İkili Tarama Testi Sonuçları Kaç Olmalı?

İkili Tarama Testi Sonuçları Kaç Olmalı?

İkili Tarama Testi Sonuçları Kaç Olmalı?

İkili tarama testi başta Down sendromu olmak üzere, anne karnındaki bir bebeğinin kromozoma dayalı bazı hastalıklarının tespit edilmesi içi yapılan önemli bir tarama testidir. Özellikle 35 yaş ve üzeri gebelerin, ailesinde doğum kusurları olanların ve diyabet hastalarının yaptırması tavsiye edilmektedir. Çünkü bu tür hastalıklara yakalanma oranı, bu tür problemler ile birlikte paralel olarak artmaktadır.

Gebeliğin 11 ile 14.haftaları, ikili tarama testinin yapılması için en ideal zaman aralığıdır.

İkili tarama testi ultrason sonucu, kan tahlilinin ve kişisel bilgilerin ortak bir değerlendirme yapılmasıyla oluşur. İkili tarama testinin nasıl yapılır ve ikili tarama testi sonuçları kaç olmalı sorusunun yanıtını içeriğimizde görebilirsiniz.

İkili tarama testi nasıl yapılır?

İkili test öncesinde yapılması gereken hiçbir ön hazırlık yoktur. Aç veya tok olmanız, günün herhangi bir saatinde yaptırmanız sonucu etkileyemeyecektir. Öncelikle anne adayından kişisel bilgilerin, aile geçmişinin bulunduğu bir form doldurulması talep edilir. Daha sonra kan değerlerinin incelenmesi için yalnızca bir tüp kan numunesi alınır ve ultrason taramasına geçilir. Ultrason taraması esnasında değerlendirilmesi gereken husus ense kalınlığı ve burun kemiği ölçümüdür. Alınan tüm sonuçların birleşiminden sonra risk yüzdesi belirlenir.

ikili tarama testi sonuçları nasıl olmalı

İkili tarama testi sonuçları nasıl olmalı?

 • İkili tarama testi sonuçları kaç olmalı;

Kromozoma dayalı problemlerin en önemli kaynağı, anne adayının yaşıdır. 25 yaşındaki bir gebenin ikili test sonucuna göre risk oranı 60’da 1 iken, 40 yaşındaki bir kadında bu oran 4’te 1’dir. Yani 15 yıl içerisindeki risk katlarca artmaktadır.

Kanda aranan Beta hCG ve PAPP-A verileri de sonucun değerlendirilmesini etkiler. İkili test yapılan gebelik döneminde PAPP-A sonucunun normalden daha düşük, Beta hCG hormonunun ise daha fazla olduğu durumlarda riskin arttığı söylenebilir.

Ultrason taraması esnasında ölçülen ense kalınlığı sonucunun ise 3 mm’den daha fazla olması risk faktörünü arttırır. Sağlıklı olarak adlandırılan bir bebeğin ense kalınlığı 2.5 mm atında olmalıdır.

Anne adayının sigara kullanım durumu, aşırı kilolu olması, ailesinde kromozom hastalıklarına sahip kişilerin bulunması gibi faktörlerde sonucun riskli çıkmasına yol açan etkenlerdir.

