IMSI Tekniği ve Tüp Bebek Tedavisi
RANDEVU AL

ONLINE RANDEVU

*Saat 19.00’ dan sonraki online randevu talepleriniz için tarafınıza saat 09.00’ dan sonra geri dönüş yapılacaktır.

 

IMSI Tekniği ve Tüp Bebek Tedavisi

imsi tekniği ve tüp bebek tedavisi

Kısırlık, dünya genelinde birçok çifti etkileyen ortak bir sorundur. Doğal yöntemler veya aşılama gibi infertilite tedavileri yetersiz kaldığında, bebek sahibi olmak isteyen bireylere tüp bebek tedavisi önerilmektedir.

Açıklanamayan kısırlık gibi bazı vakalarda, klasik tüp bebek prosedürleri genellikle ilk denemede başarılıdır. Ancak, çoğu vaka çiftin hamile kalma şansını etkileyen diğer faktörleri içermektedir. Kısırlık nedenlerinin en az %40’ı erkekten kaynaklanan nedenlere bağlıdır. Son on yıl içerisinde, yardımcı üreme teknolojisi alanındaki ilerlemeler, gebe kalma oranlarını artırmayı amaçlamaktadır.

IMSI tekniği; embriyo kalitesini arttırma, doğurganlığı yükseltme ve düşük yapma şansını azaltma gibi avantajlara sahip erkek kısırlığı tedavisidir. İnfertilite uzmanları, klasik tüp bebek yöntemleri sonuçlarının yeterli olmayacağını tespit ettiğinde IMSI tekniğini tüp bebek prosedürü ile birleştirilir.

IMSI nedir?

İntrasitoplazmik morfolojik olarak seçilen sperm enjeksiyonu (IMSI), tüp bebek tedavisi için kullanılan bir laboratuvar tekniğidir. Mikroenjeksiyon (ICSI) yönteminin 2004 yılında geliştirilmiş türüdür. IMSI tekniği, spermin üst yapılarını analiz etmek için dijital görüntüleme ile geliştirilmiş yüksek güçlü mikroskop kullanır. Böylece embriyologlar, herhangi bir kusur olmayan yüksek kaliteli spermi seçebilir. Normal bir mikroskop görüntüyü 400 kat büyütme gücüne sahipken, IMSI için kullanılan ışık mikroskobu 6000-12000 kat büyütme gücüne sahiptir. Spermler, yumurta hücrelerine oranla çok küçük olduğundan, yüksek güçlü özel büyütme tekniği gerekir.

Bu içeriğimize baktınız mı: https://www.havvaagargun.com/mikroenjeksiyon-nedir/

IMSI işlemi nasıl yapılır?

IMSI ve ICSI, mikromanipülasyon ile donatılmış yüksek çözünürlüklü ve yüksek kontrastlı mikroskoplar gerektirir. IMSI işlemi, genellikle ısıtılmış bir mikroskop kademeli cam ek parçası üzerinde oturan petri kabında gerçekleştirilir. En iyi sperm seçildiğinde, IMSI prosedürü tam olarak ICSI ile aynı şekilde gerçekleştirilir.

 • IMSI işlemi aşamaları şöyledir:

İlk olarak yumurtalar toplanır ve kuluçkalanır. Erkekten, semen numunesi alınır. Sağlıklı bir yumurtanın morfolojik seçimi yapılır. Oosit tutma pipeti ile tutulur ve semen mikroskopla analiz edilir. Sağlıklı sperm hücresi, yüksek büyütme oranına sahip bir mikroskop kullanılarak seçilir. Seçilen spermin kuyruğunu keserek felç etmek için bir cam mikropipet kullanılır. Sperm, oositi zardan delmek suretiyle oositin iç kısmına yönlendirilir. Sperm daha sonra oosit içine salınır. Yumurta hücresinin kutupsal gövdesi ve zona pellucida gibi hücresel yapıların açıkça tespit edilebilir olması önemlidir. Sperm hücrelerinin şekli ve vakuol sayısı da değerlendirilmelidir.

Embriyologlar, spermlerin her bir yumurtaya enjekte edilmesinden sonraki gün döllenme belirtileri arayacaktır. Embriyolar, işlemden sonraki ikinci günden altıncı güne herhangi bir aşamada aktarılabilir. Embriyolar, beş veya altı gün sonra blastosist aşamasına ulaşmalıdır.

Başarılı embriyoların transfer işlemi, vajinaya bir spekulum uygulanmasıyla birlikte abdominal ultrason probu kontrolünde yapılır. Çok ince bir esnek kateter içerisine embriyolar yerleştirilir ve rahim boşluğuna bırakılır.

