Hamilelikte Kahverengi Akıntı
RANDEVU AL

ONLINE RANDEVU

*Saat 19.00’ dan sonraki online randevu talepleriniz için tarafınıza saat 09.00’ dan sonra geri dönüş yapılacaktır.

 

Hamilelikte Kahverengi Akıntı

hamilelikte kahverengi akıntı

Hamilelik süreci, hassas bir dönemdir ve herhangi bir aksaklığın yaşanması endişeye sebebiyet vermektedir. Kahverengi vajinal bir akıntı da, çoğu hamile için ürkütücüdür. Ancak bu durum, çoğu zaman normal seyrin parçası sayılmaktadır.

Hamilelikte kahverengi akıntı gebe kadınların yaklaşık olarak %20’den fazlası tarafından yaşanılan yaygın bir durumdur. Hamilelik boyunca farklı zamanlarda, farklı şekillerde vajinal akıntılar yaşanabilmektedir. Kahverengi akıntı da genellikle rahimde kalan ve lekelenme şeklinde dışarı atılan eski bir kan olarak nitelendirilse de, şiddetli ve yoğun olması durumunda ciddiye alınması gerekir.

Kahverengi akıntı hamilelik belirtisi mi?

Kahverengimsi akıntı veya lekelenme, hamileliğin en erken belirtilerinden biri kabul edilir. Döllenmeden sonra gebeliğin ilk birkaç haftasında, embriyonun rahime yerleşmesi esnasında ortaya çıkar. Erken gebelikte vajinal kanama çok yaygındır ve tüm gebeliklerin neredeyse %25’inde gerçekleşir. Gebeliğin ilk zamanlarında görülen kahverengi akıntı, sağlıklı bir bebeğin işaretçisidir.

Kahverengi akıntının nedenleri nelerdir?

Kahverengi akıntıyı meydana getiren normal durumlar şöyle sıralanabilir:

 • İmplantasyon:

Erken haftalarda, döllenmiş yumurtanın implantasyonu sırasında kahverengi akıntı gelebilir.

 • Cinsel ilişki ve tıbbi muayeneler:

Hamilelik sırasında rahim ağzı ve vajinada kan akışı artar. Ayrıca hormonal değişikliklere bağlı olarak hassasiyet de çoğalır. Vajinal muayene veya cinsel ilişki esnasında bu nedenle birtakım lekelenmeler görülmesi doğaldır.

 • Doğum nişanı:

Doğum başlamadan önce, rahim ağzını kapatan mukoza tıkaç vajina yoluyla dışarı atılır. Genellikle kahverengi bir kan pıhtısı şeklinde olan bu durum, doğumun habercisidir.

hamilelikte kahverengi akıntı nedenleri

Hamilelikte kahverengi akıntı tehlikeli mi?

Hijyenik ped ihtiyacı duyulacak kadar olan şiddetli lekelenmeler, bir doktora danışılması gerektiğini gösterir. Ağrı, kramp, ateş ile birlikte gelen kötü kokulu bir akıntı, vajinal enfeksiyona işaret edebilir. Cinsel ilişkiden ya da tıbbi muayeneden bir hafta sonra devam eden akıntı da enfeksiyonun bir belirtisi olabilir. Baş dönmesi, şiddetli ağrı ve abdominal krampların eşlik ettiği akıntılarda da hızlı bir şekilde müdahale yapılmalıdır.

Kahverengi akıntıya neden olacak riskli durumlar şunlardır:

Molar gebelik, yumurta ve spermin döllenmesi esnasında meydana gelen birtakım sorunlar esnasında gerçekleşir. Rahim içinde anormal dokunun büyümesine yol açan genetik bir hatanın sonucudur. Molar gebelikler, her 1000 gebelikten 1’inde görülebilir. Rahimde büyüyen dokuların vücuttan atılmaya başlaması esnasında kahverengi akıntı veya kanama oluşacaktır.

 • Ektopik gebelik:

Kahvemsi akıntı, döllenmiş yumurtanın rahimin dışında, çoğunlukla fallop tüplerinde, bazen de rahim yerine karnın diğer bölgelerine yerleştiğini gösteren bir belirtidir. Tipik olarak akıntıya baş dönmesi, bayılma, baş ağrısı ve pelviste kramp gibi belirtiler eşlik eder.

 • Düşük:

Embriyonun rahime sağlam bir şekilde tutunamaması durumunda yaşamsal fonksiyonları düşük yoluyla sonlanır. Düşüğün ilk belirtilerinden biri kahverengi akıntı veya kanamadır.

 • Servikal polip:

Servikal bir polip, rahim ağzı üzerinde oluşan bir büyümedir. Kahverengimsi akıntı da östrojen seviyelerine bağlı olarak gelişen poliplerin, hamilelik sırasında kanama olasılığının yüksek olduğu durumdan kaynaklanır; https://www.havvaagargun.com/polip-nedir-belirtileri-nelerdir/

Hamilelikte kahverengi akıntı ne zaman olur?

Kahverengi akıntı, gebeliğin en erken dönemlerinde gerçekleşebildiği gibi; doğuma en yakın zamanda da gerçekleşebilmektedir.

Hamilelikte kahverengi akıntı ne kadar sürer?