İkili test sonucu örneği

 • İkili tarama testi için yapılan kan testinde, hamilelik sırasında plasenta tarafından üretilen bir glikoprotein hormonu olan Serbest Beta hCG (insan koryonik gonadotropin) ve PAPP-A (gebelikle ilişkili plazma proteini A) olarak adlandırılan çok önemli bir gebelik proteini incelenir.
 • Sonuçların riskli olması yüksek riskli veya pozitif olarak değerlendirilirken, risk görülmemesi durumunda düşük riskli veya negatif olarak adlandırılır.
 • İkili tarama testi için verilen sonuç belgesinde; gebenin yaşı, gebeliğin haftası, kadının kilosu, fetüs sayısı, sigara kullanım durumu, etnik köken, rutin hastalıklar, daha önceki gebeliklerde kromozoma dayalı sorunların varlığı gibi bilgiler yer alır.
 • Kan numunesine göre çıkan Beta hCG ve PAPP-A sonuçları; ultrason verilerinden elde edilen bebeğin ense kalınlığı, burun kemiği ile ilgili veriler de burada yer alır.
 • Tüm bu bilgiler ışığında bir grafik oluşturulur ve bebekte olması muhtemel olan kromozomal hastalıkların risk oranı kan tahliline, ultrason verilerine ve gebenin yaşına göre ayrı ayrı belirlenir.
 • İkili tarama testi yaptırdığınızda aklınızdaki “ikili tarama testi sonuçları kaç olmalı, çıkan değerlerde herhangi bir risk var mı” gibi sorularınıza en doğru yanıtı alabilmek için kadın doğum uzmanınıza test raporlarıyla birlikte danışmalısınız.
 • İkili test sonuçları Beta HCG, PAPP-A ve ultrason değerlerine dayanarak değerlendirilir. Bu parametreler birleştirilir ve standartlaştırılmış verilerle karşılaştırılır. Daha sonra, genetik anormalliği olan mevcut gebelik şansını belirlemek için hesaplanır. Sonuçların riskli çıkması bebeğinizde kesin bir anormalliğin mevcut olduğunu göstermezken, risk faktörünün bulunmaması durumunda da bebekte hiçbir problemin oluşmayacağını garanti edememektedir. Bu tür testlerde her zaman belli bir yanılma oranı vardır.

Dr. Havva Pars Ağargün

1968 yılında Kırşehir’in Mucur ilçesinde dünyaya geldi. İlk ve ortaokulu Mucur’da okuduktan sonra lise öğrenimine İstanbul Kız Lisesi’nde devam etti. 1991 yılında Cerrahpaşa Tıp Fakültesini bitirdikten sonra Haseki Eğitim ve Araştırma Hastanesi Kadın Hastalıkları ve Doğum Kliniği Aile Panlaması Biriminde çalıştı. 1999 yılında Kartal Eğitim ve Araştırma Hastanesinde Kadın Hastalıkları ve Doğum Uzmanı oldu.

Yorumlar

 • Gülşen Karaca

  PAPP-A 1289.3, serbest beta hcg 87831, sonuçları nasıldır?

  • Op. Dr. Havva Pars Ağargün

   Bu sonuçları doktorunuzla, sizin klinik bulgularınız yaş ve benzeri birden fazla kriter ile değerlendirmelisiniz.

 • Tugba kusoglu

  İyi günler,
  Hamileliğimin 12 hafta 5. günündeyim. Bugün ikili test yaptırdım .Yaşım 34, kilom 95.
  Yaş riski 1:291
  T.21 1: 7237
  T 18-13: 100000
  PAPP-A 3,3 mlU/ml 1,87 mom
  NT 1,7 mm (CRL 60,9mm) :1,08 mom çıktı.

  Ayrıntılı tarama istediler. İnternetten okudum yapılan testlerin sakıncalı olduğu yazıyor. Ne yapmam gerekiyor? Oranlar çok mu kesin? Yaptırmalı mıyım, bir fikir verebilir misiniz?

  • Op. Dr. Havva Pars Ağargün

   Ayrıntılı tarama yaptırırsanız içiniz rahat eder. Ancak ne olursa olsun ben bu bebeği doğuracağım diyorsanız yaptırmasanız da olur.

 • Saadet tüyükara

  Kombine risk 1:102, ikili test 1:50, yaş riski 1:320, trisomy 13/18+NT 1:10000

  Risk çok mu yüksek? Sıvı aldırmayı kabul etmedim. Lütfen bir değerlendirme yapar mısınız?

  • Op. Dr. Havva Pars Ağargün

   Eğer bu bebek anomalili bir bebekse, bunun şu an ve doğduktan sonra bir tedavisi yok. Sizin bu bebeği aldırmak gibi bir niyetiniz yoksa sıvı aldırmanıza gerek yok ama anomali durumunda aldırmayı düşünüyorsanız sıvı aldırarak daha kesin bir sonuca ulaşabilirsiniz. Bu sonuçlar kesin bir sonuç değil.

 • Ebru koca

  papp -a 546.7
  Bhcg 223739

  • Op. Dr. Havva Pars Ağargün

   Bu kadar az parametreyle bilgi vermek çok doğru olmaz.

