Suda Doğum Fiyatları Nelerdir?

Suda Doğum Fiyatları Nelerdir?

suda doğum fiyatları nelerdir?

Anne ve babalar bebekleri daha doğmadan bebeklerinin mutluluğunu ve huzurunu düşünür ve planlarını bu yönde düzenler. Gerekli araştırmaları yapar, onlar için en doğru kararları almak isterler. Bu çok olağan bir durumdur ve bu şekilde de olması gerekir. Doğum konusunda da birçok yenilik olmakta ve bu yeniliklerden bir tanesi de suda doğumdur. Anne baba adayları da son dönemde oldukça tercih edilen  bir doğum yöntemi olan suda doğumun ne olduğunu ve suda doğum fiyatları nelerdir? şeklinde araştırmalar yapmaktadır. Yazımızın devamında suda doğum ve suda doğum fiyatları hakkında bilgi vereceğiz.

Anne babalar bebeklerine sağlıklı bir şekilde kavuşacakları günü sabırsızlıkla beklerler. Bebeğin sağlıklı bir şekilde dünyaya gelebilmesi için en önemli şartlardan biri de başarılı geçen bir doğum sürecidir. Bebekler normal doğum, sezaryen doğum ve suda doğum gibi doğum şekilleri ile dünyaya gelmektedir. Anne babaların hangi doğum şeklini tercih edecekleri ise bazı etkenlere bağlı olarak değişmektedir.

Doğum şekli belirlenirken bebeğin anne karnındaki pozisyonu, annenin sağlık durumu, tekil- çoğul gebelik durumu, bebeğin kilosu, erken doğum gibi birçok faktör göz önüne alınır ve doğum şeklinin nasıl olacağına karar verilir.  Bu doğum şekilleri arasında son yıllarda oldukça tercih edilmeye başlanan bir doğum şekli olan suda doğum yöntemi ön plana çıkmaktadır. Aile bu doğum şeklini istiyor ve yapılan kontroller sonrası da doktor tarafından suda doğum için bir sakınca görülmediği takdirde uygulanmasında bir engel bulunmamaktadır. Suda doğum annenin doğum esnasında sancılarını ve sancı süresini diğerlerine nazaran daha da azalttığı için son yıllarda oldukça tercih edilmektedir.  Su rahatlatıcı bir etkiye sahip olduğundan doğum sürecini de kolaylaştırmaktadır.

Bu yöntem diğer doğum türleri ile aynı oranda riskler barındırmaktadır. Bu yüzden de güvenle tercih edilmesinde bir sakınca görülmemektedir.

Eğer anne doğum esnasında az sancı duyar ve daha rahat hissederse daha az strese girer. Annenin daha az stres duyması bebeğin de daha az stres duyması demektir.  Suda doğumun daha birçok avantajı bulunmakta ve bu avantajlarından dolayı da günümüzde popüler bir doğum şekli olmaya başlamıştır. Aşağıdaki yazımızın devamında bu avantajlardan da ayrıntıları ile bahsedeceğiz. Öncelikle suda doğumun ne olduğundan biraz bahsedelim;

Suda doğum nedir?

Suda doğum doktor kontrolünde doğum yapacak gebeler için özel olarak tasarlanmış bir havuz ya da küvet benzeri bir yapının içinde gerçekleştirilir. Doktor kontrolünde gerçekleşeceğinden olumsuz bir durumda ani müdahale yapılabilir. Suda doğumda suyun sıcaklığının büyük bir önemi vardır. 37 derece sıcaklıktaki bir su sıcaklığı gerekir. Sıcak suyun etkisiyle bebeğin dünyaya gelişi esnasında oluşabilecek vajina yırtılması riski de en aza indirilmiş olur. Bebek anne rahmi içerisinde de su dolu bir kesecikte bulunduğundan, bu ortam benzer bir ortamda ve sıcaklıkta doğacağından daha sakin olur.

Detaylarıyla anlattık: Suda Doğum Nedir?

