Sezaryen Doğumun Riskleri Nelerdir?   
RANDEVU AL

ONLINE RANDEVU

*Saat 19.00’ dan sonraki online randevu talepleriniz için tarafınıza saat 09.00’ dan sonra geri dönüş yapılacaktır.

 

Sezaryen Doğumun Riskleri Nelerdir?   

sezaryen doğumun riskleri

Sezaryen, vajinal doğumun mümkün veya güvenli olmadığı; annenin ya da bebeğin sağlığının tehlikede olduğu durumlarda yapılan cerrahi bir prosedürdür. Annenin karın duvarı ve rahiminde kesi yapılarak, bebeğin cerrahi yöntemler eşliğinde dünyaya getirilmesine olanak verir.

Sezaryen doğum, genellikle zorunlu haller nedeniyle gerekli görülse de; bazı durumlarda vajinal doğum korkusu yaşayan gebeler tarafından da tercih edilen bir yöntem haline gelmiştir. Hâlbuki sezaryen doğumlardaki risk oranı, normal doğumlara oranla daha fazladır.

İçeriğimizde “sezaryen doğumun riskleri, sezaryen kaç kez yapılır, sezaryen sonrası nelere dikkat edilmeli” konuları hakkında zengin bilgilere ulaşabilirsiniz.

Başlamadan önce öğrenelim: Sezaryen Doğum Nedir, Nasıl Yapılır?

Sezaryen doğum kaç kez yapılır?

Sezaryen doğum sayısı için belirlenmiş bir üst sınır yoktur. Sağlık imkanları dahilinde sezaryen doğumlar yapılabilir. Ancak bu konuda göz ardı edilmemesi gereken en önemli konu, sezaryen sayısı arttıkça risk faktörünün de artıyor olmasıdır. Uzmanlar, 3’ten fazla sezaryen doğum yaşayan kadınlarda rahim anormallikleriyle daha sık karşılaşıldığını belirtmiştir. Doğumlar arasındaki zaman aralığı, annenin yaşı, genel sağlık durumu göz önüne alındığında kişinin kaç kez sezaryen yapabileceğine daha net karar verilebilir.

Üçüncü sezaryen doğum tehlikeli mi?

Sezaryen, başlı başına komplikasyonlar barındıran bir doğum yöntemidir. Bu komplikasyonların ilk sezaryende dahi ortaya çıkma ihtimali bulunur. Sezaryen sayısı arttıkça, yaşanacak sorunların oranlarında da ciddi artışlar meydana gelir.

Her kadın aynı sağlık koşulları altında değildir. Eğer doğum aralıkları birbirine çok yakınsa, annenin yaşı 35’ten daha büyükse risk oranında yükselme görüldüğü için fazla sayıda sezaryen doğumun yapılması tavsiye edilmez. Ancak, tüm bu faktörlerin kişisel olduğu yinelemek gerekir. Bazı kadınlar ilk sezaryeni bile riskli geçmekteyken, dördüncü sezaryenini başarıyla gerçekleştirmiş olan kadınlar mevcuttur.

Sezaryen doğumun riskleri

Sezaryen doğumlarda;

  • Aşırı kan kaybı,
  • Enfeksiyon,
  • Mesane veya bağırsak hasarı,
  • İlaçlara karşı reaksiyon,
  • Kan pıhtılaşması,
  • Bebekte yaralanma,
  • Nadiren de olsa anne ve bebek ölümleri görülebilmektedir.

Sezaryen esnasında kullanılan anestezi yöntemlerinden bebeğin etkilenme ihtimali de bulunur. Genel anestezide, lokal anesteziye oranla daha büyük bir risk vardır.

Ayrıca sezaryen ile doğan bebeklerin solunum problemleriyle karşılaşma olasılığı fazladır. Normal doğumda vücut doğum kanalından geçerken sıkışır ve içerisinde bulunan amniyotik sıvı kendiliğinden dışarı çıkar. Sezaryende ise bu sıvının dışarıdan yardım alarak atılması gerekir.

Aynı zamanda doğum kanalında bulunan bazı bakteriler, mide ve bağırsak sistemini düzenleyici etkide bulunduğu için bebek için çok yararlıdır. Sezaryen ile doğan bebekler bu bakterilerden yararlanamamaktadır.

Acil durumda gerçekleştirilen sezaryen doğumlar söz konusu olduğunda, yararlar genellikle risklerden daha önemlidir. Sezaryen doğum, çoğu zaman hayat kurtarıcıdır.

Sezaryen sonrası nelere dikkat etmeliyiz?

Sezaryen işlemi bittiğinde anestezinin etkileri bir süre sonra geçer ve dikiş yerlerinde ağrı hissi başlar. Zorlu durumlarda gerektiğinde ağrı kesici istenebilir. Sezaryenden sonraki 6 saat içerisinde yavaş yavaş da olsa hareket edilmeye başlanması yararlıdır. Hareket etmek, bağırsaklarınızda bulunan gazın çıkmasını da kolaylaştırır. Genellikle doğumdan sonraki 2 gece hastanede geçirilir ve bu süre içerisinde dinlenilmeye çalışılmalıdır.

Su geçirmez bir bant yapıştırıldığı takdirde duş almanın bir sakıncası yoktur. İlk doktor muayenenize gidene dek genellikle sezaryen iziniz bandajlı olacaktır. İlk haftalarda ani hareketlerden kaçınılmalıdır. Kesi bölgesinin tamamen iyileşmesi yaklaşık olarak 6-8 hafta sürmektedir. Lohusalık olarak da adlandırılan bu dönem boyunca ağır kaldırmak, zorlu hareketler yapmak sakıncalıdır.

Sezaryenden sonra 6 hafta boyunca cinsel ilişkiye girilmesi önerilmez. Bu süre sonunda kendinizi iyi ve hazır hissediyorsanız cinsel olarak aktif olabilirsiniz.

Her cerrahi operasyonda olduğu gibi sezaryen de birtakım risklerle doludur. Ancak sezaryen doğumun riskleri göz önünde bulundurulurken, size sağlayacak olduğu avantajlar da göz ardı edilmemelidir.

Yorumlar

Bir yorum yazınız