 • Ayşen Karabulut

  Papp-a: 0,37 MoM:0,24
  T hbcg: 104,2 MOm: 0,91
  Nt:1,61 Mom: 1,28
  Down sendromu: 1:860
  Sadece yaş: 1:1210
  Trisomi: 1:1750

  Bu değerleri değerlendirebilir misiniz?

  • Op. Dr. Havva Pars Ağargün

   Perinatolojiye muayene olup bakılması gerekilen belirteçlere bakılmasını öneririm. Kesin sonuç almak ve sonuca göre gebeliği sonlandırmak istiyorsanız ambiyosentez yaptırabilirsiniz.

 • Esma türk

  Merhaba,
  Kombine risk: 1:1105
  Ikili test: 1:168
  Yaş riski: 1:858
  Trizomi 13/18+NT: 1:4853
  Çıktı. doktor “sorun yok ama ikili test değerin düşük 4’lü yapıp yorum yapmak lazım” dedi. Siz ne düşünüyorsunuz?

  • Op. Dr. Havva Pars Ağargün

   Parametrelerden bir tanesi yüksek çıkmış. Bu testler sonuçta bir tarama testi, kesin olarak emin olmak isterseniz amniyosentez yapmak gerekir ama gebeliği sonlandırmak istemiyorsanız hiçbir şey yapmanıza gerek yok.

 • SEVAL GÜLER

  İKİLİ TEST: <1:1000
  KOMBİNE RİSK: <1:1000
  TRİSOMY 13/18+NT: <1:1000
  YAŞ RİSKİ: 1:710
  BU SONUCU BANA AÇIKLAR MISINIZ LÜTFEN?

  • Op. Dr. Havva Pars Ağargün

   Testiniz normal değerler aralığında. Geniş açıklama için muayene eden doktor ile iletişime geçmelisiniz.

 • Özgegül çelik

  Kombine risk: 1.342
  İkili test: 1.191
  Yaş riski: 1.876
  Rica etsem yorumlar mısınız? Perinotoloji bölümüne yönlendirildim. Sağlıklı bir yanıt alır mıyım? Teşekkür ederim.

  • Op. Dr. Havva Pars Ağargün

   Perinatolojiye gitseniz iyi olur. Genelde bu gibi sonuçlarda kombine teste bakılıyor o da sizde normal çıkmış. Perinatolojinin yardımcı olabileceğini düşünüyorum.

 • kevser ates

  konbine 1.1164 ikili1.235 yaş riski 1.138 trisomy 1.10000

  • Op. Dr. Havva Pars Ağargün

   Yaş riski yüksek çıkmış ama bunlar kesin sonuçlar değildir. Kesin sonuç almak ve bu sonuca gebeliği sonlandırmak isterseniz, anne kanındaki serbest DNA ya baktırabilirsiniz ya da amniyosentez yaptırabilirsiniz.

 • Aygül berber

  Merhaba, 12+5 deyim. İkiz gebelik biri mort fetüs. diğerinin ikili nt ölçümü crl:63 mm nt:2mm kan testi ölü bebekten dolayı yapılmadı. Risk yüksek midir?amniyosentez gerekli midir?

  • Op. Dr. Havva Pars Ağargün

   Bu değere göre risk yüksek gözükmüyor ama kesin bir şey söylemek mümkün değil.

 • Rabia Ketenci

  Merhabalar yaşım 22
  Kombine risk >1:50
  İkili test >1:50
  Yaş riski 1:1019
  Trisomy 13/18 <1:10000

  • Op. Dr. Havva Pars Ağargün

   Merhaba, bu sonuçlara göre risk var.

 • Nazan atmaca

  Merhaba, yaşım 30
  PAPP-A. 0.35MLU/ML
  T-BHCG. 192.1 IU/ML
  NT. 1.30MM
  NK. MEVCUT
  DOWN SENDROMU 1:222
  SADECE YAŞ 1:863
  TRİSOMİ. 18/13. 1:1410

  Bu değerlere göre down sendromu yüksek mi acaba?

