Doğum Kontrol Hapını İçmeyi Unutmak

Doğum Kontrol Hapını İçmeyi Unutmak

doğum kontrol hapını içmeyi unutmak

Doğum kontrol hapını içmeyi unutmak, gebelik konusunda risk almanız demektir. Doğum kontrol hapı düzenli olarak içilmesi gereken içeriğinde hormonlar bulunan gebelik önleyen bir haptır. Bu nedenle hapı içmeyi unutmak, normal aldığınız saatten farklı saatlerde almak gebelik riski yaratır. Kadın doğum uzmanlarının da önerisi doğum kontrol hapları her gün ve aynı saatlerde alınması gerektiği yönündedir.

Doğum kontrol hapını içmeyi unuttuğunuzu fark ettiğinizde 2-3 saat kadar sonra yakalarsanız sorun olmayabilir. Bu tip durumlarda doğum kontrol hapını hemen almalısınız. Bir gün sabah, ertesi gün akşam gibi çok saat farkı olursa koruma özelliği azalır ve gebelik riski oluşabilir.

Doğum kontrol hapını içmeyi unutmak, gebeliği önleyici hormon takviyelerini vücuda almamak demektir. Bu nedenle çok düzenli ve aksatılmadan içilmelidir. Aksi takdirde hapların gebelikten koruyucu özelliği azalır ve sorun yaşanabilir, istenmeyen bir gebelik durumu olabilir.

Doğum Kontrol Hapı Nasıl Çalışır?

Doğum kontrol hapı içerisinde östrojen ve progesteron hormonları vardır. Bu özel hormonlar kadınların adet döngüsü ve yumurtlama düzeni ile ilgili yaptığı değişiklikler sonucunda gebelik önlenir ve gebelikten korunma sağlanır. Dolayısıyla hapların her gün alınmasının gerekli olduğu kaçınılmaz bir durumdur. Doğum kontrol hapı alınmadığı takdirde, vücuda alınması gereken hormon yapısı da eksik kalacak, hapın düzeni bozulacaktır. Bu durumda maalesef gebelik önleme özelliği ortadan kalkar.

doğum kontrol hapı içmeyi unutmak

Sadece bir gün doğum kontrol hapı içmeyi unutmak:

Eğer sadece bir gün doğum kontrol hapı içmeyi unutursanız ve bu durumun üzerinden 24 saatten fazla zaman geçmemiş olursa, bu durumu hatırlar hatırlamaz hemen hapınızı almalısınız. Takip eden günlerin haplarını da her zaman aldığınız saatte düzenli şekilde almaya devam etmelisiniz. Sadece bir doğum kontrol hapı içmek unutulduğunda 24 saatten fazla gecikme olmadan hatırlayıp hapı içerseniz, gebelikten korunma için ek yöntemler kullanmanıza gerek olmaz.

İki gün arka arkaya doğum kontrol hapı içmeyi unutmak:

Eğer 2 gün ya da daha fazla arka arkaya doğum kontrol hapı içmeyi unutmuşsanız, bu durumda doğum kontrol hapı gebelikten koruma etkisi azalmış ya da geçmiş olabilir. Bu tip bir durum olduğunda 7 gün boyunca ek bir gebelikten korunma yöntemi de kullanarak (en kolay yöntem prezervatif olabilir) doğum kontrol haplarını birer birer düzenli olarak almaya devam etmelisiniz. Doğum kontrol haplarınızı yine her zaman aldığınız düzende almalısınız.

Doğum kontrol hapı içerken bir unutma, düzensizlik yaşadığınızı, geç aldığınızı vs fark ettiğinizde yukarıda belirttiğimiz yöntemleri uygulayabilirsiniz. Eğer daha karmaşık bir durum yaşıyorsanız, hapı ne kadar süre ile almadığınızı hatırlamıyorsanız, bu durumda o ay almanız gereken doğum kontrol hapı kutusu bitene kadar prezervatif gibi ek bir gebelikten korunma yöntemi ile destek sağlamanız ve bir sonraki adetinizin ilk günü yeni bir kutu doğum kontrol hapına başlamanız doğru olacaktır. Eğer herhangi bir durumda adet kanamanız gecikirse, hemen kanda gebelik testi yaptırmanız gerekir.

Hayatlarında ilk defa doğum kontrol hapı kullanacak kişiler için ise durum daha da dikkatli olmayı gerektirir. Kesinlikle ilk aylarda doğum kontrol hapını içmek unutmamalılar. Aksi taktirde gebelikle daha yüksek oranda karşılaşma ihtimalleri ortaya çıkmaktadır. Bu nedenle ilk başlayanlar daha da dikkatli olmalıdır.

Op. Dr. Havva Pars Ağargün

1968 yılında Kırşehir’in Mucur ilçesinde dünyaya geldi. İlk ve ortaokulu Mucur’da okuduktan sonra lise öğrenimine İstanbul Kız Lisesi’nde devam etti. 1991 yılında Cerrahpaşa Tıp Fakültesini bitirdikten sonra Haseki Eğitim ve Araştırma Hastanesi Kadın Hastalıkları ve Doğum Kliniği Aile Panlaması Biriminde çalıştı. 1999 yılında Kartal Eğitim ve Araştırma Hastanesinde Kadın Hastalıkları ve Doğum Uzmanı oldu.

Yorumlar

  • Emine tutar

    Doktor hanim benim dogum kontrol hapimim son hapı satı gecti icsem sonra ilişkiye girsem olurmu 5 senedir kullanıyorum hic aksatmadim

    • Op. Dr. Havva Pars Ağargün

      Bir kaç saat gecikmeyle bir sıkıntı olmaz ama 5 yıldır düzenli olarak kullanıyorsanız biraz ara vermenizi öneririm.

Bir yorum yazınız