca adet döngüsünü düzenlemek ve yumurtalıkları hazırlamak için ilaçlar alınır.

 • 5.Hafta / İzleme:

Doğurganlık ilaçları kullanılarak normalden daha fazla yumurtanın olgunlaşması sağlanır. Bu esnada düzenli olarak rahim ve yumurtalıklarını değerlendirmek için ultrason ve kan tetkikleri yapılır.

 • 6-7. Hafta / Tetikleme, yumurta alımı, döllenme, transfer:

Yumurtaların olgunlaşması için hCG hormonuyla tetikleme yapılır ve 36 saat içerisinde yumurta alımına geçilir. Yumurta alımı, sedasyon altında klinikte yapılan bir günlük işlemdir. Sperm alımıyla aynı zamanda yapılmalıdır. Yumurta ve spermler laboratuvarda birleştirilir. Her şey yolunda giderse döllenen yumurtalar embriyoları oluşturulur.

Döllenmeden 3-6 gün sonra, embriyolar transfer için değerlendirilir. Embriyo, rahmin iç kısmına giden rahim ağzındaki açıklıktan nazikçe geçirilen ince ve esnek bir plastik tüple rahime aktarılır.

Tüp bebekte hamilelik ne zaman öğrenilir?

Transferden sonra, rahim iç duvarını desteklemek ve yerleşmeyi teşvik etmek için progesteron takviyesi verilir. Embriyo transferinden yaklaşık 12 gün sonra, ilk hamilelik testi klinikte yapılır. Eğer sonuç olumlu ise bir hafta içerisinde tekrar test uygulanır ve ultrason kontrolleri ile embriyo izlenmeye başlanır.

Yorumlar

Bir yorum yazınız