  • Op. Dr. Havva Pars Ağargün

   Down sendromu riski yüksek çıkmış. Risk almak istemiyorsanız, yani sorun çıkarsa gebeliği sonlandırmayı düşünürseniz amniyosentez yaptırmalısınız.

 • Nevin kaya

  Yaş riski 1:195 biyokimyasal trisomy21 riski:<1:3414 kombine trisomy21 riski:<1:10000 Trisomy13/18+NT:<1:10000 ( yaşım 36)

  • Op. Dr. Havva Pars Ağargün

   Yaş riski yüksek çıkmış. Eğer sonuca göre gebeliği sonlandırmak gibi bir kararınız varsa amniyosentez yaptırabilirsiniz.

 • Ebru özdoğan

  Merhabalar,
  Gebeliğimin 15. haftasındayım. 12 + 4 ken ikili test yaptırdım. Crl 60mm nuchal translucency 0.90 mm/0.58 mom kombine risk 1.9555 yaş riski 1.823 trisomy13/18+nt 1.6532 ikili test 1.133 çıktı. İkili test yapmadan önce proluton depot iğnesi vuruldum. Ayrıca doktorum çocuğun burun kemiğini görmesine rağmen teste veri girişini etkiler mi ne yapmalıyım bu süreçte?

  • Op. Dr. Havva Pars Ağargün

   Anladığım kadarıyla proloton depot için soruyorsunuz, bu sonucu etkilemez.

 • Seher alturk

  Merhaba yasim 35
  Kombine risk 1:1398
  İkili test 1:213
  Trizomi 1:136
  Yaş riski 1:362

  • Op. Dr. Havva Pars Ağargün

   Trizomi riski yüksek çıktığı için eğer gerçekten bebeğiniz de trizomi olması durumunda gebeliği sonlandıracaksanız amniyosentez yaptırmanız gerekir.

 • Özge Döşlü

  Merhabalar,

  İkili testim sonuçları aşağıdaki gibidir lütfen değerlendirebilir misiniz?
  Yaşım 34

  Kombine risk: 1.566 (cut off değerinin altında )

  İkili test: 1.101 (cut off değerinin üzerinde)

  Yaş riski: 1.316

  Trimosy 13/18 + NT
  <1:10000 (cut off değerinin altında)

  • Op. Dr. Havva Pars Ağargün

   İkili test riski yüksek çıkmış. Gebeliği sonlandırmak istiyorsanız amniyosentez yaptırabilirsiniz.

 • Sibel kaplan

  Merhaba, papp_A 414.80 hcg(t1) 40399.0 nt 1.6 mm sizce down sendromu mu?

  • Op. Dr. Havva Pars Ağargün

   Hcg bin artıp papp A nın düşmesi risk olduğunu gösteriyor ama başka sonuçlar olmadan ve amniyosentez yapılmadan kesin bir şey söylenemez.

 • Derya kalem

  Merhabalar yaşim 32.
  kombine riski 1:3332 ikili test 1:673 yaş riski 1:434 trisomy13/18+NT<1:10000 ultrasonda NT 1.7mm sonucu yorumlarsanız sevinirim. Şimdiden teşekkürler.

  • Op. Dr. Havva Pars Ağargün

   Sonucunuz dünya sağlık örgütüne göre normal sınırlarda çıkmış ama yine de bu değerlerdeki oranlarda riske sahipsiniz.

 • ayse toktaş

  merhaba hocam, kombine risk 1.907
  ikili test 1.147
  yaş riski 1.963
  trisomy 13/18 +NT <1:10000
  hocam değerlendirirseniz çok teşekkür ederim.

  • Op. Dr. Havva Pars Ağargün

   ikili test riskiniz yüksek çıkmış ama kombine riskiniz daha önemli. Sonuca göre gebeliği sonlandırma gibi bir niyetiniz varsa amniyosentez yaptırabilirsiniz.

 • Zeynep KAHVECİ

  Merhaba, kombine risk :1:10000 ikili test 1:7146 yaş riski 1:842 trisomy13/18 NT 1:10000
  BU SONUCU BANA AÇIKLAR MISINIZ? TEŞEKKÜRLER..

