Sezaryenden Sonra Normal Doğum Yapılabilir mi?

Sezaryenden Sonra Normal Doğum Yapılabilir mi?

sezaryenden sonra normal doğum yapılabilir mi

Ülkemizde ve tüm dünyada sezaryen yöntemiyle yapılan doğum oranları giderek artmaktadır. Gebeliğin gidişatına bağlı olarak bebeğin hayatını riske atmamak için ya da tamamen kişisel tercihler doğrultusunda tercih edilen sezaryen, geçmiş yıllarda daha zor ve sıkı kurallar barındırmaktaydı. Önceki yıllarda sezaryen ile doğum yapan bir kadının, daha sonraki doğumunun normal olarak gerçekleşmesi olağan bir durum değildi. Ancak tıpta gelişen ve değişen yöntemler sayesinde sezaryenden sonra normal doğum mümkün hale gelmiştir.

Sezaryen sonrası normal doğum nedir?

Sezaryen doğum deneyimi olan bir kadının, daha sonrasında vajinal doğum yapmasına “sezaryen sonrası normal doğum” (SSVD) denilmektedir. Sezaryen sonrası normal doğum, teorik olarak diğer tüm normal doğumlar ile aynıdır. Ancak anne adayı, doğum esnasında hekim ve ebeler tarafından daha yakından izlenmelidir. Annenin ve bebeğin sağlığını kontrol altında tutmak için özel ekipmanlar kullanılması gerekebilmektedir. Herhangi bir komplikasyonun oluşması durumunda hızlı ve etkili düşünülmeli, her türlü ihtimal göz önünde bulundurulmalıdır.

Daha önceki gebeliğini sezaryen ile sonlandırmış, ancak mevcut gebeliğinde normal doğumu tercih etmek isteyen bir kadın; öncelikle bu kararını hekimiyle paylaşmalıdır. Buna engel olacak herhangi bir sağlık durumu, önceki sezaryenin hangi şekilde yapıldığı, bebeğin normal doğuma elverişli olup olmadığı taranmalı, gerekli tetkikler yapılmalıdır. Önceki doğumda sezaryene neden olabilecek tüm koşullar değişmeli ve anne bu konuda kararlı olmalıdır. Her doktor ve sağlık kuruluşu tarafından sezaryen sonrası normal doğum hizmeti verilememektedir. Bu sebeple doktor ve hastane seçimi de önemli etkenlerden biridir.

sezaryenden sonra normal doğum

Sezaryen sonrası normal doğumun başarı oranı nedir?

Sezaryenden sonra normal doğumun başarı oranı, genel sağlık durumu ve önceden neden sezaryen doğum yaptığınızın sebebi ile doğru orantılı olarak değişmektedir. Hamilelik boyunca kilo alımına dikkat etmek, egzersiz yapmak, kendini normal doğum düşüncesine hazırlamak başarı şansını artıran faktörlerden birkaçıdır.

Normal doğum endişesi olan bir kadının ne yazık ki sezaryenden sonra normal doğum yapma başarısı çok fazla düşük olacaktır. Hamileler için özel olarak yapılan doğuma hazırlık kurslarına katılmak, normal doğum hakkında bilinene yanlış kanıları değiştirmek, daha önce bu deneyimi başarıyla gerçekleştiren kadınlarla fikir alışverişi yapmak kişinin psikolojik olarak rahatlamasına neden olabilir.

Sezaryen sonrası normal doğumun avantajları nelerdir?

Her kadının birbirinden farklı doğum deneyimleri vardır. Doğum tamamen kişisel gelişen bir olaydır. Ancak birtakım ortak kriterlere göre sezaryen sonrası normal doğumu tercih etmenin avantajlarını şöyle sıralayabilmek mümkündür;

 • Doğum sonrasında daha çabuk iyileşme görülür, normal yaşantıya dönüş daha kolaydır.
 • Sezaryenden daha kısa sürece hastaneden taburcu edilir.
 • Doğum sonrasında daha az ağrı ve acı meydana gelir.
 • Doğumdan hemen sonra bebekle temas sağlanabilir, çok daha kısa süre içerisinde bebeği emzirmek mümkün hale gelir.
 • Normal doğumun komplikasyonları, sezaryene oranla daha azdır.
 • Normal doğum yapan kadınlar, başkalarının yardımına daha az ihtiyaç duymaktadır.
 • Normal doğan bebeklerin, doğum esnasında kazandıkları bakteriler neticesinde bazı hastalıkları daha az geçirme şansı bulunur. Örneğin; sezaryen ile doğan bebeklerin daha hassas ve alerjik oldukları gözlemlenmiştir.

Sezaryen sonrası normal doğumun dezavantajları nelerdir?

 • Doğum esnasında hekimin daha yakın takibinden ötürü, kadınlarda stres yaşanma olasılığı daha fazla görülmektedir.
 • Rahimdeki skar dokusunda ve ciltteki kesi yerinde yırtılma meydana gelebilmektedir. Çok nadir olarak görülen bir komplikasyondur.
 • Herhangi bir yırtılmanın meydana gelmesi durumunda, doğum esnasında daha fazla kanama olabilmektedir.
 • Başarısız olma durumunda acil sezaryene alınma gerekebilir.

Sezaryenden sonra normal doğum tercih etmek isteyen bir anne adayı, birçok kriteri göz önünde bulundurarak bu kararı vermelidir. Çünkü en ideal doğum, annenin ve bebeğin sağlık durumunda herhangi bir risk oluşturmayacak olandır.

Yorumlar

Bir yorum yazınız

Yorum onaylama sistemi etkin; yorumunuzun yayınlanması biraz zaman alabilir.