4 Boyutlu Ultrason Fiyatları

4 Boyutlu Ultrason Fiyatları

4 boyutlu ultrason fiyatları

Hamileliğin öğrenilmesinden itibaren bebeğin, rahmin, plasentanın ve diğer birçok unsurun değerlendirmesi ultrason aracılığı ile yapılır. Ultrason, ses dalgalarını kullanan ve bu dalgaları görüntüleme yapmak için gerekli olan enerjiye dönüştüren tıbbi bir alettir. Kullanım amacına göre birçok çeşidi mevcuttur. Hamilelik esnasında vajinal ultrason, obsetrik (karından) ultrason, doppler ultrason, 3 boyutlu ve 4 boyutlu ultrason çeşitleri kullanabilir. 4 boyutlu ultrason taraması, halk arasında ayrıntılı ultrason olarak da bilinir. Konu ile ilgili detaya https://www.havvaagargun.com/4-boyutlu-ultrason-nasil-yapilir/ bu içerikten ulaşabilirsiniz.

4 boyutlu ultrason taraması yaptırmak isteyen gebeler için “4 boyutlu ultrasonun neden yapıldığı ve 4 boyutlu ultrason fiyatları” gibi merak edilen sorular ilgili bilgileri içeriğimizde bulabilirsiniz.

4 boyutlu ultrason nedir?

4 boyutlu ultrason taramaları anne ve babanın bebeğin rahim içinde dolaştığı, gerçek zamanlı görüntüleri görmesini sağlar. 4 boyutlu ultrason testleri, daha önce tespit edilmesi asla mümkün olmayan, anne karnındaki bebeğin sağlık sorunlarını teşhis edebilecek yeni fırsatlar sunar. Tarama esnasında cihaz aracılığıyla bebeğin ağız, burun, elleri ve diğer özellikleri gibi gerçek hayat görüntüleri aktarılır. Hatta bebeğin esnemesi, el hareketleri ve hatta gülümseyişi bile görülebilir.

4 boyutlu ultrason ne için yapılır?

4 boyut teknolojisini kullanan bir ultrason taraması veya sonogram, doğmamış bebeğin canlı videosunu çekmenin bir yoludur. Bu tür taramalar, doktorlara bebek hakkında zengin görsel bilgiler verir. Alınan bilgiler, bebeğin doğru geliştiğinden emin olmak için değerlendirilebilir ve kullanılabilir. Bebeğin büyümesindeki tüm kusurların teşhis etmesine olanak verir. 2 boyutlu klasik ultrasonlara oranla görüntüler son derece gerçekçidir.

4 boyutlu ultrason taraması ayrıca ebeveynlerin bebeklerinin anne karnındaki yaşamına ait bir hatıra videosunu saklamalarına olanak tanır.

4 boyutlu ultrasonlar aracılığıyla;

 • Bebeğin yüz hatlarında bulunan yarık damak gibi sorunlar,
 • İskelet sisteminde oluşan problemler,
 • Riskli gebeliklerin değerlendirilmesi,
 • Çoğul gebeliklerde durum tespiti,
 • Plasentaya ya da fetüse bağlı sorunların teşhisi yapılabilir.

Peki, 4 boyutlu ultrason fiyatları ne kadar?

4 boyutlu ultrason taramaları tüm hastanelerde veya doğum öncesi kliniklerinde yapılan standart bir uygulama değildir. 2 boyutlu ultrasonların aksine rutin olarak yapılmamaktadır. Yaptırılan yere bağlı olarak, 4 boyutlu ultrason taraması sağlık sigortanız tarafından karşılanabilir veya bunun için ekstra ödeme yapmak zorunda kalabilirsiniz.

4 boyutlu ultrason taraması sıradan şekilde yapılan bir eylem değildir. Özel bir cihaz ve bu cihaz alanında uzmanlaşmış bir perinatolog hekim tarafından yapılmalıdır. Her sağlık kurumunda 4 boyutlu ultrason hizmeti bulunmamaktadır. Bu nedenle maliyetli olması olağan kabul edilir.

Bu taramayı yaptırmadan önce, sağlık kuruluşlarının iyice araştırılması gerekir. Uzman ekip ve özel bir cihaz bulunmadığı halde 4 boyutlu ultrason taraması yaptığını iddia eden kalitesiz kurumlardan uzak durulmalıdır.

Özel hastanelerde ayrıntılı ultrason fiyatları ne kadardır?

Özel hastanelerin bulunduğu yere, kalitesine ve doktor kadrosuna göre farklı farklı fiyat politikaları bulunmaktadır. Bu nedenle fiyat bilgisi için, 4 boyutlu tarama testinin yaptırılmak istendiği hastaneden güncel olan ücreti öğrenmek daha doğrudur.

Devlet hastanelerinde ayrıntılı ultrason yapılır mı?

Türkiye genelinde her devlet hastanelerinde 4 boyutlu ultrason hizmeti verilmemektedir. 4 boyutlu ultrason hizmeti verilen hastaneler genellikle büyükşehirlerde ve merkezi konumda bulunmaktadır. Sağlık sigortanızın olup olmadığına ve türüne göre devlet hastanelerinde ödeyeceğiniz ücret de değişiklik görülebilir.

Yukarıdan edindiğimiz bilgilere göre 4 boyutlu ultrason fiyatlarında, taramanın yapıldığı hastaneye ve bölgeye göre değişiklikler yaşandığını görmekteyiz. Eğer 4 boyutlu ultrason yaptırmanız gerekiyorsa, bütçenize ve ulaşım durumunuza göre önceden araştırma yaparak bir sağlık kurumunu seçilmesi önerilir.

Op. Dr. Havva Pars Ağargün

1968 yılında Kırşehir’in Mucur ilçesinde dünyaya geldi. İlk ve ortaokulu Mucur’da okuduktan sonra lise öğrenimine İstanbul Kız Lisesi’nde devam etti. 1991 yılında Cerrahpaşa Tıp Fakültesini bitirdikten sonra Haseki Eğitim ve Araştırma Hastanesi Kadın Hastalıkları ve Doğum Kliniği Aile Panlaması Biriminde çalıştı. 1999 yılında Kartal Eğitim ve Araştırma Hastanesinde Kadın Hastalıkları ve Doğum Uzmanı oldu.

Yorumlar

 • Fatih bey

  Fiyat lütfen?

  • Op. Dr. Havva Pars Ağargün

   Merhaba Fatih Bey, maalesef buradan fiyat bilgisi veremiyoruz.

   Dilerseniz, detaylı bilgi için (0216) 650 72 89 ve +90 (553) 798 83 02 telefon numaralarından bizimle iletişime geçebilirsiniz.

Bir yorum yazınız