Tüp Bebek Tedavisinde Dikkat Edilmesi Gerekenler

Tüp Bebek Tedavisinde Dikkat Edilmesi Gerekenler

tüp bebek tedavisinde dikkat edilmesi gerekenler

Tüp bebek tedavisi; maddi ve manevi zorluklar içeren, hassasiyet gerektiren bir tıbbi işlemdir. Yaklaşık olarak 1 ile 1,5 ay arası bir zaman diliminde tamamlanan tüp bebek işlemlerinin tüm amacı, çiftin bebek sahibi olabilmesidir. Bu nedenden dolayı tüp bebek tedavisinde dikkat edilmesi gerekenler ve başarı şansının arttırılması için yapılacak birtakım hususlar vardır.

Tüp bebek öncesi hazırlık yapılmalı mıdır?

Doğurganlığın arttırılması için yapılacak uygulamalar ve yaşam tarzı değişiklikleri, tüp bebek öncesinde yapılması gereken hazırlıklar kapsamındadır. Doğal doğurganlığı önceden optimize etmek, tüp bebek öncesi yapılabilecek en iyi yatırımlardan biridir.

Kadınların vücudunda doğumdan itibaren var olan ilkel yumurtalar mevcuttur ve bu yumurtalar yaklaşık olarak 120 günlük bir süre içerisinde oluşur. Bu süre zarfında olgunlaşma için seçilen ilkel yumurtalar çok hassastır. Eğer vücutta birçok toksin varsa, bu maddeler olgunlaşan yumurtaya büyük zararlar vererek, genetik bir kusura yol açabilir. Genetik kusuru olan bir yumurta sağlıklı bir embriyoya dönüşemeyeceği için gebelik ya oluşmayacak ya da doğum kusurları görülecektir.

Benzer şekilde erkek üreme hücreleri olan spermler, yaklaşık olarak 115 günde bir üremektedir. Yumurtalarda olduğu gibi, spermler de vücuttaki her şeyden etkilenir. Hasarlı bir sperm anormal bir şekle, değişmiş motiliteye sahip olabilir ve bu tür spermlerin döllenme kabiliyeti çok düşüktür.

Hamileliğin sağlıklı bir şekilde oluşması ve sürdürülebilmesi için genel sağlık durumu çok önemlidir. Yalnızca tüp bebek aşamalarında değil, aşamalara başlanmadan yaklaşık 4 ay önce hazırlıklara başlanmalıdır.

Bebek sahibi olmak isteyen çiftlerin, kendilerine en uygun olan tüp bebek merkezini ve tüp bebek uzmanını seçmeleri de önemli bir etken olacaktır. İşlemlerin ne kadar maliyet gerektirdiği gibi önemli bilgileri öncesinde edinmek faydalı olacaktır.

tüp bebekte dikkat edilmesi gerekenler

Tüp bebek tutması için yapılması gerekenler nelerdir?

Pozitif bir gebelik sonucu için sağlıklı yumurta ve sperm hücrelerine ihtiyaç vardır. Bunun nedenle yumurtaların toplanma aşamasından önce, kadının birtakım ilaçlar kullanması istenir. Yumurta ve sperm elde edilince, döllenme aşamasına geçilir. Döllenmeyi kolaylaştırmak için mikroenjeksiyon yöntemi kullanabilir. Kaliteli bir embriyo, gebeliğin oluşmasındaki en önemli etkenlerdendir. Hangi embriyonun yerleşme şansının daha yüksek olduğunu ölçümleyen PGT (preimplantasyon genetik tarama) adında bir tetkik de mevcuttur. PGT sonucunda en kaliteli ve sağlıklı embriyo tespit edilebileceği için, tüp bebek prosedürünün başarıya ulaşma şansı çok yüksek olur.

Tüp bebek tedavisinde dikkat edilmesi gerekenler nelerdir?

Tüp bebek işlemi esnasında hekim tarafından verilen tüm direktiflere uymak, gereken ilaçları kullanmak, kontrollere düzenli olarak gitmek, sağlıklı beslenmek, düzenli yaşam sürmek, stresten uzak durmak gibi faktörler; tedavinin olumlu sonuçlanmasına yüksek oranda katkı sağlayacaktır.

Tüp bebek yöntemiyle bebek sahibi olmaya çalışmak, olumsuz sonuç alınabilmesi endişesi nedeniyle psikolojik olarak zorludur. Mümkün olduğu kadar bunu doğal bir süreç olarak kabullenmek, gerginlik hissini azaltabilir. Gerektiği takdirde psikolojik yardım da alınabilir.

Tüp bebek öncesi beslenme nasıl olmalıdır?

Hem kadının hem de erkeğin dengeli bir beslenme programı oluşturması, Tüp bebek tedavisinde dikkat edilmesi gerekenler arasında ilk sıralardadır. Bu etken, tüp bebekteki başarı şansını büyük ölçüde etkileyecektir. Embriyo transferinden en az 3 ay önce, üreme hücrelerini güçlendirmek ve rahime olan kaliteli kan tedarikini sağlamak için düzenli bir diyet listesine uyulmalıdır.  Rahim için kaliteli kan tedariki, embriyonun yerleşmesi esnasında gerekli olacak protein ve besin salgısını artıracaktır.

Döllenme ve implantasyon sürecinde hayati bir rol oynayan A, B, E ve C vitaminleri, çinko, magnezyum, selenyum, demir ve ko-enzim Q10 içeren gıdalara sıkça yer verilmelidir.  Ayrıca gebelikten önce alınan folik asit takviyelerinin de spina bifida gibi ciddi nöral tüp defektlerini önlemeye yardımcı olduğu bilinmektedir.

Yorumlar

Bir yorum yazınız

Yorum onaylama sistemi etkin; yorumunuzun yayınlanması biraz zaman alabilir.