Hamileyken İlişkiye Girilir mi?
RANDEVU AL

ONLINE RANDEVU

*Saat 19.00’ dan sonraki online randevu talepleriniz için tarafınıza saat 09.00’ dan sonra geri dönüş yapılacaktır.

 

Hamileyken İlişkiye Girilir mi?

hamileyken ilişkiye girilir mi

Hamileyken ilişkiye girmek, anne ve baba adaylarının genelde son derece çekindikleri bir durumdur. Bu durumun nedeni anne adayının karnında büyümekte olan bir bebek olması ya da ilk aylarda özellikle bebeğe zarar geleceği ve kanama olacağı korkusu yüzündendir. Ayrıca aile büyükleri ve çevre de çiftlere, hamileyken ilişkiye girmenin günah ve de sakıncalı olduğuna kadar farklı düşünceler belirtir. Ancak anne karnında -rahim içinde bir kesede gelişmekte olan bebeğin kapalı bir alanda olması nedeniyle zarar görmesi ya da bunu hissetmesi asla mümkün değildir. Çünkü bebeğe temas olması söz konusu bile değildir. Gelişmekte olan bebeğin duyuları da olmadığı için görme, duyma, hissetme zaten söz konusu bile değildir. Tabii ki kadının istemesi doğrultusunda hafif ve sakin bir ilişki yaşanması önerilir.

Hamileyken ilişki durumunda uygulanacak pozisyonlar, hamileliğin durumuna uygun olarak hamilelik sürecini takip eden doktorunuzun verdiği öneriler ve izinler ile denenmelidir. Çünkü burada önemli olan anne adayının durumudur ve hassas bir dönem olduğu için kesinlikle öncelikle kendisi ve kendi istekleri önemlidir.

Hamileliğin ilk üç ayında vücudun alışma sürecinde yaşanan bir takım zorluklarla anne adaylarının cinsel isteklerinde tabii ki bir azalma durumu olabilir. Duygu dalgalanmaları, mide bulantıları ya da kramplar bu dönemde ciddi rahatsızlık vermektedir. İlk üç ay anne adayının gebeliğe alışma sürecidir. Ancak rahat geçen hamileliklerde, anne adayının isteğine bağlı olarak hamilelikte ilişki değerlendirilebilir. Hamileliğin ilk trimesterinde anne adayının genital bölgesinde hafif kanamalar ya da vajinal akıntılar olması varsa da artması da kendisine rahatsızlık verebilir.

Hamilelik ilerledikçe kadınların tensel temas ihtiyaçları artar. Cinsel istekten daha ziyade şefkat, ilgi, sevgi görmek gibi ihtiyaçlar ön plana çıkar. Hormonal değişimlerden kaynaklanan duygu dalgalanmaları yaşanır. Erkekler bu hisleri cinsel ilişki isteği olarak algılar; oysa ki çoğu kadın bu dönemde cinselliği kendi istediklerinde yaşamayı tercih ederler, hatta hiç istemeyebilirler, buna saygı gösterilmesi gerekir. Hamilelikte cinselliğin bebeğe zarar vereceği yanılgısı toplumda yaygın olsa da bilimsel olarak bu şekilde net bir kanıt bulunmaz. Dikkat edilmesi gereken tek şey ise, hamileyken ilişkinin anne adayının istediği pozisyonlarda ve anne adayını ilişkiye zorlamadan yaşanmasıdır.

hamilelikte cinsellik

Hamileyken ilişkiden kaçınılması gereken özel durumlar var mıdır?

Hamileyken ilişki konusunda dikkat edilmesi gereken özel durumlar da vardır. Hamileliğin kendine özel riskleri ve tüm hamilelik dönemini takip eden kadın doğum doktorunuz bu tip durumlarda hamileyken ilişkiye girmenizi uygun bulmayabilir:

  • Geçmişte düşük hikayesi veya mevcut olan hamilelikte düşük riski varsa
  • Önceki hamileliklerde erken doğum varsa (37. haftadan önce doğum) veya şu an erken doğum açısından riskli durumdaysanız
  • Rahim kasılmaları varsa
  • Çoğul gebelik varsa
  • Beklenmeyen vajinal kanamalar yaşanıyorsa
  • Amniotik sıvı, yani suyunuz geliyorsa
  • Rahim ağzında erken açılma yaşanıyorsa
  • Plasenta kısmen veya tamamen rahim ağzını kapatıyorsa

Bu durumlarda hamileyken ilişki konusunda risk var demektir. Cinsel ilişkiye girmekten kesinlikle kaçınılmalıdır. Bunların dışında kalan anne adaylarında hamileyken cinsel ilişki uygun olabilir. Ancak anne adayının kendini rahatsız hissetmemesi ve de rızası olması koşuluyla tüm hamilelik boyunca devam edebilir.

Orgazm esnasında genellikle rahimde kısa süreli kasılmalar olabilir. Özellikle hamilelikte son üç aylık dönemde cinsel ilişki sırasında rahimde kasılmalar hissedilebilir, bunlardan korkmayın. Daha önce doğum yapmış olan anne adayları bu kasılmaları çok daha kolay hisseder. Ancak bu kasılmalar erken doğumu başlatacak şekilde riskli değildir. Bu yüzden normal hamileyken ilişkiye girilmesi erken doğuma yol açacak boyutta değildir.

Hamileyken ilişkide prezervatif kullanılmalı mıdır?

Hamilelikte olabilecek enfeksiyonlar tehlikelidir. Bu riski almamak adına hamilelikte ilişkide her zaman için prezervatif kullanmak daha doğru ve güvenli bir yöntem olacaktır. Ayrıca kayganlaştırmak amacı ile krem ya da losyon tarzı ürünlerden uzak durulması da gerekir.

Hamileyken ilişki kaçıncı aya kadar yaşanabilir?

Eğer anne adayının dana önce yaşadığı düşük ya da erken doğum durumu varsa, tüp bebek gibi yardımcı üreme yöntemleri ile hamile kalınmış ise doktorun izin vermediği takdirde hamileyken cinsel ilişkiye girmesi sakıncalıdır. Eğer hamilelik süreci sağlıklı ve sorunsuz olarak ilerliyor ve herhangi bir tıbbi sakınca yoksa, hamileyken ilişkiye girilebilir. Anne adayı kendini iyi hissettiği her ayda cinsel ilişkide bulunabilir.

Yorumlar

Bir yorum yazınız