İkili Tarama Testi Sonuçları Kaç Olmalı?

İkili Tarama Testi Sonuçları Kaç Olmalı?

ikili tarama testi sonuçları kaç olmalı

İkili tarama testi başta Down sendromu olmak üzere, anne karnındaki bir bebeğinin kromozoma dayalı bazı hastalıklarının tespit edilmesi içi yapılan önemli bir tarama testidir. Özellikle 35 yaş ve üzeri gebelerin, ailesinde doğum kusurları olanların ve diyabet hastalarının yaptırması tavsiye edilmektedir. Çünkü bu tür hastalıklara yakalanma oranı, bu tür problemler ile birlikte paralel olarak artmaktadır.

Gebeliğin 11 ile 14.haftaları, ikili tarama testinin yapılması için en ideal zaman aralığıdır.

İkili tarama testi ultrason sonucu, kan tahlilinin ve kişisel bilgilerin ortak bir değerlendirme yapılmasıyla oluşur. İkili tarama testinin nasıl yapılır ve ikili tarama testi sonuçları kaç olmalı sorusunun yanıtını içeriğimizde görebilirsiniz.

İkili tarama testi nasıl yapılır?

İkili test öncesinde yapılması gereken hiçbir ön hazırlık yoktur. Aç veya tok olmanız, günün herhangi bir saatinde yaptırmanız sonucu etkileyemeyecektir. Öncelikle anne adayından kişisel bilgilerin, aile geçmişinin bulunduğu bir form doldurulması talep edilir. Daha sonra kan değerlerinin incelenmesi için yalnızca bir tüp kan numunesi alınır ve ultrason taramasına geçilir. Ultrason taraması esnasında değerlendirilmesi gereken husus ense kalınlığı ve burun kemiği ölçümüdür. Alınan tüm sonuçların birleşiminden sonra risk yüzdesi belirlenir.

ikili tarama testi sonuçları nasıl olmalı

İkili tarama testi sonuçları nasıl olmalı?

 • İkili tarama testi sonuçları kaç olmalı;

Kromozoma dayalı problemlerin en önemli kaynağı, anne adayının yaşıdır. 25 yaşındaki bir gebenin ikili test sonucuna göre risk oranı 60’da 1 iken, 40 yaşındaki bir kadında bu oran 4’te 1’dir. Yani 15 yıl içerisindeki risk katlarca artmaktadır.

Kanda aranan Beta hCG ve PAPP-A verileri de sonucun değerlendirilmesini etkiler. İkili test yapılan gebelik döneminde PAPP-A sonucunun normalden daha düşük, Beta hCG hormonunun ise daha fazla olduğu durumlarda riskin arttığı söylenebilir.

Ultrason taraması esnasında ölçülen ense kalınlığı sonucunun ise 3 mm’den daha fazla olması risk faktörünü arttırır. Sağlıklı olarak adlandırılan bir bebeğin ense kalınlığı 2.5 mm atında olmalıdır.

Anne adayının sigara kullanım durumu, aşırı kilolu olması, ailesinde kromozom hastalıklarına sahip kişilerin bulunması gibi faktörlerde sonucun riskli çıkmasına yol açan etkenlerdir.

