Embriyo Transferi Nedir, Nasıl Yapılır?

Embriyo Transferi Nedir, Nasıl Yapılır?

embriyo transferi

Embriyo transferi bir tüp bebek işleminin son kısmıdır. Tüp bebek döngüsü esnasında, yumurtalıkların sağlıklı yumurtalar üretmesi için doğurganlık ilaçlarından yardım alınır.  Salınan yumurta hücreleri kadının yumurtalıklarından çıkarılır ve bir laboratuvarda döllenir. Döllenmiş yumurtalar büyüyüp embriyo haline geldiğinde kadının rahmine aktarılır. Hamileliğin başlaması için, embriyonun kendisinin rahime veya rahim duvarına tutunması gerekir.

Neden embriyo transferi gerekir?

Doğal döllenmenin mümkün olmadığı ve çok zor olduğu durumlarda tüp bebek yöntemi uygulanır ve bu durumda embriyo transferi de gerekli hale gelir.

Bu içeriğimize baktınız mı: Tüp Bebek Nedir, Nasıl Yapılır, Hangi Durumlar İçin Uygundur?

Embriyo transferinin gerekmesi için birçok sebep vardır:

  • Yumurtlama bozuklukları: Düzenli yumurtlamanın olmadığı durumlarda, doğal yöntemlerle başarılı bir döllenme sağlanamaz.
  • Fallop tüplerinin zarar görmesi: Fallop tüpleri, embriyoların rahime ulaşabilmesi için geçtiği yoldur. Tüpler hasar veya zarar görürse, döllenmiş yumurtaların rahime güvenli bir şekilde ulaşması zordur.
  • Endometriozis: Rahimden gelen doku, rahimin dışına taşınır ve büyür. Bu durum, dişi üreme sisteminin düzenli çalışmasını engeller.
  • Yumurtlama rezervinin düşük olması: Vücutta normal miktarda östrojen üretilemezse, yumurtalıklar yeterli miktarda yumurta hücresi üretemezler. Genellikle ileri yaştaki kadınlarda görülen bir durumdur.
  • Polip ve miyomlar: Fibroidler rahim duvarlarında oluşan küçük tümörlerdir. Bir yumurtanın rahime ulaşma ve tutunma yeteneğini engellendiği için hamileliğe engel olabilirler.
  • Genetik bozukluklar: Bazı genetik bozuklukların gebeliğin ortaya çıkmasını engellediği bilinmektedir.
  • Bozulmuş sperm üretimi: Erkeklerde düşük sperm üretimi, spermin zayıf hareketi, testislerin hasar görmesi veya semen anormallikleri, doğal yollarla üremenin başarısız olmasının nedenleri arasındadır.

embriyo transferi nedir

Embriyo transferi öncesi yapılması gerekenler nelerdir?

Embriyo transferinden iki veya üç gün önce, tüp bebek uzmanı tarafından rahime transfer edilmek üzere en iyi yumurta hücreleri seçilir. Yumurta hücreleri, metabolomik profilleme gibi cerrahi olmayan yöntemler ile test edilmesine rağmen, seçime yardımcı olacak birçok işlem türü vardır. Metabolomik profilleme, birçok yararlı faktöre dayanarak en faydalı yumurtaları seçme işlemidir. Bu işlem, gelecekte cerrahi prosedürlere olan ihtiyacı da sınırlayabilir.

Seçilen bu yumurtalar daha sonra bir laboratuvarda döllenecek ve 2 ila 5 gün arasında embriyo kültürü içerisinde gelişmek üzere bırakılacaktır. Birçok kaliteli embriyonun gelişmesi durumunda, aktarılmaya gerek duyulmayanlar dondurma işlemi ile birlikte gelecekte kullanılmak üzere saklanabilir.

Embriyo transferi nasıl yapılır?

Embriyo transfer süreci, bir pap smear işlemiyle benzer özellikler taşır. Öncelikle hekim tarafından kadına, vajinal duvarları açık tutmak için spekulum aleti takılır. Rahimi tam olarak görebilmek ve yanlış bir eylem gerçekleştirmemek için aynı zamanda transvajinal ultrasondan yardım alınır. İnce bir katater içine yerleştirilmiş olan embriyolar, vajinal yoldan rahim ağzına, oradan da rahime ilerletilir. Rahime ulaştıktan sonra embriyolar burada bırakılır ve işlem sonlanır.

Embriyo transferi sonrası neler yaşanır?

Embriyo transferi genellikle ağrısız bir işlem olarak bilinir. İşlem esnasında isteğe bağlı olarak hafif etkili yatıştırıcı bir ilaç verilebilir. Bazı kadınlar spekulumun veya ultrasonun vermiş olduğu etki sonucunda ufak rahatsızlıklar hissedilebilir. İşlem kısa sürdüğü için, rahatsızlık hissi de kısa bir süre içerisinde sonlanacaktır. Nadir görülse de bazı kadınlarda kramp, şişkinlik ve vajinal akıntıda artış görülebilir. Transfer işleminden 2 hafta sonra, embriyonun rahime yerleşip yerleşmediğini görmek kontrol etmek için takip randevusuna gitmeniz gerekebilir.

Transfer sonrasında sürekli olarak yatay pozisyonda dinlenmek gerekli değildir. İşlemin etkisi geçtiğinde kendinizi nasıl rahat ediyorsanız o şekilde davranmanız ve stresten uzak durmanız daha yararlı olacaktır. Ağır egzersizler ve zorlu hareketler haricinde istenilen her şey yapılabilir. Su dolu bir küvet veya havuza girmek haricinde, ayakta duş almakta da herhangi bir sakınca yoktur.

Yorumlar

    Bir yorum yazınız