Doğal Doğumun Riskleri Var mıdır?

Doğal Doğumun Riskleri Var mıdır?

doğal doğum riskleri

Doğum, vücudun yapması için tasarlanmış normal bir fizyolojik süreçtir. Üreme ve yaşam döngüsünün bir parçasıdır. Çoğu durumda, özellikle gereksiz girişimler olmadığında vajinal doğum, doğum yapma konusunda mükemmel bir şekilde güvenli, düşük riskli ve tercih edilen bir yöntemdir. Ancak gebelik ve doğum, doğal işlemler olsa da bazı riskler taşımaktadır. Olası sonuçların ve tüm doğum şekillerinin faydalarının bilinmesi, doğum yapacak kişiler için gerçekten bilinçli kararlar vermesine yardımcı olacaktır. Doğal doğum riskleri var mıdır, risk oluştuğunda hangi müdahaleler yapılmalıdır gibi soruların yanıtlarını içeriğimizde bulabilirsiniz.

Vajinal doğumun birtakım riskleri olduğu halde, sezaryene oranla daha düşük riskli olduğu bilinen bir gerçektir. Sezaryen, yalnızca acil durumlarda başvurulan bir doğum yöntemi olmalıdır. Vajinal doğumlarda da epidural gibi ağrı kesici yöntemlerin kullanması riskleri artıran faktörlerden biridir.  Bu nedenle, tıbben gerekli olmadıkça her ikisinden de kaçınmak en yararlısı olacaktır.

Doğal doğumda oluşabilecek riskler ve alınması gereken önlemler

Sancıları Hissetmek:

Doğal doğumda doğum eylemi sonlanana kadar yaşanılan her acı hissedilir. Bazı kadınlar bu esnada ağrının beklediklerinden çok daha yoğun olduğunu belirtmişlerdir. Bununla birlikte, acı hissi çok fazla olursa, hekiminize bunu bildirmeli ve doğum sürecinizi sağlıklı geçirecek başka bir yöntemi denemelisiniz.

Perine Travması:

Perine, vulva ve anüs arasındaki yumuşak dokudur. Bu yumuşak doku, doğum yapmaya uyum sağlamak için açılır ve bu açılmadan kaynaklı olarak yırtılabilir. Birçok doğumda meydana gelen bir faktör olsa da, aşırı kanamaya yol açma ihtimali yüzünden risklidir. Mümkün olduğu kadar dik duruşta doğum yapmak, perineye olan baskıyı azaltabilir. Bebeği doğum kanalından itmek için düzenli ve sistematik bir şekilde ıkınmak bu durumu önleyebilir.

Pelvik Taban Travması:

Üreme organlarını destekleyen kas grubu, pelvik kasları olarak bilinir. Bazı doğumlarda pelvik taban, doğum esnasında zarar görebilmektedir. Pelvik tabanı hasar gören kadınlar geçici veya kalıcı pelvik ağrı yaşayabilmektedir. Bu riski önlemek için gebelik esnasında pelvik taban kuvvetlendirme egzersizleri yapılabilir.

Kalıcı Perine veya Vulva Ağrısı:

Pelvik taban kaslarının hasara uğraması ve perinede oluşan yırtılmaların sonucu olarak meydana gelebilen bir risktir. Normal doğumlarda bazen karşılaşılabilmektedir. Doğumdan sonra bu bölgede ağrılarınız varsa, sağlık kuruluşunuza başvurmanız önemlidir.

Omuz Distotisi (Bebeğin Omzunun Takılması):

Omuz distosisi, bebeğin ağırlığının fazla olmasıyla gelişen bir komplikasyondur. Genellikle 4000 gram ve üzeri ağırlığında doğan bebeklerde görülür.  Risk, gestasyonel veya tip 1 ve tip 2 diyabetli annelerde doğan daha büyük bebeklerde artar. Doğum öncesi yapılan muayenelerde bebeğin kilosunun fazla tespit edilmesi halinde doğal doğum önerilmez.

Doğal doğumun riskleri var mıdır diye merak eden birçok gebe mevcuttur. Bedenler ve bebekler vajinal doğum için tasarlanmış olsa da, hiçbir doğum eylemi sıfır riskli değildir. Ancak tüm bu risklere rağmen vajinal doğum, genellikle anneler ve bebekler için en güvenli seçenektir. Dünya Sağlık Örgütü de, vajinal doğumların diğer doğumlara oranla %85 – %90 daha güvenli olduğu bildirmiştir. Bir riskler yalnızca ihtimaldir. Gerçekleşip gerçekleşmeyeceği hakkında kesin bir görüş belirtilemez. Her seçeneği göz önünde bulundurmalı ve bilinçli kararlar almalısınız.

Tüm risk faktörlerinde olduğu gibi doğal doğumun riskleri de bireysel olarak farklılaşmaktadır. En doğru kararı almak için hekiminizden de destek almalı, gerekirse doğum koçu olarak da bilinen bir doulaya danışmalısınız.

Yorumlar

Bir yorum yazınız

Yorum onaylama sistemi etkin; yorumunuzun yayınlanması biraz zaman alabilir.