Bebeğin Kalp Atışları Ne Zaman Duyulur?

Bebeğin Kalp Atışları Ne Zaman Duyulur?

bebeğin kalp atışları ne zaman duyulur

Birçok kadın hamile olduğunu öğrendiği andan itibaren, bebeğiyle bağ kurmaya ve annelik için hazırlanmaya başlar. Ancak hamileliğin ilk zamanları soyuttur ve vücutta henüz hamileliğe dair hiçbir değişiklik yoktur. Hamileliğini erken öğrenen kadınlar, bebeklerini ultrason yardımıyla dahi olsa göremez ve hissedemez.

Hamileliği somut bir kavrama dönüştüren ilk eylem, bebeğin kalp atışlarıdır. Bu sebeple anne adayları, bebeğin kalp atışları ne zaman duyulur sorusunun cevabını fazlasıyla merak etmektedir.

Bebeğinin kalp atışlarını ilk kez duyan anneler için o an, hiç unutulamayacak kadar özeldir. İçerisinde minik bir kalbin belirdiğinin, bebeğinin büyüyüp geliştiğini habercisidir. Hamileliğin her anında bebeğin kalp atışlarının önemi çok fazla olsa da, her zaman için ilkler daha farklıdır.

Bebeğin kalp atışları en geç ne zaman duyulur?

Bir bebeğin kalbi yaklaşık olarak 6. haftada atmaya başlar. Bununla birlikte her hamilelik farklı olduğu için, tüm bebeklerin kalp atışlarının 6. haftada başladığını söylemek yanlış olacaktır.

Hamilelikteki en büyük değişken, hamileliğin gerçek tarihlendirmesidir. Hamileliğin başladığı tarih, son adet döngüsünün ilk günü olarak, yumurtlama günü ise bu tarihten sonraki 14. gün olarak hesaplanır. Ancak her kadının adet ve yumurtlama döngüsünde farklılıklar görülebileceği için, bebeğin kalp atışının 6 haftadan biraz daha erken veya geç duyulması normal kabul edilebilir.

Bebeğin kalbi 6.haftadan önce atmaya başlasa dahi, bebeğin henüz çok küçük olması nedeniyle tespit edilmesi mümkün değildir. Bebeğin büyüklüğüne, bulunduğu rahmin pozisyonuna ve randevu tarihinin doğruluğuna bağlı olarak, kalp atışı 6 ila 8.hafta arasında ultrason ile duyulabilir.

bebeğin kalp atışı duyulmazsa ne olur

Bebeğin kalp atışı duyulmazsa ne olur?

Kalp atışı, bir varlığın canlı olduğuna dair en büyük kanıttır. Bu nedenle bebeğin kalp atışlarının izlenmesi önemlidir. Bebeğin 8.haftadan küçük olması durumunda kalp atışının duyulamaması normal kabul edilse de, bu haftadan itibaren henüz kalp atışı duyulamaması ne yazık ki kötü sonuçların habercisi olabilir. Düşük, boş gebelik, bebeğin anne karnında kalbinin durması gibi durumlarla karşılaşılabilir.

Bebeğin kalp atışlarının duyulamamasına neden olan birkaç durum daha vardır:

  • Rahimin eğik olması:

Rahimin konumu, bebeğin kalp atış sesinin alınamamasına neden olabilir. Doppler cihazının karın üzerinde yanlış yönlendirilmiş olması,  içerideki sesi dışarıya iletemeyecektir.

  • Kadının kilolu olması:

Aşırı kilolu kadınlarda karın bölgesinde fazla yağ biriktiğinden, bu yağlar Doppler cihazı için bariyer oluşturabilir. Bu durumda, rahime doğrudan erişim sağlamak için transvajinal ultrason yapılır.

  • Yumurtlamanın geç olması:

Hamileliğin başlangıcı son adet tarihinin ilk günü kabul edilse de, bazı kadınların yumurtlama günleri daha geç olabilir. Bu gibi durumlarda bebek küçük olduğu için kalp atışı duyulmayabilir.

6 haftalık bebeğin kalp atışı kaç olmalı?

Gebeliğin erken döneminde bebeklerin kalp atış hızı, yetişkin bir kişiye oranla çok daha fazladır. İlk trimesterde, fetal kalp atım hızı genellikle dakikada 140’ın üzerindedir ve bazen 180 kadar yükselebilir. Hamileliğin sonunda genellikle 120 civarındadır. 6 haftalık sağlıklı bir bebeğin kalp atış hızının, dakikada 105 ile 115 arası olduğu söylenebilir.

Tüp bebekte kalp atışı ne zaman duyulur?

Tüp bebek tedavisi ile hamile kalan kadınlar için, bebeğin kalp atışları ne zaman duyulur sorusu daha fazla anlam ifade edecektir. Embriyo transferinden yaklaşık 2 hafta sonra bir hamilelik testi uygulanıp tüp bebeğin başarıya ulaşıp ulaşmadığı kontrol edilmelidir. Testin pozitif çıkması, hamileliğin var olduğunu kanıtlar. Fakat hamilelik testi yeterli bir kanıt değildir. Testin yapıldığı günden 10 gün sonra kesenin görüntülenmesi için kontrol yapılmalı, en geç 2 hafta sonrasında da kalp atışı izlenmelidir.

Bebeğin kalp atış hızından cinsiyet tahmini yapılabilir mi?

Bebeğin kalp hızından cinsiyetin tahmin edilebilir olduğuna dair bazı söylentiler olsa, bu söylentilerin bilimsel dayanağı yoktur. Bebeğin kalbinin atış hızı ile cinsiyet arasında hiçbir ilişki bulunmamaktadır.

Bakmanızda fayda var: https://www.havvaagargun.com/bebegin-cinsiyeti-ne-zaman-belli-olur/

Op. Dr. Havva Pars Ağargün

1968 yılında Kırşehir’in Mucur ilçesinde dünyaya geldi. İlk ve ortaokulu Mucur’da okuduktan sonra lise öğrenimine İstanbul Kız Lisesi’nde devam etti. 1991 yılında Cerrahpaşa Tıp Fakültesini bitirdikten sonra Haseki Eğitim ve Araştırma Hastanesi Kadın Hastalıkları ve Doğum Kliniği Aile Panlaması Biriminde çalıştı. 1999 yılında Kartal Eğitim ve Araştırma Hastanesinde Kadın Hastalıkları ve Doğum Uzmanı oldu.

Yorumlar

Bir yorum yazınız