Tüp Bebek Tedavisinde Cinsel İlişki

Tüp Bebek Tedavisinde Cinsel İlişki

tüp bebek tedavisinde cinsel ilişki

Cinsel ilişki, eşler arasında günlük yaşamın bir parçası olarak yer edinmiş bir eylem olsa da; bazı durumlarda sekteye uğrayabilir. Tüp bebek tedavisine başlanması da bu durumlardan biridir.

Kısırlık teşhisi konulması, birçok tetkikten geçilmesi ve tüp bebekte karar kılınması, çiftler için zorlayıcı süreçlerdir. Bu aşamalardan sonra birçok emek verilerek bebek sahibi olunmaya çalışıldığında, daha fazla özen gösterilmesi gerekebilir. Tüp bebek tedavisinde cinsel ilişki yaşamanın mümkün olup olmayacağı bu nedenle merak konusu olmuştur.

Tüp bebek yaptıranlar cinsel ilişki yaşayabilir mi?

Tüp bebek, kısırlık tedavileri için geliştirilen yardımcı üreme teknolojileri arasında en güvenilir ve başarı oranı yüksek olan prosedürlerin başında gelmektedir. Eğer bir çiftin doğal yöntemlerle veya diğer tedavi biçimleriyle bebek sahibi olma şansı bulunmuyorsa, tüp bebek tedavisi uygulanabilir. Tüp bebek tedavisini bu denli başarılı kılan faktörler, incelikle ve hassasiyetle sürdürülen aşamalardır. Bir tüp bebek döngüsü yumurtalıkların geliştirilmesi, gelişen yumurtaların toplanması, sperm örneği alınması, yumurta ile spermin döllendirilmesi, embriyo kültürü ve embriyo transferi gibi adımlardan oluşmaktadır. Bu aşamaların sağlıklı bir şekilde ilerleyebilmesi için hem erkeğin hem de kadının dikkat etmesi gereken hususlar mevcuttur. Cinsel ilişki de, bunlardan biridir.

Tüp bebek sürecinde cinsel ilişkinin tamamıyla kısıtlanması söz konusu değildir. Ancak bazı durumlarda ve aşamalarda gerçekleşmemesi veya kontrollü olarak gerçekleşmesi gerekmektedir.

Başlamadan önce: Tüp Bebek Nedir, Nasıl Yapılır?

tüp bebekte cinsel ilişki

Tüp bebek tedavisinin hangi aşamalarında cinsel ilişki uygun görülmez?

  • Yumurtaların geliştirilmesi:

Tüp bebek prosedürünün bir parçası olarak kadınlara, çoklu yumurta folikülleri üretmeye teşvik etmek için hap veya enjeksiyon şeklinde doğurganlık ilaçları verilir. Bu esnadaki bir kadın, yumurtalıklarında ürettiği birçok yumurta folikülü nedeniyle cinsel ilişki esnasında rahatsızlık yaşayabilir. Yumurtalıkların ve tüm genital organların hassaslaştığı bu süreçte cinsel ilişki ağrıya neden olabileceği için tavsiye edilmemektedir.

  • Sperm numunesinin toplanması:

Erkeklerden, tüp bebek işleminde kullanılmak üzere sperm numunesi alınmadan yaklaşık 3 gün önce cinsel perhize girmeleri istenir.  Bu yöntemin amacı, numune içerisindeki spermlerin daha kaliteli ve hareketleri olmalarını sağlamaktadır. Sperm örneği genellikle yumurta alımıyla birlikte aynı gün istenecektir.

  • Yumurta toplama işlemi:

Yumurta toplama işlemi küçük de olsa bir cerrahi operasyondur. Bu nedenle herhangi bir tıbbi komplikasyonu önlemek için yumurta alımından sonra belirli bir süre cinsel ilişkide bulunulmaması tavsiye edilir.

Detaya buradan ulaşabilirsiniz: https://www.havvaagargun.com/yumurta-toplama-islemi-ne-kadar-surer/

  • Embriyo transferi:

Sperm ile yumurta döllendikten sonra embriyoya dönüşür ve rahime transfer edilir. Bu işlemden sonra kadın kendini iyi hissedene kadar ve embriyonun rahime yerleşmesine izin vermek amacıyla cinsel ilişkiye ara verilebilir. Daha sonrasında cinsel ilişkiden kaçınmak için bir neden yoktur. Orgazmın implantasyonu önlediğine veya düşüğe neden olduğuna dair hiçbir kanıt bulunmamaktadır.

tüp bebek tedavisinde cinsel ilişki riskli midir

Tüp bebek tedavisinde cinsel ilişki riskli midir?

Yumurtalık uyarımı sırasında korunmasız cinsel ilişkide bulunmak, anne ve bebek için riskli olan çoğul gebelik olasılığını artırabilir. Tüp bebek tedavisinin ciddi bir yan etkisi olan yumurtalıkların aşırı uyarımı nedeniyle, cinsel ilişkide bulunurken prezervatif kullanmak önemlidir.

Ayrıca yumurtalıkların toplanması aşamasından sonra cinsel ilişki yaşanması, muhtemel bir enfeksiyon riskini arttıracaktır. Tüp bebek tedavisi esnasında kadının vajinal bir enfeksiyon yaşaması kesinlikle istenmeyen bir durumdur.

Tüp bebekte cinsel ilişki ne zaman başlar?

Embriyo transferinden bir süre sonra cinsel ilişkiye girilmesinde genel anlamda bir sakınca görülmemektedir. Fakat her bireyin tüp bebek süreci farklı gidişatta seyrettiği için en doğru kararı, kişinin hekimi vermelidir. Hekiminiz cinsel ilişkiye bir süre daha ara vermeniz gerektiğini düşünüyorsa direktiflere uyulmalıdır.

Tüp bebekle hamile kalanlar cinsel ilişki yaşayabilir mi?

Hamileliğin oluştuğu kesinleştikten sonra, hamileliğin seyri normal bir şekilde ilerliyorsa tüp bebek tedavisinde cinsel ilişki kısıtlanmamaktadır. Ancak düşük tehlikesi gibi risklerde bebeğin sağlığı göz önünde bulundurularak bir süre cinsel ilişkiden uzak durulmalıdır.

İlginizi çekebilir: Hamileyken İlişkiye Girilir mi?

Op. Dr. Havva Pars Ağargün

1968 yılında Kırşehir’in Mucur ilçesinde dünyaya geldi. İlk ve ortaokulu Mucur’da okuduktan sonra lise öğrenimine İstanbul Kız Lisesi’nde devam etti. 1991 yılında Cerrahpaşa Tıp Fakültesini bitirdikten sonra Haseki Eğitim ve Araştırma Hastanesi Kadın Hastalıkları ve Doğum Kliniği Aile Panlaması Biriminde çalıştı. 1999 yılında Kartal Eğitim ve Araştırma Hastanesinde Kadın Hastalıkları ve Doğum Uzmanı oldu.

Yorumlar

Bir yorum yazınız