SSVD – Sezaryen Sonrası Vajinal Doğum Mümkün!

SSVD – Sezaryen Sonrası Vajinal Doğum Mümkün!

ssvd riskleri nelerdir

Popüler inanışın aksine, sezaryen doğumdan sonra vajinal bir doğum yapmak mümkündür. Bu durum, sezaryen sonrası vajinal doğum (SSVD) olarak adlandırılır. Hamileliğinizin ilerleme şekli ve genel sağlık durumunuz, vajinal bir doğum gerçekleştirip gerçekleştiremeyeceğinizin belirlemesinde önemli faktörlerdendir. Sizin kararlılığınız, tıbbi durumunuz ve doktorunuzun görüşü aynı yöndeyse vajinal doğumla bir bebek sahibi olmanız mümkün hale gelecektir.

SSVD yöntemini hakkında bilgi sahibi olmak isteyen kadınları endişelendiren en büyük düşünce, SSVD’nin riskleridir. Bu içeriğimizde SSVD riskleri nelerdir sorularınızın yanıtlarını alabileceksiniz.

Hangi durumlarda SSVD uygun görülmez?

SSVD sağlıklı ve genellikle başarılı bir doğum yöntemi olsa da, bazı kişilerin SSVD yöntemiyle doğum yapması kesinlikle uygun değildir. Aşağıda belirtilen durumlar, SSVD’nin reddedilmesindeki en önemli sebeplerdir;

 • Doktorunuz sizin ya da bebeğin sağlığının normal doğum yapılmasına elverişli olmadığını düşünüyorsa,
 • Önceki sezaryen iziniz yatay değilse,
 • Sezaryen dışında başka rahim veya yumurtalık operasyonları yapılmışsa,
 • Doğum yapılacak hastanede acil sezaryen doğum için gerekli personel veya kaynaklar bulunmuyorsa,
 • Bebeğiniz normalden büyükse,
 • Hamileliğinizde aşırı kilo aldıysanız,
 • Hamileliğiniz 40.haftadan sonra devam ediyorsa,
 • Geçmişte birden çok sezaryen doğum yaptıysanız ve hiç vajinal doğum yapmadıysanız, doktorunuz vajinal doğum seçeneğini reddedebilir.

ssvd riskleri

SSVD neden tercih edilmelidir?

Birçok kadın, çeşitli sebeplerden ötürü sezaryen sonrası normal doğum yapmak istemektedir:

 • Normal doğum sonrasında kadınlar daha kısa bir iyileşme süresine sahip olurlar. Böylece hem bebeğin hem de kendi ihtiyaçlarını çok daha kısa bir sürede karşılamaya devam ederler. Sezaryen ile doğum yapan kadınlar, bir müddet refakatçi ihtiyacı hissederler.
 • SSVD, sezaryene kıyasla daha ekonomiktir.
 • SSVD sonrası bir enfeksiyona yakalanma veya çok fazla kan kaybetme riski önemli ölçüde azalır.
 • Sezaryen ile çocuk sahibi olma sayısı kısıtlıdır. Normal doğumda ise böyle bir durum söz konusu değildir.
 • Normal doğumun, sezaryene oranla çok daha az komplikasyonu vardır.

Peki, SSVD riskleri nelerdir?

Sezaryenden sonra vajinal doğumun çeşitli risk faktörleri eşlik eder:

 1. SSVD’nin Başarısız Olması: Sezaryen sonrası vajinal doğum yapmayı seçen kadınların yaklaşık olarak %25’i başarılı sonuç elde edememektedir. Böyle bir durumda çeşitli problemler dahilinde sonuca ulaşamayan normal doğumun yerini, acil sezaryen operasyonu alacaktır. Bu nedenden ötürü doğum yapılacak hastanenin ve sağlık personelinin birçok koşula uyum sağlayacak olması gerekmektedir.
 2. Rahim Enfeksiyonu Riski: Rahim enfeksiyon gibi bir doğum komplikasyonunun, planlı bir sezaryene oranla acil sezaryen doğumda görülme ihtimali daha yüksektir.
 3. Uterus Rüptürü (Rahim Yırtılması): Normal doğumun gerekliliğinden biri olan doğum sancıları ve kasılmalar, önceki sezaryende meydana gelen rahim kesisini etkileyebilmektedir. Rahimde herhangi bir yırtılma oluşması durumunda, anne vakit kaybetmeden sezaryene alınmalıdır. Böyle bir komplikasyonun bebekte kan kaybı, enfeksiyon, bebeğin beyninin zarar görmesi gibi hayati risk içeren sonuçları bulunmaktadır. Rahim yırtılmasıyla birlikte meydana gelen kanama durdurulmadığı takdirde, rahimin komple alınması da söz konusu olabilmektedir. Doğum sancılarının başlamasından itibaren bebeğin kalp atışlarının sürekli olarak dinlenmesi, bu şekilde bir riskin önüne geçilebilmesi için çok önemlidir.
 4. Pelvik Taban Sorunları: Pelvik taban, rahimin desteklenmesi için önemlidir. Gebeliğin vermiş olduğu ağırlık ve basınç sonucunda pelvik tabanında bulunan kasları zayıf duruma getirmiş olabilir. Vajinal doğum bu pelvik taban kaslarını daha da zayıf hale getireceği için, ilerleyen dönemde kadında idrar kaçırma gibi problemler meydana gelebilmektedir.

“SSVD riskleri nelerdir?” sorularına verilen yanıtlara ve ihtimallere rağmen, düzenli izleme ve deneyimle birlikte başarılı bir SSVD yapmak mümkündür. Bu süreç içerisinde doktorla iş birliği içerisinde olmalı, donanımlı bir sağlık kurumu seçmeli ve kendinizi her türlü sonuç için hem zihinsel hem de fiziksel olarak hazır hissetmelisiniz.

Yorumlar

  Bir yorum yazınız