Tüp Bebekte Hepatit B ve C Virüsü

Tüp Bebekte Hepatit B ve C Virüsü

tüp bebekte hepatit b ve c virüsü

Erkekte veya kadında hepatit B, hepatit C gibi hastalıkların bulunuyorsa, gebelik için herhangi bir tehlike oluşmaması için önceden birtakım önlemler alınması gerekebilir.

Bunun için öncelikle hepatit B ve hepatit C virüslerini inceleyelim:

Hepatit B nedir, nasıl bulaşır?

Hepatit B, karaciğeri enfekte eden viral bir durumdur. Enfeksiyon, bu virüsle enfekte olmuş kan veya vücut sıvılarıyla temastan dolayı bulaşır. Hepatit B virüsünün bulaşması için başlıca kaynaklar şunlardır:

  • Hepatit B virüsü taşıyan bir kadının doğum yapması,
  • Cinsel ilişki esnasında vücut sıvılarının kişiden kişiye aktarılması,
  • Dövme, piercing veya akupunktur gibi uygulamalarda steril olmayan malzemelerin kullanılması,
  • Diş fırçası, jilet gibi vücut sıvılarıyla temas eden kişisel bakım ürünlerinin başkalarıyla paylaşılması nedeniyle bulaşabilir.

Hepatit B hava yolu, yiyecek – su paylaşımı, sarılma, el teması gibi yollarla yayılmaz. Bu virüs, bulaştığı kişide genellikle fark edilmeden yok olur. Enfeksiyon geçtikten sonra virüs taşıyan bir grup insan, yalnızca virüs taşıyıcı olarak kalır. Bu türdeki insanlar ‘sağlıklı taşıyıcılar’ olarak adlandırılır. Kendileri hasta değildir, ancak potansiyel olarak başkalarına bulaştırabilirler. Bununla birlikte, bazı hastalarda enfeksiyon aktif kaldığı için virüsün bulaşıcı olmasına neden olur. Ayrıca hepatit B, siroz dahil birçok karaciğer hasarına sebebiyet verir.

Hepatit C nedir, nasıl bulaşır?

Hepatit C, karaciğeri enfekte eden viral bir durumdur. Enfeksiyon, bu virüsle enfekte olmuş kan veya vücut sıvılarıyla temastan dolayı bulaşır. Hepatit B virüsünün bulaşması için başlıca kaynaklar şunlardır:

  • Dövme, piercing veya akupunktur gibi uygulamalar esnasında veya ilaç enjekte sırasında enfekte olmuş iğnelerin kullanılması,
  • Hepatit C virüsü taşıyan bir kadının doğum yapması,
  • Cinsel ilişki sırasında vücut sıvılarının kişiden kişiye aktarılması,
  • Hepatit C virüsü taşıyan kişinin vücut sıvılarıyla temas eden kişisel bakım ürünlerinin başkaları tarafından kullanılması yoluyla yayılabilir.

Hepatit C yiyecek – içecek paylaşımıyla, sarılmayla, öpüşmeyle veya hava temasıyla bulaşmaz.

Hepatit B ve hepatit C virüslerinin tüp bebek ile ilişkisi nedir?

Eğer erkekte hepatit B veya hepatit C varsa, enfekte olmuş bir spermden oluşan embriyolar sağlık açısından riskli olacaktır. Kadında enfeksiyon mevcut ise, bebeğin anne karnında iken bu enfeksiyondan etkilenmesi çok düşük bir ihtimaldir. Böyle bir durumda genellikle doğum esnasında bulaşacağı için öncelikle kadın aşılanmalı ve gerekirse doğum sezaryen olarak gerçekleşmelidir.

Sağlık açısından en uygun yöntem, hepatit enfeksiyonlarının tedavi edilmesinden sonra gebeliğin oluşmasıdır. Ancak mümkün değilse, tüp bebek ve mikroenjeksiyon yöntemleri kullanılarak da gebelik oluşabilir. Tüp Bebek ile Mikroenjeksiyon Arasındaki Fark Nedir? adlı sayfamıza göz atmanızda fayda var.

Doğurganlık tedavisi sırasında, enfekte olan erkek ise sperm yıkama tekniğinin uygulanması hepatit B ve C virüslerinin bulaşma riskini en aza indirir. Bu işlem, spermlerin seminal sıvıdan ayrılmasını, aşılama veya mikroenjeksiyon için hazırlanmasını ve kullanılmadan önce hepatit için test edilmesini içerir. Aynı şekilde hepatit taşıyıcısı olan bir kadının da yumurta hücreleri yıkama işlemine tabi tutulabilir ve daha sonra hepatit oluşumunun varlığı için testten geçirilir.

Yalnızca erkekte hepatit virüsleri varsa, döllendirme esnasında virüslerinden arındırılmış bir embriyo oluşturulduğu takdirde problem yaşanmaz. Eğer anne adayı hepatit B virüsü taşıyıcıysa gebeliğin seyri bu durumdan etkilenmez ancak doğum sırasında bebek virüsle temasa gireceği için ve potansiyel olarak virüs taşıyıcısı olabilir. Bebeği korumak için anne adayına, hepatit B antikorlardan oluşan aşı yapılır. Bu aşı, doğumdan hemen sonra da bebeğe yapılmalıdır.

Hepatit C virüsünün de doğum esnasında bulaşma riskli çok yüksektir. Hepatit C için üretilmiş bir aşı olmadığı için, bu enfeksiyonda anne adayına veya bebeğe aşı yapılmaz. Bu durumda virüsün varlığını saptamak için, bebeğe bir kan tetkiki yapılır ve pozitif çıkması durumunda gereken tedaviye başlanır.

Yorumlar

Bir yorum yazınız

Yorum onaylama sistemi etkin; yorumunuzun yayınlanması biraz zaman alabilir.