  • Op. Dr. Havva Pars Ağargün

   Sonucunuz dünya sağlık örgütüne göre normal sınırlarda çıkmış ama yine de bu değerlerdeki oranlarda riske sahipsiniz.

 • Fatma acar

  Merhabalar yaşım 32.
  kombine risk 1:3332, ikili test 1:673, yaş riski 1:434, trisomy13/18+NT<1:10000 ultrasonda NT 1.7mm sonucu yorumlarsanız sevinirim.

  • Op. Dr. Havva Pars Ağargün

   Sonuçlar düşük riskli gözüküyor. Yine de doktorunuz ile görüşebilirsiniz.

 • emel gure

  merhaba hocam, yorumlarsanız sevinirim. yaş 37
  bhcg 11,10 (0.3mom)
  papp-a 934 (0.68mom)
  nt 1,5 (0.85mom)
  dsr 1:14987 low (ager 1:162 high)
  epsr 1:6018 low
  teşekkür ederim.

  • Op. Dr. Havva Pars Ağargün

   Bu sonuçları doktorunuzla değerlendirmeniz daha doğru olacaktır.

 • naz ak

  PAPP-A: 393.10 ng/ml
  Free BhcG: 78519.0 mlU/m
  down sendromu riski: 1.99000
  yaş riski: 1:1330
  trisomi18/13: 1:8110

  rica etsem yorumlar mısınız? Doktorum normal istediğimiz düzeylerde düşük risk dedi ama internetteki verilere göre bu değerler yüksek oluyor.

  • Op. Dr. Havva Pars Ağargün

   Ben de burada yüksek riskli bir durum göremedim.

 • Zehra sahınkaya

  Merhaba, kombine risk 1.915 ikili test 1.225, yaş riski 1.978, trisommy 18+nt 1.10000 lütfen yardım edin

  • Op. Dr. Havva Pars Ağargün

   Yaşa bağlı olarak risk çıkmış. Gebeliği istemiyorsanız amniyosentez, istiyorsanız ihtiyacınız yok.

 • Ayse Ulubay

  Merhaba, yaşım 40, yaşa bağlı risk 1:81 biyokimyasal trisomt 21 riski 1:94 kombine trisomy 21 risk 1:528 trisomy 13/18 +Nt 1:3611 bu sonuçları lütfen yorumlar mısınız? down sendromu riski var mı?

  • Op. Dr. Havva Pars Ağargün

   Risk var ama yaşa bağlı olarak.

 • BİLGE AVŞA

  Beta HCG 66351
  PAPP-A 1332,3
  CRL: 68 MM
  NT:0,9
  13+1 hafta
  Yaş: 25
  Kilo:63

  Sonuçları değerlendirebilir misiniz? Teşekkür ederim.

  • Op. Dr. Havva Pars Ağargün

   Doğru bir değerlendirme için risk değerlerini de söylemeniz gerekiyor.

 • Mert

  İkili tarama testi – PAPP-A
  Kombine TRYSOMY 21 riski 1:9262 TRYSOMY 13/18 + NT <1:10000, YAŞ riski 1:559, yaş 31, ense kalınlığı 1.7, Kilo 78

  • Op. Dr. Havva Pars Ağargün

   Bu değerlerin normal olduğunu düşünüyorum. Yine de doktorunuza danışabilirsiniz.

 • Songül bakış

  Merhaba yaşım 33
  Kombine risk. 1450
  İkili test. 1183
  Yaş riski. 1362
  Trısomy 18+ Nt 1.10000

  Hocam siz ne diyorsunuz? bu sonuçlara DNA testi gerekli mi?

  • Op. Dr. Havva Pars Ağargün

   İkili test riski yüksek çıkmış. Gebeliği sonlandırmayı düşünüyorsanız amniyosentez yaptırmalısınız, düşünmüyorsanız yaptırmasanız da olur.

 • gulperi mirlanova

  iyi günler, yaşım 25
  kombine risk 1/1808
  ikili test 1/268
  yaş riski 1/948
  trisomy 13/18+nt 1/10000
  bu sonucu açıklar mısınız lütfen? Doktor amniyosentez önerdi.