İkili test sonucu örneği

 • İkili tarama testi için yapılan kan testinde, hamilelik sırasında plasenta tarafından üretilen bir glikoprotein hormonu olan Serbest Beta hCG (insan koryonik gonadotropin) ve PAPP-A (gebelikle ilişkili plazma proteini A) olarak adlandırılan çok önemli bir gebelik proteini incelenir.
 • Sonuçların riskli olması yüksek riskli veya pozitif olarak değerlendirilirken, risk görülmemesi durumunda düşük riskli veya negatif olarak adlandırılır.
 • İkili tarama testi için verilen sonuç belgesinde; gebenin yaşı, gebeliğin haftası, kadının kilosu, fetüs sayısı, sigara kullanım durumu, etnik köken, rutin hastalıklar, daha önceki gebeliklerde kromozoma dayalı sorunların varlığı gibi bilgiler yer alır.
 • Kan numunesine göre çıkan Beta hCG ve PAPP-A sonuçları; ultrason verilerinden elde edilen bebeğin ense kalınlığı, burun kemiği ile ilgili veriler de burada yer alır.
 • Tüm bu bilgiler ışığında bir grafik oluşturulur ve bebekte olması muhtemel olan kromozomal hastalıkların risk oranı kan tahliline, ultrason verilerine ve gebenin yaşına göre ayrı ayrı belirlenir.
 • İkili tarama testi yaptırdığınızda aklınızdaki “ikili tarama testi sonuçları kaç olmalı, çıkan değerlerde herhangi bir risk var mı” gibi sorularınıza en doğru yanıtı alabilmek için kadın doğum uzmanınıza test raporlarıyla birlikte danışmalısınız.
 • İkili test sonuçları Beta HCG, PAPP-A ve ultrason değerlerine dayanarak değerlendirilir. Bu parametreler birleştirilir ve standartlaştırılmış verilerle karşılaştırılır. Daha sonra, genetik anormalliği olan mevcut gebelik şansını belirlemek için hesaplanır. Sonuçların riskli çıkması bebeğinizde kesin bir anormalliğin mevcut olduğunu göstermezken, risk faktörünün bulunmaması durumunda da bebekte hiçbir problemin oluşmayacağını garanti edememektedir. Bu tür testlerde her zaman belli bir yanılma oranı vardır.

Yorumlar

 • Gülşen Karaca

  PAPP-A 1289.3, serbest beta hcg 87831, sonuçları nasıldır?

  • Op. Dr. Havva Pars Ağargün

   Bu sonuçları doktorunuzla, sizin klinik bulgularınız yaş ve benzeri birden fazla kriter ile değerlendirmelisiniz.

 • Tugba kusoglu

  İyi günler,
  Hamileliğimin 12 hafta 5. günündeyim. Bugün ikili test yaptırdım .Yaşım 34, kilom 95.
  Yaş riski 1:291
  T.21 1: 7237
  T 18-13: 100000
  PAPP-A 3,3 mlU/ml 1,87 mom
  NT 1,7 mm (CRL 60,9mm) :1,08 mom çıktı.

  Ayrıntılı tarama istediler. İnternetten okudum yapılan testlerin sakıncalı olduğu yazıyor. Ne yapmam gerekiyor? Oranlar çok mu kesin? Yaptırmalı mıyım, bir fikir verebilir misiniz?

  • Op. Dr. Havva Pars Ağargün

   Ayrıntılı tarama yaptırırsanız içiniz rahat eder. Ancak ne olursa olsun ben bu bebeği doğuracağım diyorsanız yaptırmasanız da olur.

 • Saadet tüyükara

  Kombine risk 1:102, ikili test 1:50, yaş riski 1:320, trisomy 13/18+NT 1:10000

  Risk çok mu yüksek? Sıvı aldırmayı kabul etmedim. Lütfen bir değerlendirme yapar mısınız?

  • Op. Dr. Havva Pars Ağargün

   Eğer bu bebek anomalili bir bebekse, bunun şu an ve doğduktan sonra bir tedavisi yok. Sizin bu bebeği aldırmak gibi bir niyetiniz yoksa sıvı aldırmanıza gerek yok ama anomali durumunda aldırmayı düşünüyorsanız sıvı aldırarak daha kesin bir sonuca ulaşabilirsiniz. Bu sonuçlar kesin bir sonuç değil.

 • Ebru koca

  papp -a 546.7
  Bhcg 223739

  • Op. Dr. Havva Pars Ağargün

   Bu kadar az parametreyle bilgi vermek çok doğru olmaz.

 • Ayşen Karabulut

  Papp-a: 0,37 MoM:0,24
  T hbcg: 104,2 MOm: 0,91
  Nt:1,61 Mom: 1,28
  Down sendromu: 1:860
  Sadece yaş: 1:1210
  Trisomi: 1:1750

  Bu değerleri değerlendirebilir misiniz?