Suda doğumun avantajları nelerdir?

suda doğum fiyatları

Suda doğum yöntemini son dönemde çok tercih edilebilir kılan birçok avantajı mevcuttur. Bu avantajları şu şekilde sıralayabiliriz;

 • Su annenin ve bebeğin doğum stresini azaltarak daha güvenli bir ortam imkânı sunar.
 • Anne ve bebeği rahatlatır, bu da doğumu daha kolay hale getirir.
 • Doğum sancılarını en aza indirir,
 • Su ortamı anne karnındaki ortamla benzerlik gösterdiği için bebeğin dışarıya uyumunu kolaylaştırır.
 • Doğum daha hızlı bir sürede sonuçlanır,
 • Su sayesinde vücut ağırlığı daha az hissedileceği için anne adayı rahat hareket edebilir.
 • Endorfin salgılanması artacağından ağrı daha az hissedilir.
 • Vajinal bölgeye kesi atılması ihtimali daha düşüktür. Bu yüzden kesi uygulaması ve bun bağlı dikiş atma ihtimali daha az olur.
 • Su, kesi uygulanmayan doğumlarda yırtılma ihtimaline engel olur.
 • Su, anne adayının hem fiziksel hem de ruhsal olarak rahatlamasını sağlar.
 • Su, ihtiyaç duyulan mahremiyeti sağlamaya yardımcı olur.
 • Su, bebeğin çıkış yaptığı kanalların yumuşamasını sağlayarak esnekliğini artırır.
 • Suda doğumda genellikle suni sancı gibi medikal müdahalelere ihtiyaç duyulmaz.

Suda doğum kimlere yapılmaz?

Suda doğum yöntemi uygulanmadan önce ilk olarak, anne adayı ve bebek için gerekli sağlık kontrolleri gerçekleştirilir.  Eğer suda doğuma engel bir durum yoksa o zaman bu doğum şekline karar verilir. Çünkü annede aktif bir kanama ya da enfeksiyon riski varsa, çoğul gebelik ya da 37 haftanın altında bir gebelik bekleniyorsa, bebeğin doğum kilosu yüksekse, bebek uygun pozisyonda değilse suda doğum doktor tarafından tavsiye edilmeyebilir.

Bunun dışında gerekli şartları sağlayan ve suda doğum yapmasına bir engel bulunmayan anne adayları için suda doğum yapmak daha az risk taşıyan ve daha az sancılı bir doğum isteyenler adına çok ideal bir doğum yöntemidir.

Suda doğum yöntemi için tercih edeceğiniz hastane ve hastane personelinin bu doğum şekli için tüm uygun şartları taşıyor olması gereklidir. Eğer siz de suda doğum yapmak istiyorsanız bizimle iletişime geçerek bu süreç hakkında bizden yardım alabilirsiniz.

Suda doğum fiyatları nelerdir?

Suda doğum fiyatları, hastanenin bu doğum şekli için sahip olduğu imkânlara, doğumun gerçekleştirecek olan doktorun tecrübesine ve doğumhane ortamının donanımı gibi etmenlere bağlı olarak değişiklik göstermektedir. Çünkü suda doğum diğer doğumlara kıyasla daha özel bir hizmet gerektirir.  Suda doğum ile ilgili ayrıntılı bilgi ve fiyatları öğrenmek için bizimle iletişime geçebilirsiniz.

Op. Dr. Havva Pars Ağargün

1968 yılında Kırşehir’in Mucur ilçesinde dünyaya geldi. İlk ve ortaokulu Mucur’da okuduktan sonra lise öğrenimine İstanbul Kız Lisesi’nde devam etti. 1991 yılında Cerrahpaşa Tıp Fakültesini bitirdikten sonra Haseki Eğitim ve Araştırma Hastanesi Kadın Hastalıkları ve Doğum Kliniği Aile Panlaması Biriminde çalıştı. 1999 yılında Kartal Eğitim ve Araştırma Hastanesinde Kadın Hastalıkları ve Doğum Uzmanı oldu.

Yorumlar

 • merve ekinci

  merhaba,
  17 haftalık hamileyim. doğumu suda gerçekleştirmek istiyorum. bebeğin ve benim sağlığımızda herhangi bir problem şu ana kadar gözlenmedi. ücret alabilir miyim? (istanbul)

  • Op. Dr. Havva Pars Ağargün

   Ücret bilgisi için ofisi arayabilirsiniz. 0553 798 83 02

Bir yorum yazınız