Hem mikroenjeksiyon hem de IMSI prosedürlerinde, embriyo kadının rahmine aktarıldığında reçete edilen ilaçları almaya devam etmesi gerekir. Tedavinin başarılı olup olmadığını görmek ve hamilelik testi yapmak için yaklaşık 2 hafta beklenilmelidir. Bu süreç içerisinde kadınlara günlük aktivitelerine devam etmesi, ancak yorucu fiziksel aktivitelerden kaçınılması önerilir.

Burayı da okuyabilirsin: Tüp Bebek Nedir, Nasıl Yapılır?

IMSI kimlere uygulanır?

imsi tekniği

Sağlıklı bir hamilelik elde etmek büyük ölçüde embriyonun kalitesine bağlıdır. Embriyonun kalitesi ise hem yumurta hem de sperm hücresine göre değişir. Sperm anormallikleri varsa yine de embriyo oluşabilir, ancak bu embriyoların rahim iç duvarına yerleşme ihtimalleri düşüktür. IMSI tekniği, spermin başındaki anormalliklerin daha hassas bir şekilde görülmelerini sağlar. Anormallikleri olmayan spermleri seçerek oluşturulan embriyoların başarılı bir hamilelik meydana getirme şansı daha yüksektir.

IMSI aşağıda belirtilen koşullarda uygulanabilir:

 • Sperm örneğinde yüksek seviyede DNA parçalanması bulunması,
 • Spermlerin oksidasyon hasarına veya zayıf sperm morfolojisine duyarlı olması,
 • Tekrarlanan düşükler veya düşük yapma öyküsü,
 • Sperm anomalisinin %90 oranından fazla olması,
 • Kaliteli embriyoların transferine rağmen tekrarlanan gebelik başarısızlıkları,
 • 40 yaş üstü erkek yaşı,
 • İki başarısız mikroenjeksiyon döngüsü,
 • Üç başarısız tüp bebek tedavisi,
 • Artmış sperm anöploidi düzeyleri,
 • Yumurtanın kalitesi normal olsa da implantasyonun olmaması,
 • Sperm seviyelerinde eksiklik veya yüksek oranda düzensiz şekillendirilmiş hücrelerin bulunması halinde IMSI uygulanabilir.

IMSI tekniğinin avantajları nelerdir?

Yapılan araştırmalara göre, normal bir sperm enjeksiyonuna oranla IMSI’nin başarı oranı yaklaşık 2 kat daha fazladır. IMSI prosedürünün, özellikle spermlerin çoğunun anormal biçimde şekillendiği ağır vakalarda ve teratozoospermili erkekler için birçok avantajı bulunmaktadır.

IMSI tekniğin diğer faydaları şöyledir:

 • IMSI yöntemi ilk üç aylık dönemde gebelikte yaşanılan düşük oranlarını %60 azaltabilmektedir.
 • IMSI, spermatozoa ve oosit arasındaki etkileşimi kolaylaştırır.
 • Spermatozoanın azalmış sayısı, motilitesi veya artmış morfolojik defekti gibi seminal anormalliklerin etkisi azaltılabilir.
 • IMSI, embriyo kalitesini arttırır. Böylece, blastosist aşamasına ulaşmak için daha yüksek oranda embriyo elde edilir.

IMSI tekniğin dezavantajı var mıdır?

IMSI, sadece sperm kalitesi çok düşük olduğunda veya mikroenjeksiyon yöntemi yetersiz kaldığında tercih edilmelidir.

IMSI tekniği bazı dezavantajlara da sahiptir:

 • IMSI, zaman alıcı bir işlemdir. Tüp bebek tedavisi prosedürüne 2 ile 5 saat arasında ek süre ekleyecektir.
 • IMSI, yüksek maliyetlidir. Tüp bebek laboratuvarlarının ve kliniklerinin çoğunda mevcut değildir.
 • IMSI tekniğinin, mikroenjeksiyon tekniğine oranla çoğul gebeliklere yol açma olasılığı daha yüksektir.

IMSI tekniğinin tüp bebek tedavisi üzerinde etkileri nelerdir?

IMSI, spermlerin kalitesi çok düşük olduğu durumlarda geleneksel tüp bebek tedavisi prosedürleri yetersiz kaldığında kullanılır.  IMSI yönteminin, yardımlı üreme laboratuvarlarında rutin olarak kullanılması, yeterli bilimsel kanıtlarla önerilmesi için etkinliğini ve geçerliliğini göstermek için daha fazla çalışma gerekir.

Yorumlar

Bir yorum yazınız