SSVD Fiyatları

SSVD Fiyatları

SSVD fiyatları

Günümüzde sezaryen ile doğum yapan kadınların sayısı her geçen gün yükseliş göstermektedir. Eski zamanlarda yalnızca normal doğuma engel olabilecek bir komplikasyon mevcut olduğunda yapılan sezaryen, artık kişisel tercihler doğrultusunda da gerçekleştirilebilmektedir. Ancak gebeliğinde yaşanılan olumsuz bir durum sonrasında zorunlu sezaryen geçiren, daha sonraki gebeliğinde ise normal doğum yapmak isteyen kadınlar da bir hayli fazladır. Böyle bir durumda karşımıza sezaryen sonrası vajinal doğum (SSVD) olarak tabir edilen yeni bir doğum yöntemi çıkar.

Bu doğum yönteminin nasıl gerçekleştiği, avantajları ve en önemlisi SSVD fiyatları ile ilgili merak edilen tüm soruların yanıtlarını içeriğimizde bulabilirsiniz.

Başlamadan önce bu içerikten detaylıca bilgi alabilirsiniz: https://www.havvaagargun.com/ssvd-nedir/

Sezaryen sonrası vajinal / normal doğum nedir?

Herhangi bir nedenden ötürü sezaryen yöntemiyle bebeğini dünyaya getiren bir kadının, daha sonraki gebeliğinde normal doğum yapmasına sezaryen sonrası vajinal doğum denilir. Başarı oranı yüksek bir doğum şekli olsa da, her sezaryen olmuş kadın SSVD için uygun nitelikler taşımamaktadır.

SSVD isteyen kadınların öncelikle sahip olması gereken nitelikler şunlardır:

 • En fazla 2 kez sezaryen geçirmiş olmak.
 • Önceki sezaryen kesilerinin rahime yatay bir konumda olması.
 • Sezaryen haricinde başka bir rahim ile ilgili operasyon geçirilmemiş olması.
 • Annenin ve bebeğin normalden fazla bir kiloya sahip olmaması.
 • Önceki sezaryene neden olan problemin mutlaka ortadan kalkmış olması.
 • Annede veya bebekte normal doğuma engel olabilecek hiçbir sıkıntının bulunmaması.

SSVD fiyatları nedir

SSVD niçin önerilmektedir?

Sezaryen ile doğumun birçok komplikasyonu olabilmektedir. Ayrıca fazla sayıda çocuk sahibi olmak isteyen kişiler için de sınırlayıcıdır. Bir doğum yöntemi olsa da, rahime yapılan kesi sonucunda istenmeyen dezavantajları bulunabilmektedir.

Normal doğum, doğum yöntemleri arasında en sağlıklı olandır. Hem anne hem de bebek için birçok olumlu yönü bulunur. Tüm hekimler tarafından doğum için herhangi bir engel bulunmadığı sürece normal doğum tercih edilmektedir.  SSVD yönteminin de avantajları, normal doğumla aynıdır.

 • Normal doğumda doğumun bitmesiyle birlikte yaşanan ağrı miktarı da sonlanır. Sezaryen doğumda ise yara iyileşene kadar ağrı duyulmaktadır.
 • Doğumdan sonra hastaneden daha hızlı taburcu olunur.
 • Kadının günlük yaşamına dönebilmesi, iyileşmesi çok daha kısa sürede gerçekleşir. Başta rahim olmak üzere, diğer organlarda da normal doğum sonrası daha hızlı toparlanma görülür.
 • Bebek, normal doğum esnasında doğum yolundan bazı bakterilere sahip olarak dünyaya gelirler. Bu bakterilerin başta solunum sistemi ve bağışıklığı geliştirmek olmak üzere birçok olumlu etkisi vardır.
 • Normal doğum sonrasında, anne daha çabuk toparlanacağı için bebeğini daha kısa sürede emzirecektir.

SSVD fiyatları nedir?

Sezaryen sonrası vajinal doğum, dikkat ve sabır gerektiren bir süreçtir. Diğer normal doğumlara oranla daha çok ilgi gerektirir. Bebeğin düzenli olarak kalp atışlarının izlenmesi, herhangi bir komplikasyon sonucunda acil müdahale edilmesi, hekim ve diğer doğum uzmanlarının düzenli olarak kadını gözetimde tutması gerekmektedir. Bu nedenle diğer normal doğumlardan daha yüksek bir ücrete tabi olması normal bir durumdur.

Birçok sağlık kurumu farklı fiyatlandırma sistemine sahiptir. Ancak genellikle SSVD fiyatlandırması normal doğum ücretinin yanı sıra, yapılan ekstra müdahaleler ve ekstra hizmetlerin ücretlendirmeleriyle birlikte hesaplanmaktadır. Normal doğumun başarısız olma durumunda ise kadının sezaryene alınma ihtimali olabilmektedir. Böyle bir durumda fiyat tutarına sezaryen doğum da eklenebilir. Kişinin sağlık sigortasının bulunması, ücrette düşüş sağlamaktadır.

SSVD fiyatları ile ilgili en net bilgi, doğumun gerçekleştirileceği sağlık kuruluşundan alınmalıdır.

Op. Dr. Havva Pars Ağargün

1968 yılında Kırşehir’in Mucur ilçesinde dünyaya geldi. İlk ve ortaokulu Mucur’da okuduktan sonra lise öğrenimine İstanbul Kız Lisesi’nde devam etti. 1991 yılında Cerrahpaşa Tıp Fakültesini bitirdikten sonra Haseki Eğitim ve Araştırma Hastanesi Kadın Hastalıkları ve Doğum Kliniği Aile Panlaması Biriminde çalıştı. 1999 yılında Kartal Eğitim ve Araştırma Hastanesinde Kadın Hastalıkları ve Doğum Uzmanı oldu.

Yorumlar

Bir yorum yazınız