Yenidoğan Bebeğin Bakımı Nasıl Yapılır?
RANDEVU AL

ONLINE RANDEVU

*Saat 19.00’ dan sonraki online randevu talepleriniz için tarafınıza saat 09.00’ dan sonra geri dönüş yapılacaktır.

 

Yenidoğan Bebeğin Bakımı Nasıl Yapılır?

yenidoğan bebeğin bakımı nasıl yapılır?

Bir bebeğin doğumu hayat boyunca yaşanabilecek en mucizevi deneyimlerdendir. Özellikle ilk kez ebeveyn olma heyecanı yaşayan bireyler için bu süreçte birçok belirsizlik mevcut olabilir. Bebekteki her küçük değişikliğin endişe kaynağı olması, anne veya babanın kendini çaresiz hissetmesi olağandır. Her yenidoğan bebek benzersizdir ve çevrelerine çeşitli şekillerde adapte olacaktır. Yenidoğan bebeğin bakımı birtakım ipuçlarıyla oldukça kolay bir biçimde yönetilebilecek bir süreçtir.

Yenidoğan bebek bakımı beslenmesi nasıl yapılır?

Yenidoğan bir bebeğin 2-4 saat aralıklarla, 24 saat içerisinde 8-10 kez beslenmeye ihtiyaçları vardır. Bir bebek 6.ayını tamamlayana dek yalnızca anne sütü veya formül mama ile beslenmeli, uzmana danışmadan ek gıdaya başlanılmamalıdır. Emzirme veya formül mama fark etmeksizin, bebeğin beslenme süreci ebeveynleriyle olan bağın gelişmesine yardımcı olan ve etkileşim kurma fırsatı sunan önemli bir görevdir.

Yenidoğan bebekte gözlemlenebilecek açlık belirtileri şöyledir:

  • Erken açlık belirtileri; bebeğin dudaklarını yalamasını, ağzını açıp kapatmasını ya da dudak, dil, el, parmak ya da yumruğunu emmesini içerir.
  • Aktif açlık belirtileri arasında huzursuzluk, hızlı nefes alma, kıvrılarak emzirme konumunu almaya çalışma bulunmaktadır.
  • Geç açlık belirtilerinde ise, bebek şiddetli bir şekilde ağlar ve genellikle başını iki yana doğru hızlı bir şekilde hareket ettirir.

Yenidoğan bebek bakımı emzirme nasıl olmalıdır?

yenidoğan bebek bakımı

Anne sütü, bebek için mükemmel bir şekilde tasarlanmıştır ve devamlı olarak bebeğin ihtiyaçları doğrultusunda yenilenmektedir. Sütün üretilme ve çoğalma süreci, doğumdan sonraki 6 hafta boyunca devam edebilir.

Anne sütü talep ve arz ilkesi kullanılarak üretilir. Bebek ne kadar çok alırsa o kadar fazla üretilir. Yenidoğanın iki ila dört saatlik aralıklarla beslenmesi normaldir ve beslemeler 30 dakika – 1 saat sürebilir.

Sağlıklı bir emzirme için anne, sırtını destekleyerek rahat bir şekilde konumlanmalıdır. Bebeğin vücudu yakın tutulmalı, boyun ve omuzlarının arkası iyi bir şekilde desteklenmelidir. Bebek, gerilmeden göğse kolayca ulaşabilmeli; üst dudak meme başı ile aynı hizada olmalıdır. Serbest el kullanılarak meme ucu bebeğe tutulmalı, emmeye teşvik edilmelidir. İlk emme hızlı, daha sonra ritim yavaşlamalıdır.  Yüksek hacimli sütün bırakılması halinde, bebeğin yutkunma sesleri duyulabilir.

Yenidoğan bebek banyosu ne sıklıkta yapılmalıdır?

Banyo vakti, bebekle bağlantı kurmak için önemli bir fırsattır.  Ancak bazı bebeklerin yıkanma sürecine alışabilmesi biraz zaman alabilir. Banyo esnasında ağlayan bebekle nazikçe konuşulmalı, bebeğin yüzünüzü görebilecek ve göz teması kurabilecek şekilde konumlanmalıdır. Endişeye neden olmamak için ani veya sarsıntılı hareketlerden kaçınılmalıdır.

