Anne Karnında Bebek Gelişimi
RANDEVU AL

ONLINE RANDEVU

*Saat 19.00’ dan sonraki online randevu talepleriniz için tarafınıza saat 09.00’ dan sonra geri dönüş yapılacaktır.

 

Anne Karnında Bebek Gelişimi

anne karnında bebek gelişimi

Gebelik, 40 hafta yani 280 gün süren bir dönemdir. Son adet tarihi, gebeliğin ilk günü olarak hesaplanır. Bebeğin doğum tarihi, son adet tarihinden sonraki 280.gün olarak belirlenir. Tüm bebekler aynı süre içerisinde dünyaya gelmez. Genellikle 38.haftadan itibaren doğum beklenir.

Bebeğinizin rahimdeki gelişimi harika bir süreçtir. Ancak her gebeliğin farklı düzeylerde geliştiği bilinmelidir.

Anne karnında bebek gelişimini aylık olarak şöyle açıklayabiliriz:

1.Ay:

Yumurtanın sperm tarafından döllenmesinden sonra, hücreler bölünmeye başlar. Bu olay, döllenen yumurtanın fallop tüpünden rahime ulaşması esnasında meydana gelir. Döllenmiş yumurta rahim duvarı içine yerleşene kadar boşlukta yüzen bir hücre kümesi halindedir. Rahim duvarındaki bu implantasyon, adet döneminin yaklaşmasıyla gerçekleşir. 28 günlük bir döngünüz varsa, bu olay son adet döneminden yaklaşık 4 hafta sonra gelir.

2.Ay:

 • 5. haftada embriyo, bir pirinç tanesi (yaklaşık 2 mm uzunluğunda) boyutundadır ve çıplak gözle görülebilir. İki loblu bir beyin başlangıcı ve omuriliği oluşmaya başlamıştır.
 • 6 haftalık gebelik döneminde (döllenmeden 3-4 hafta sonra) embriyonun, basit gözleri, kulakları ve başı oluşmaya başlamıştır. Kalbi 2 odalıdır ve atmaya başlamıştır. Daha sonra kollar ve bacakları oluşturacak küçük tomurcuklar oluşacaktır. Omurganın başlangıcı görülebilir ve vücudun alt kısmı kuyruk gibi görünür.
 • 7.haftada ekstremite tomurcukları kol ve bacaklara dönüşür. Burun delikleri embriyonun yüzünde görülebilir. Kalbin artık 4 odası bulunur.
 • 8.haftada gözler ve kulaklar büyür ve bebeğiniz yaklaşık 2 cm uzunluğundadır. Kafa ile vücut orantısızdır. Kafadaki beyin ve kan damarları ince ciltten görülebilir. Kol ve bacaklardaki kemikler sertleşmeye başlar ve dirsekler, dizler görünür hale gelir. Parmaklar ve ayak parmakları da görülebilir.

Bu içeriğe bakmalısınız: Anne Karnında Bebek Hareketleri

3.Ay:

 • Embriyonik dönem 8.haftanın sonunda biter ve fetal dönem başlar. Bu dönemde fetüs hızla büyür ve embriyonik dönemde oluşan organ ve dokuların daha da gelişir.
 • Kafa, fetüsün uzunluğunun neredeyse yarısı kadardır. Vücudu; kulaklar, ayak parmakları tırnaklarla tamamlanmıştır ve parmaklar dahil olmak üzere tamamen oluşmuştur. Dış genital organ oluşmuştur fakat kız veya erkek olduğuna dair ayrıntılar 12.haftaya kadar belirli olacaktır.

4.Ay:

Bebeğiniz şimdi başparmağını emebilir. 14 hafta boyunca bebeğiniz yaklaşık 9-10 cm uzunluğunda olacaktır. Vücudu lanugo adı verilen ince tüylerden oluşan bir tabaka ile kaplanmıştır. 16.hafta itibariyle çenesinin küçük olmasına ve ağzının geniş olmasına rağmen, yüzü normal bir bebek görünümüne ulaşır. 16-24 haftalar aralığında bebeğinizin ilk hareketini hissetmeniz gerekir.

5.Ay:

Anne karnında bebek gelişimi bu ay itibariyle biraz yavaşlamaya başlar. 20. haftaya gelindiğinde, bebeğiniz taçtan başa kadar yaklaşık 18 santimetredir. Bacaklar şimdi vücut ile orantılıdır ve tırnaklar gelişmiştir. Bu aşamada, yatar pozisyondayken bebeğinizin daha çok hareket ettiğini hissedebilirsiniz.

6.Ay:

 • 24 hafta boyunca bebeğinizin organları tamamen oluşmuştur. Bebeğinizin şu anda yeni doğmuş bir bebek gibi yüzü vardır. Ancak yağ bezleri yüzünde henüz birikmemiştir. Göz kapakları 25 – 26.haftalar arasında açılabilir.
 • Cildi kırışık, kırmızı ve incedir. Verniks olarak adlandırılan ve özel, beyaz bir madde ile kaplıdır. Bebeğinizin boyutu daha orantılı hale geldikçe, vücudunun büyüklüğü başın büyüklüğüne yetişir.
 • Bebeğinizin işitmesi de bu aşamada gelişmiştir; gürültüye tepki verebilir.

7.Ay:

28.hafta itibariyle lanugo tüyleri dökülmeye başlar. Saçları ve kaşları daha fazla belirginleşmiştir. Cilt altında daha kalın bir yağ tabakası oluşuyor.

8.Ay:

 • Bebeğinizin artık ayak tırnakları da mevcuttur ve 32.haftada tırnaklar parmak uçlarına ulaşıyor. Bebeğiniz uyanıkken gözlerini açık tutabilir.
 • 32.haftaya gelindiğinde, hareket edebilmesi için rahimde artık yer kalmadığından, bebek aşağı doğru bir konuma yerleşmiş olacaktır. Bebeğiniz eğer erkekse, testisleri sekizinci ayda testis torbasına inecektir.

9.Ay:

Anne karnında bebek gelişimi bu ay itibariyle tamamlanır. 36 ile 40 haftalar arasında bebeğiniz başını rahim ağzına yerleştirecektir. Bazı lanugo tüyleri doğuma kadar dökülmeyebilir, bebeğiniz doğduğunda tüylerini görmeniz mümkündür.

Yorumlar

Bir yorum yazınız