Tüp Bebek Yöntemi
RANDEVU AL

ONLINE RANDEVU

*Saat 19.00’ dan sonraki online randevu talepleriniz için tarafınıza saat 09.00’ dan sonra geri dönüş yapılacaktır.

 

Tüp Bebek Yöntemi

tüp bebek yöntemi

Tüp bebek yöntemi, normal şartlarda bebek sahibi olamayan çiftler için önerilen destek üreme tedavisidir. Tam kapsamı ile ele alındığında tüp bebek yöntemi 4 aşamadan oluşur. Her bir aşaması  sabır ve dikkat isteyen bu tedavi yönteminde düzenli takip ve doğru uygulama çok önemlidir. Tüp bebek tedavisi sadece tıbbi olarak değil, çiftlerin geçmişleri ve tedavi sırasında yapmaları gerekenlerle de doğrudan ilişkilidir.

Tüp Bebek Yöntemi Aşamaları Nelerdir?

1) Tüp bebek tedavisi öncesi çiftler değerlendirilir.

Tüp bebek yöntemi için çiftler sağlık merkezine başvurduğu zaman ilk olarak uzman bir doktor tarafından görüşmeye alınır. Çiftin ayrı ayrı geçirdikleri hastalıklar, genetik yatkınlıkları olan tıbbi durumlar ve aile sağlık öyküleri alınır. Bu hazırlık bir ön çalışmadır ve tüm tüp bebek yöntemi planlaması bunun üzerine kurulmaya başlanacaktır.

Yine bu aşamada çiftler ayrı ayrı muayeneye alınırlar ve gerekli tahliller ve testler yapılır. Kadında jinekolojik muayene, yumurtalık kapasitesi, rahim filmi, tiroid fonksiyon testleri ve prolaktin hormon düzeyi ile kan sayımı, kan grubu ve hepatit – HIV testleri istenir. Erkek için de yine kan tahlilleri, spermiogram istenir.

Tüm planlama da işte tüm bu veriler üzerinden hazırlanır. Aslında tüp bebek dendiği zaman standart uygulamaların olduğu klasik bir tedavi paketi algılanmaktadır. Oysa ki çok ince ayrıntılarla başarılı sonuçlar için ciddi bir tıbbi emek ile çalışılmaktadır.

2) Tüp bebek yöntemi için yumurta toplama işlemi başlar.

Tüp bebek yönteminde kadının adet döngüsünün 21-23. günlerinde başlayan bir iğne verilir. Bu iğne ile, gelişecek yumurta foliküllerinin  aynı oranda büyümelerini sağlamak için bir tür hormonal baskılama yapılır. Bu iğneyi hastalar kendi kendilerine cilt altına olacak şekilde yapabilirler. İğne yapıldıktan sonra 14. günde hasta ultrason görüntüleme için çağrılır. Ultrasonda endometrium inceliği ve yumurtalıklarda 10 mm’den büyük folikül olmazsa ve gerekirse kan estrojen düzeyi de kontrol edilerek yumurtalık uyarıcı hormonların kullanılmasına başlanır.

Tüp bebek yönteminin bu aşamasında amaç, kadında yumurtalıklarda yumurta üretimini baskılayarak dışarıdan verilecek olan FSH, HMG hormonlarını içeren iğneler ile yumurtalıkların uyarılmasıdır. Böylelikle yumurtaya dönüşecek folikül sayısı da yükselir. Bu nedenle hormon iğnelerinin dozu kadının yaşı, kilosu, varsa önceki tedavilerine ve yine varsa metabolik rahatsızlıklarına göre belirlenir. Foliküller büyüdükçe kandaki östrojen seviyesi de artar.

Foliküller 18-20 mm boyutuna ulaştığında HCG iğnesi, halk arasında çatlatma iğnesi ile yumurtalar olgunlaşma sürecine girer ve bu iğneden yaklaşık 34-36 saat sonra yumurtalar toplanacak hale gelir.

Yumurta toplama işlemi ameliyathane ortamında hafif bir anestezi altında iğne ile toplanarak emrbiyoloji laboratuvarına verilir.

İlginizi çekebilir: Yumurta Toplama İşlemi Nedir?

3) Yumurta ve sperm hücreleri laboratuvar ortamında döllenir ve embriyolar takibe alınır.

Tüp bebek yönteminde en önemli aşamalardan biri laboratuvar ortamıdır. Vücut ortamının yaratıldığı bu laboratuvarda yumurta hücreleri sperm hücreleri ile bir araya getirilerek, döllenmeye bırakılır. Döllenme işlemi klasik tüp bebek veya mikroenjeksiyon olarak iki temel yöntem şeklinde gerçekleştirilir. Tabii ki tedavide hangi yöntemin kullanılacağına çiftlerin yumurta ve sperm özellikleri yön verir.

Döllenme işlemi olduktan sonra döllenen yumurtalar inkübatör adı verilen ve rahim ortamı şeklinde hazırlanmış cihazlara yerleştirilir. Tüm embriyoların gelişimi günlük olarak embriyologlar tarafından takip edilir. Bu şekilde rahim içine tutunma olasılığı en yüksek ve kaliteli embriyo seçilir.

4) Seçilen embriyo rahim içine transfer edilir.

Tüp bebek yöntemi için embriyo transfer gününün belirlenmesi, herkes için farklılık gösterebilir. Genellikle önceden belirlenen bir gün olsa da asıl önemli veri embriyoların gelişiminden alınmaktadır.

Embriyo transferi sonrası eğer hala laboratuvarda gelişimi süren iyi kalitede embriyolar varsa, çiftlere durum bildirilir ve uygun şartlarda bu embriyolar dondurularak saklanır. Dondurularak saklanan embriyolar, eğer gerekirse daha ileri bir tarihte tekrar yapılabilecek bir tüp bebek tedavisi için kullanılabilir.

Kullanıcılar bu içeriği de çok beğendi: Tüp Bebek Aşamaları ve Tedavi Süreci

Yorumlar

Bir yorum yazınız