  • Op. Dr. Havva Pars Ağargün

   Gebeliği sonlandırmak istiyorsanız o zaman amniyosentez yaptırabilirsiniz, sonlandırmayı düşünmüyorsanız gerek yok.

 • Mehtap kaya

  Merhabalar yaşım 27 ikili tarama sonuçlarım kombine risk 1:2487
  İkili test 1:390
  Yaş riski 1:1184
  Trisomy 13/18 +NT <1:10000
  Herhangi bir risk taşıyor mu? Yardımcı olursanız sevinirim. teşekkürler.

  • Op. Dr. Havva Pars Ağargün

   Oranlar dahilinde risk taşıyor. Biz bu sonuçlara normal diyoruz.

 • ARZU ŞAHİN

  MERHABALAR
  YAŞ RİSKİ 1:823
  BİYOKİMYASAL TRİSOMY 21 RİSKİ 16507
  KOMBİNE TRİSOMY 21 RİSKİ 1:10000
  TRİSOMY 13/18+NT 1:10000
  YAŞIM:27
  BU SONUCU BANA AÇIKLAR MISINIZ? ÇOK TEŞEKKÜR EDERİM

  • Op. Dr. Havva Pars Ağargün

   Bu oranlar normal sınırlarda görünüyor.

 • Seda Türkmen

  merhaba;
  yaş :32
  hcg:77,9ng/ml
  papp-a:1,61 mlu/ml
  nt:1,30 mm
  kombine risk:1:1293
  ikili test:1:212
  yaş riski:1:643
  trisomy 13/18+nt:1:10000

  • Op. Dr. Havva Pars Ağargün

   İkili test riskli çıkmış. Bu sonuç doğrultusunda gebeliği istemiyorsanız amniyosentez tavsiye ediyorum.

 • büsra cıkmaz

  Merhaba :
  Serbest Beta HCG : 21,0 ng/mL
  PAPP-A :2,44 mlU/mL bunu açıklar mısınız?

  • Op. Dr. Havva Pars Ağargün

   Riskiniz artmış gözüküyor ama başka bilgilerinde olması gerekiyor.

 • Inci tuncay

  Merhaba
  Kombine risk 1,657
  İkili test 1.996
  Yas riski 1,1058
  Trisomy 13/18 NT 1, 0000

  • Op. Dr. Havva Pars Ağargün

   Ne sormak istediğinizi anlayamadım.

 • cnst cky

  iyi günler hocam beta hcg:61.2 pappa:0.751
  kombine risk 1:1910
  ıkili test 1:291
  yaş riski 1:1192
  trizomi <1:10000
  sonuca bakan doktorum amniyosentez önerdi. Riski çok mu yüksek? Yorumlarsanız çok teşekkür ederim. Fikriniz benim için önemli.

  • Op. Dr. Havva Pars Ağargün

   Yaşa riskiniz yüksek olduğu için, eğer sonuca göre bu gebeliği sonlandırmak istiyorsanız o zaman amniosentez yaptırabilirsiniz, sonlandırmayı düşünmüyorsanız gerek yok.

 • KamileKaraoğlu Sıcakyüz

  Hcg: 45,9 ng/ml 1,32 düzeltilmiş mom
  PAPP-A 8,36ml 2,53 düzeltilmiş mom
  NT 1,60mm 0,97 mom
  CRL 64mm
  CRL gebelik yaşı 12+4
  Kombine risk 1 :7195
  Ikili test 1:1943
  Yas riski 1:163
  Trisomy13/18+NT. <1:10000 amniyosentez yaptırmalı mıyım? yaşım 37

  • Op. Dr. Havva Pars Ağargün

   Yaşa bağlı olarak risk çıkmış. Eğer sonuca göre bu gebeliği sonlandırmak istiyorsanız o zaman amniyosentez yaptırabilirsiniz, sonlandırmayı düşünmüyorsanız gerek yok.

 • Merve Ayyıldız

  Merhaba Hocam
  beta HCG : 29,6
  PAPP-A : 4,56
  yaşım 23, kilom 46
  sizce değerlerim normal mi?

  • Op. Dr. Havva Pars Ağargün

   Sorunuzdaki bilgiler yetersiz olduğu için cevap veremiyoruz.