  • Op. Dr. Havva Pars Ağargün

   Perinatolojiye muayene olup bakılması gerekilen belirteçlere bakılmasını öneririm. Kesin sonuç almak ve sonuca göre gebeliği sonlandırmak istiyorsanız ambiyosentez yaptırabilirsiniz.

 • Esma türk

  Merhaba,
  Kombine risk: 1:1105
  Ikili test: 1:168
  Yaş riski: 1:858
  Trizomi 13/18+NT: 1:4853
  Çıktı. doktor “sorun yok ama ikili test değerin düşük 4’lü yapıp yorum yapmak lazım” dedi. Siz ne düşünüyorsunuz?

  • Op. Dr. Havva Pars Ağargün

   Parametrelerden bir tanesi yüksek çıkmış. Bu testler sonuçta bir tarama testi, kesin olarak emin olmak isterseniz amniyosentez yapmak gerekir ama gebeliği sonlandırmak istemiyorsanız hiçbir şey yapmanıza gerek yok.

 • SEVAL GÜLER

  İKİLİ TEST: <1:1000
  KOMBİNE RİSK: <1:1000
  TRİSOMY 13/18+NT: <1:1000
  YAŞ RİSKİ: 1:710
  BU SONUCU BANA AÇIKLAR MISINIZ LÜTFEN?

  • Op. Dr. Havva Pars Ağargün

   Testiniz normal değerler aralığında. Geniş açıklama için muayene eden doktor ile iletişime geçmelisiniz.

 • Özgegül çelik

  Kombine risk: 1.342
  İkili test: 1.191
  Yaş riski: 1.876
  Rica etsem yorumlar mısınız? Perinotoloji bölümüne yönlendirildim. Sağlıklı bir yanıt alır mıyım? Teşekkür ederim.

  • Op. Dr. Havva Pars Ağargün

   Perinatolojiye gitseniz iyi olur. Genelde bu gibi sonuçlarda kombine teste bakılıyor o da sizde normal çıkmış. Perinatolojinin yardımcı olabileceğini düşünüyorum.

 • kevser ates

  konbine 1.1164 ikili1.235 yaş riski 1.138 trisomy 1.10000

  • Op. Dr. Havva Pars Ağargün

   Yaş riski yüksek çıkmış ama bunlar kesin sonuçlar değildir. Kesin sonuç almak ve bu sonuca gebeliği sonlandırmak isterseniz, anne kanındaki serbest DNA ya baktırabilirsiniz ya da amniyosentez yaptırabilirsiniz.

 • Rabia Ketenci

  Merhabalar yaşım 22
  Kombine risk >1:50
  İkili test >1:50
  Yaş riski 1:1019
  Trisomy 13/18 <1:10000

  • Op. Dr. Havva Pars Ağargün

   Merhaba, bu sonuçlara göre risk var.

 • Nazan atmaca

  Merhaba, yaşım 30
  PAPP-A. 0.35MLU/ML
  T-BHCG. 192.1 IU/ML
  NT. 1.30MM
  NK. MEVCUT
  DOWN SENDROMU 1:222
  SADECE YAŞ 1:863
  TRİSOMİ. 18/13. 1:1410

  Bu değerlere göre down sendromu yüksek mi acaba?

  • Op. Dr. Havva Pars Ağargün

   Down sendromu riski yüksek çıkmış. Risk almak istemiyorsanız, yani sorun çıkarsa gebeliği sonlandırmayı düşünürseniz amniyosentez yaptırmalısınız.

 • Nevin kaya

  Yaş riski 1:195 biyokimyasal trisomy21 riski:<1:3414 kombine trisomy21 riski:<1:10000 Trisomy13/18+NT:<1:10000 ( yaşım 36)

  • Op. Dr. Havva Pars Ağargün

   Yaş riski yüksek çıkmış. Eğer sonuca göre gebeliği sonlandırmak gibi bir kararınız varsa amniyosentez yaptırabilirsiniz.