Akıntının miktarı ve ne kadar süreceği, gerçekleşme nedenine bağlı olarak değişir. Riskli olmayan nedenlerden dolayı oluşan akıntı genellikle çok kısa süreli ve az miktardadır. Şiddetli ve uzun süreli bir akıntı yaşanıyorsa, beraberinde ağrı ya da rahatsızlıklar yaşanması durumunda yardım alınmalıdır.

İstenmeyen durumlarla karşılaşmamak için hamilelikte sağlık durumu kişinin kendisi tarafından dikkatle izlenmeli, ağırlık kaldırılmamalı, dinlenmeye zaman ayırılmalı, düzenli beslenilmeli ve stresten uzak durulmalıdır. Hamilelikte kahverengi akıntı çoğu zaman zararsız olsa da, gereken hassasiyet gösterilmelidir.

Yorumlar

 • Sümeyra Sezer

  Selam, 3 aylık hamileyim. Bugün koyu kahverengi hafif kanımsı, solucan gibi bir akıntı geldi idrarımdan. Sonra farkettim ve endişe ettim. Yardımcı olur musunuz?

  • Op. Dr. Havva Pars Ağargün

   Muayene olmanızı öneririm. Yerleşme kanaması olabileceği gibi riskli bir durumda olabilir.

 • Aydan Solmaz

  İdrar testi yaptım ve silik olarak ikinci çizgi belirdi, ancak başından beri koyu kahverengi akıtım var. Koyu değil, idrarın içinde kum gibi dibe çöküyor.

  • Op. Dr. Havva Pars Ağargün

   Tekrar kanda gebelik testi yaptırabilirsiniz.

 • Şükriye Karakuş

  Merhaba adetim biteli 8 gün oldu ama kahverengi leke geliyor ara sıra çocuk da düşünüyoruz bu kadar çabuk zamanda belirti gösterebilirdi?

  • Op. Dr. Havva Pars Ağargün

   Bu kadar çabuk belirti vermez ama üstüne görme gibi durumlarda gebelik testi yaptırabilirsiniz.

 • Cansukaya

  Adetime 3 gün var dün ve bugün damla şeklinde bir damla bugün ,iki damla dün kahverengi açık tonlarda akıntım oldu.hamilelik belirtisi olabilirmi

  • Op. Dr. Havva Pars Ağargün

   Olabilir, hala kanamanız olmadıysa test yaptırabilirsiniz.

 • Cansukaya

  Idrar yollari iltihaplanmasi varsa bi sıkıntı oluşurmu hamilelik varsa

  • Op. Dr. Havva Pars Ağargün

   Gebelikte, idrar yolu enfeksiyonunu tedavi etmek daha zor olabiliyor o yüzden tedavi olmanızı öneririm.

 • emine dur

  Bugun 1. 2 damla kahverengi akinti geldi hamilelik belirtisi olabilir mi

  • Op. Dr. Havva Pars Ağargün

   Düzensizliğiniz ya da geçikmeniz varsa kanda gebelik testi yaptırabilirsiniz.

 • merve seli

  Merhaba. Henüz hamileligin baslarindayim. Evvelsi gün çok kanamam oldu. Progestan kullaniyorum. Fakat her tuvalet ihtiyacimda kahverengi akinyim var. Doktor da kesede bozukluk var dedi. Düşük olma riskim çok mu yuksek. Kesede bozukluk olması ne demek

  • Op. Dr. Havva Pars Ağargün

   Kesede bozukluk olduğu durumlarda düşük riski var ama bu gibi durumlarda bekleyip sonucu görüyoruz.

 • Burcu çömez

  Merhaba. Adetim bittikten 12 gun sonra kahverengi leke ve bir iki damla kan geldi 2 gun surdu hamile olabilirmiyim ?

  • Op. Dr. Havva Pars Ağargün

   Adet düzensizliği de olabilir muayene olmanızı öneririm.

 • Yagmur

  Adet görmeme henüz 2 gün var ve kahverengi akıntım var hamilelik belirtisi olabilir mi

  • Op. Dr. Havva Pars Ağargün

   Olabilir ama adete yakında bunlar olabilir o yüzden beklemenizi öneririz.

 • BÜŞRA

  HOCAM KAHVERENGİMSİ HAFİF HAFİF PEÇETEYLE SİLİNCE GÖRÜNÜR ŞEKİLDE LEKELER GELİYOR 6. HAFTAMDAYIM TEHLİKELİMİDİR. AĞRI ATEŞ KRAMP GİBİ ŞİKAYETİM YOK

  • Op. Dr. Havva Pars Ağargün

   Doktorunuza görünmenizde ve ultrason ile bakılmasında fayda var.

 • Özlem göksu

  Merhaba ben 20 gün önce yumurta çatlatma iğnesi yaptırdım bugün kahve rengi akintim oldu acaba hamilemiyim

  • Op. Dr. Havva Pars Ağargün

   Gebelik testi yaptırmanız gerekir.

 • Kaderçakmak

  Merhaba ben 3gündür. Lekelenme görüyorum acaba hamilemiyim bilmiyorum test totmak istemiyorum çünkü tek çizgi. Beni mahve dıyor. Özülüyorum

  • Op. Dr. Havva Pars Ağargün

   Test yapmadan gebelik var mı yok mu bilemeyiz o yüzden bir kan tahlili yaptırmanızı öneririm.

Bir yorum yazınız