 • Ummugulsum

  Papp-a 1,74 fb hvg 61 kombine risk 1,10000 down sendrom riski var dediler. Yardımcı olur musunuz?

  • Op. Dr. Havva Pars Ağargün

   Sorunuzdaki bilgiler yetersiz olduğu için cevap veremiyoruz.

 • Yasemin kesal

  13 haftalık hamileyim, 28 yaşındayım, 12 haftalıkken ikili test yaptırdım; İkili test riski 1.280 çıktı. Doktorum amniyosentez önerdi. Başka doktora sorduk 4’lü test yaptırın cut off değerin çok altında bir şey çıkmaz dedi. Ne yapmalıyım bilmiyorum.

  • Op. Dr. Havva Pars Ağargün

   Eğer sonuca göre bu gebeliği sonlandırmak istiyorsanız o zaman amniosentez yaptırabilirsiniz, sonlandırmayı düşünmüyorsanız gerek yok.

 • Canan Gezer

  merhaba hocam,
  değerlerim aşağıdaki gibidir. Rica etsem yorum yapmanız mümkün mü?
  yaşım:34
  Kombine riski 1:369
  ikili test 1:125
  yaş riski 1:293
  trisomy13/18+NT<1:10000
  ultrasonda NT 1.91mm

  • Op. Dr. Havva Pars Ağargün

   Sonuca göre bu gebeliği istemiyorsanız amniyosentez öneririm.

 • aslıhan gökcek çelik

  merhaba hocam 14+4 haftalık hamileyim.. PAPP-A 2mlU/ml 0,69 fb-hCG 239/ng/ml 6,41 yaş riski 1:806 Kombine trisomy 21 riski 1:434 Trisimoy 13/18 +NT <1:10000 CRL ölçümü 59 Nuchal transluceny MoM 0,58 gelmiş. Risk var mıdır? Down sendromu olabilir dedi doktorum ama?

  • Op. Dr. Havva Pars Ağargün

   Eğer riks almak istemiyorsanız amniyosentez yaptırın, gebeliği sonlandırmayı düşünmüyorsanız yaptırmanıza gerek yok.

 • gökçe baynar

  Merhaba;

  kombine risk: 3063/1
  ikili test:606/1
  yaş riski:921/1
  trisom:13/18 +NT 10000/1

  değerlendirmeniz mümkünmü hocam

  • Op. Dr. Havva Pars Ağargün

   Ben bu sonuçlarınızı normal olarak değerlendirdim.

 • candan yumrukçu

  hocam merhaba,
  hcg 38,7 ng/ml
  papp-a 1,4 mıU/ml
  kombine risk 1:4581
  ikili test 1:980
  yaş riski 1:290
  trisomy 13/18 + nt <1:10000
  yaşım 34,5
  kilom 58
  değerlendirirseniz çok sevinirim.

  • Op. Dr. Havva Pars Ağargün

   Yaş riskiniz yüksek çıkmış sonuca göre gebeliği sonlandırmayı düşünüyorsanız amniosentez yaptırabilirsiniz, düşünmüyorsanız gerek yok.

 • Nagihan ŞENGÜN

  Merhaba yaş 31 PAPP-A=0,703 MOM 0,37 FB-BHCG 119,7 MOM 2,79 yaş riski 1:520 biyokimyasal trisomy 21 riski >1:50 kombine trisomy 21riski 1.97 trisomy 13/18+NT <1:10000 lütfen bilgilendirin

  • Op. Dr. Havva Pars Ağargün

   Biyokimyasal risk yüksek çıkmış. Eğer sonuca göre bu gebeliği sonlandırmak istiyorsanız amniosentez yaptırabilirsiniz, sonlandırmayı düşünmüyorsanız yaptırmayabilirsiniz. Buna sizin karar vermeniz gerekir.