 • Ebru özdoğan

  Merhabalar,
  Gebeliğimin 15. haftasındayım. 12 + 4 ken ikili test yaptırdım. Crl 60mm nuchal translucency 0.90 mm/0.58 mom kombine risk 1.9555 yaş riski 1.823 trisomy13/18+nt 1.6532 ikili test 1.133 çıktı. İkili test yapmadan önce proluton depot iğnesi vuruldum. Ayrıca doktorum çocuğun burun kemiğini görmesine rağmen teste veri girişini etkiler mi ne yapmalıyım bu süreçte?

  • Op. Dr. Havva Pars Ağargün

   Anladığım kadarıyla proloton depot için soruyorsunuz, bu sonucu etkilemez.

 • Seher alturk

  Merhaba yasim 35
  Kombine risk 1:1398
  İkili test 1:213
  Trizomi 1:136
  Yaş riski 1:362

  • Op. Dr. Havva Pars Ağargün

   Trizomi riski yüksek çıktığı için eğer gerçekten bebeğiniz de trizomi olması durumunda gebeliği sonlandıracaksanız amniyosentez yaptırmanız gerekir.

 • Özge Döşlü

  Merhabalar,

  İkili testim sonuçları aşağıdaki gibidir lütfen değerlendirebilir misiniz?
  Yaşım 34

  Kombine risk: 1.566 (cut off değerinin altında )

  İkili test: 1.101 (cut off değerinin üzerinde)

  Yaş riski: 1.316

  Trimosy 13/18 + NT
  <1:10000 (cut off değerinin altında)

  • Op. Dr. Havva Pars Ağargün

   İkili test riski yüksek çıkmış. Gebeliği sonlandırmak istiyorsanız amniyosentez yaptırabilirsiniz.

 • Sibel kaplan

  Merhaba, papp_A 414.80 hcg(t1) 40399.0 nt 1.6 mm sizce down sendromu mu?

  • Op. Dr. Havva Pars Ağargün

   Hcg bin artıp papp A nın düşmesi risk olduğunu gösteriyor ama başka sonuçlar olmadan ve amniyosentez yapılmadan kesin bir şey söylenemez.

 • Derya kalem

  Merhabalar yaşim 32.
  kombine riski 1:3332 ikili test 1:673 yaş riski 1:434 trisomy13/18+NT<1:10000 ultrasonda NT 1.7mm sonucu yorumlarsanız sevinirim. Şimdiden teşekkürler.

  • Op. Dr. Havva Pars Ağargün

   Sonucunuz dünya sağlık örgütüne göre normal sınırlarda çıkmış ama yine de bu değerlerdeki oranlarda riske sahipsiniz.

 • ayse toktaş

  merhaba hocam, kombine risk 1.907
  ikili test 1.147
  yaş riski 1.963
  trisomy 13/18 +NT <1:10000
  hocam değerlendirirseniz çok teşekkür ederim.

  • Op. Dr. Havva Pars Ağargün

   ikili test riskiniz yüksek çıkmış ama kombine riskiniz daha önemli. Sonuca göre gebeliği sonlandırma gibi bir niyetiniz varsa amniyosentez yaptırabilirsiniz.

 • Zeynep KAHVECİ

  Merhaba, kombine risk :1:10000 ikili test 1:7146 yaş riski 1:842 trisomy13/18 NT 1:10000
  BU SONUCU BANA AÇIKLAR MISINIZ? TEŞEKKÜRLER..

  • Op. Dr. Havva Pars Ağargün

   Sonucunuz dünya sağlık örgütüne göre normal sınırlarda çıkmış ama yine de bu değerlerdeki oranlarda riske sahipsiniz.

Bir yorum yazınız

Yorum onaylama sistemi etkin; yorumunuzun yayınlanması biraz zaman alabilir.