Yumurta Toplama İşlemi

Yumurta Toplama İşlemi

yumurta toplama işlemi

Foliküller; yumurtalıklardaki küçük, sıvı dolu keselerdir. Her folikülün içinde, folikül geliştikçe büyüyecek olan olgunlaşmamış bir yumurta bulunur. Folikül, optimum boyuta ulaştığında yumurta serbest kalır, böylece doğurganlık için gereken yumurtlama olayı meydana gelir. Tüp bebek tedavisi esnasında foliküllerin önemi çok büyüktür. Çünkü kadındaki foliküller yumurta toplama işlemi ile birlikte alınmalı ve spermle birlikte döllenmesi sağlanmalıdır.

Normal bir döngüde, bir yumurtanın yumurtlamasına izin vermek için alternatif yumurtalıklar üzerinde sadece bir folikül gelişir. Bu yumurta döllenemezse, adet dönemi ile birlikte dışarı atılır. Ancak bir tüp bebek döngüsü sırasında, daha fazla folikülün gelişmesine ve yumurtaların toplanmasına neden olmak için yumurtalıkların uyarılması amacıyla ilaçlar verilir. Foliküllerin büyüklüğü, ultrason taramaları ile düzenli olarak izlenir ve her taramadan sonra ilaç dozu gözden geçirilir. Yeterli sayıda folikülün olması durumunda, HCG enjeksiyonu verilir. Bu hormon, yumurtaların nihai olgunlaşmasını sağlayacak ve yumurtaların folikülden salınmasına izin verecektir.

Yumurta toplama işlemi öncesinde öncelikle hastanın hiçbir ağrı hissetmemesi için anestezi uygulanır. Anestezi başarılı olduktan sonra vajina içerisine bir spekulum yerleştirilir ve vajinal alan steril bir sıvıyla temizlenir. Yumurtalıkların tanımlanması için vajinal ultrason probu kullanılır. Sondaya bağlı bir aspirasyon iğnesi, vajina duvarına nüfuz etmek, yumurtalıklara ve foliküler sıvıyı foliküllerin her birinden çıkarmak için yumurtalıklara girmek için kullanılır. Bir yumurtalıktaki foliküller düşük güçteki bir vakumla emildikten sonra bir sonrakine geçilir. Bu sürecin uzunluğu her bir yumurtalıkta kaç folikül bulunduğuna bağlıdır. Tüm foliküller aspire edildikten sonra vajinal bölge temizlenir, spekulum çıkarılır ve prosedür tamamlanır.

yumurta toplama

Yumurta toplama işlemi yaptıranlar nelere dikkat etmelidir?

  • Doğurganlık haricinde herhangi bir rahatsızlığınız için ilaç kullanıyorsanız, yumurta toplama işleminden önce bu ilaçları kullanıp kullanamayacağınızı doktorunuza sormalısınız. Bazı ilaçların yumurtalar üzerinde olumsuz etkileri olabilmektedir.
  • Yumurta toplama işleminden önce aç karnına olmak gerekir. İşlemden önceki en az 6 saat boyunca hiçbir şey yenilip içilmemelidir. Bu nedenle yumurta toplama öncesinde açlığın verdiği etkiyle birlikte baş dönmesi, düşük tansiyon, halsizlik gibi belirtiler yaşamanız normaldir.
  • İşlemden sonra size yardımcı olması için yanınızda yetişkin bir refakatçi olması faydalı olacaktır.
  • Yumurta toplama işleminden sonra lekelenme veya kanama olması normaldir. Bunun için yanınızda hijyenik ped bulundurmanız gerekir. İşleminden sonraki bir hafta boyunca tampon kullanılmamalıdır. Tampon kullanımı vajina içindeki ponksiyon bölgesinde bir enfeksiyon gelişmesine sebebiyet verebilir.
  • İşlem anında vücudunuzda bulunan takıları çıkarmanız istenecektir. Ayrıca güçlü kokular, yumurtalar için olumsuz etkiye neden olacağı için parfüm, krem, losyon gibi kozmetik malzemelerin kullanılmaması gereklidir.
  • Mümkün olduğu kadar rahat kıyafetler ve rahat ayakkabılar tercih etmelisiniz. Kolay çıkarılıp giyilebilen, vücudu sıkmayan giysilerle kendinizi daha konforlu hissedebilirsiniz.

Yumurta toplama işlemi sonrası neler olur?

İşlem tamamlandıktan kısa bir süre sonra anestezinin etkisi geçer. Bazı hastalar mide bulantısı, karın bölgesinde kramp hissedebilir ve bu normaldir. Yaklaşık olarak 1 saat kadar gözlem altında kalınması faydalıdır. Bu süre içerisinde yemek yenilebilir ve gerekiyorsa ağrı kesici ilaçlar alınabilir. Eğer hiçbir şikayet bulunmuyorsa hastaneden ayrılmanıza izin verilir. Hem işlemin hem de anestezinin verdiği etkiyle gün boyu yorgunluk hissi oluşabilir. 1 gün dinlendikten sonra günlük yaşamınıza geri dönebilmeniz için hiçbir engel yoktur. 1 hafta boyunca cinsel ilişki ve ağır aktivitelerin yapılması önerilmemektedir.

Yumurta toplama işleminden sonraki yaklaşık 1 hafta süre içerisinde karında şişlik, kramp, ağrı gibi şikayetler olabilir. Eğer bu belirtiler şiddetliyse doktorunuza danışabilirsiniz.

Yorumlar

    Bir yorum yazınız