 • Özge

  Merhaba, internetten araştırdığım kadarıyla ikili test sonucum risk pozitif çıktı, birde siz bakabilir misiniz? Yaş:23,3 Gebelik yaşı: 12+4. CRL: 64.5 NT MoM 0.85 Nazal Kemik Var.
  PAPP-A 0.83 mIU/ml, Düzeltilmiş MoM 0,26.
  fbeta-hCG 59.6 ng/ml. Düzeltilmiş MoM 1,63.
  Yaş Riski: 1:1022
  Biyokimyasal Trizomi 21 Riski: 1:58
  Kombine Risk: 1:417
  Trizomi 13/18 + NT: <1:10000

  • Op. Dr. Havva Pars Ağargün

   Biyokimyasal risk yüksek çıkmış. Eğer sonuca göre bu gebeliği sonlandırmak istiyorsanız amniosentez yaptırabilirsiniz, sonlandırmayı düşünmüyorsanız yaptırmayabilirsiniz. Buna sizin karar vermeniz gerekir.

 • aysun tilkici

  kombine risk 1:1960
  ikili test 1:372
  yaş riski 1:785
  trisomy 13/18 + NT 1:3359
  fbeta-hCG 32,8 ng/ml düzeltilmiş Mom 0,68
  PAPP-A 0,36 mlU/ml düzeltilmiş Mom 0,28
  yaşım 27-28 11+4 günlük hamileyim
  nuchal translucency 1,20 mm 0,97 Mom

  • Op. Dr. Havva Pars Ağargün

   Bu sonuçlarda çok kritik bir sorun göremedim. Sizin fiziksel muayenenizle bu sonuçları doktorunuzun birlikte değerlendirmesi gerekiyor.

 • Esra cakir

  Kombine =1:2045
  Ikili test =1:374
  Yas riski=1:924
  Trisomy=13/18+NT
  1:10000
  Değerlerim nasıl, yardımcı olabilir misiniz?

  • Op. Dr. Havva Pars Ağargün

   Bu tür test sonuçlarını bütüncül değerlendirme adına takip edildiğiniz doktorla değerlendirmeniz daha doğru olur. Bu tarz sorular çok sık geliyor ve değerlendirmeye çalışıyorum ama sadece test sonucu doğru bir yaklaşım olmaz hastanın muayenesi de önemlidir. Bu yüzden doktorunuzla iletişime geçmenizi öneririm.

 • Damla YILDIRIM

  Buraya soru sormak amacıyla yazdım.Siz benim yazdığımı sildiniz. Nasıl cevaplama yapıyorsunuz kazıklama amacıyla

  • Op. Dr. Havva Pars Ağargün

   Kendimiz muayene etmeden başka bir doktorun istediği tahlil sonuçlarını artık değerlendirmiyoruz. Bu yüzden sorunuza cevap alamamış olabilirsiniz. Sonucunuzu kendi doktorunuza sorarsanız daha bütüncül yaklaşabilir.

 • Sami karakuş

  İyi günler hocam.ikili test 1/93 doktorumuz risk var dedi. Cokmu riskli sizce bu sonuç nasıl bir sonuç

  • Op. Dr. Havva Pars Ağargün

   Evet risk var. Burada önemli olan gebeliği sonlandırmayı isteyip istemediğiniz buna göre amniosentez yaptırmanız gerekir.

 • Buse İlter

  Merhaba Havva Hanım,

  Sanırım benim yorumumu da silmişsiniz.
  İkili test sonuçlarını yorumlamıyor musunuz artık ?
  Yada bir karışıklık mı oldu tekrar yazayım mı değerlerimi yorumlarsanız çok mutlu olurum çünkü doktor kontrolüme daha zaman var sonuçlar iyi mi merak ediyorum.

  • Op. Dr. Havva Pars Ağargün

   Merhaba, evet ikili test sonuçlarını artık değerlendirmiyorum. Çok fazla soru geliyor ve bazen eksik, yetersiz kalabiliyor. Bunun yanında hastayı sadece burada yazdıklarıyla değil bütünsel olarak değerlendirmek lazım o yüzden kontrolünde olduğu doktorun değerlendirmesini daha doğru buluyorum.

 • Gunel Soltanova

  Yaş 23
  Yaş riski 1:1006
  Biyokimyasal Trisomy 21 riski 1:7145
  Kombine Trisomy 21 riski <1:10000
  Trisomy 13/18 +NT < 1:10000

Bir yorum yazınız