Bebeğin banyo zamanlaması ebeveynlerin programlarına göre değişiklik gösterir. Bebekler haftada üç defadan az olmamak kaydıyla istenilen aralıklarda yıkanabilir. Banyonun sakinleştirici ve rahatlatıcı etkisi göz önünde bulundurularak planlama yapılabilir.

Banyo esnasında güvenliği sağlamak amacıyla, bebek suda asla yalnız bırakılmamalıdır. Suyun sıcaklığı daima iki kez kontrol edilmeli, 36-37 derece aralığında olacak şekilde ayarlanmalıdır. Yıkayacak kişinin kolu sırtın arkasında yerleştirilmeli, doğru ve güvenli tutuş sağlandığından emin olunmalıdır.

Yenidoğan bebek bakımı püf noktaları nelerdir?

yenidoğan bakımı

Yenidoğan bebekler aileler için büyük bir sorumluluktur ve bu dönemi sorunsuz atlatabilmek adına yapılabilecek birtakım etkenler bulunmaktadır:

  • Yardım almaktan kaçınılmamalıdır:

Bazı ebeveynler bebeklerinin bakımını yalnızca kendilerinin üstlenmeleri gerektiğini düşünür ve aksi durumda kendilerini yetersiz hissetmektedirler. Ebeveynlik, zorluklarla doludur, bu nedenle aile ve arkadaşlardan yardım istemekten kaçınılmamalıdır. Yenidoğan bakımının herhangi bir alanı ile ilgili ciddi endişeler veya sorunlar varsa, uzman yardımı alınarak yönlendirmeler yapılabilir.

  • Bağlanma önemlidir:

Yenidoğan bebeği olan bir aile karmaşık duygularla ve önemli sorumluluklarla yükümlüdür. Ancak ilk birkaç ay içerisinde bebekle tanışmaya zaman ayırmak da çok önemlidir. Sarılma, okşama, şarkı söyleme ve göz teması kurma gibi aktiviteler; dış dünyadan aldıkları aşırı uyarım yüklemesinden rahatlatmasına yardımcı olacak duygusal bir bağ oluşacaktır. Bağlanma, ayrıca ilerleyen dönemlerde duygusal ve fiziksel gelişime de yardımcı olur.

  • Hastalıklara karşı önem alınmalıdır:

Yenidoğan bebeklerde tamamen gelişmiş bir bağışıklık sistemi olmadığı için, özellikle hastalıklara ve enfeksiyonlara karşı savunmasızlardır. Hijyen kurallarına uymak, bebeği uygun bir ısıda tutmak ve hastalık riski olan insanlarla temasından kaçınmak çoğu hastalıktan korunmalarına yardımcı olacaktır. Bununla birlikte soğuk algınlığı, grip ve yetişkinlerin kolayca savaşabileceği diğer hastalıklar yenidoğan bebekler için zorlayıcı olabilmektedir.

Bebek; alışılmadık derecede ve kontrolsüz bir şekilde ağlıyorsa, vücut ısısı yüksekse, nefes alıp vermede zorluk yaşıyorsa ve beslenmiyorsa uyarılar göz ardı edilmeden bir uzmana danışılmalıdır. Bu durumlar sonucunda mutlaka tıbbi bir acil müdahale gerekmese dahi tedbirli olmak gerekmektedir.

  • Uyku rutini sağlanmalıdır:

Yenidoğan bebeklerin gece ve gündüz kavramı yoktur. Bu nedenle gece boyunca uyumasını ve gün boyunca uyanık kalmasını beklemek anlamsızdır. Bazı bebekler diğerlerinden daha fazla ya da daha az uyuyabilir. Uykuda olduğu süreç yaklaşık 20 saattir. Yenidoğan bebeklerde huzursuzluğu en aza indirgemek için, özenli ve duyarlı bir şekilde uyumasına yardımcı olunmalıdır.

  • Ağlamak bir ifade yöntemidir:

Bebekler, ilk yıllarında oldukça sık bir düzende ağlarlar. Onlar için iletişim kurmanın birincil yolu budur. Acıkma, alt değiştirme, temas kurma gibi birçok ihtiyaçlarını ağlayarak gösterirler. Bu süreçte, ebeveynlerin bebeklerinin ağlamalarına karşı aşırı duyarlı olması ve endişelenmesi muhtemeldir. Genellikle yenidoğan bebeğin bakımı tamamen karşılandığında sonlanan ağlamaların şiddetlenmesi halinde bir problemin var olabileceği göz ardı edilmemelidir.

Yorumlar

Bir yorum yazınız