Kısırlık Belirtileri Nedir, Nedenleri Nelerdir?

Kısırlık Belirtileri Nedir, Nedenleri Nelerdir?

kısırlık belirtileri nedir, nedenleri nelerdir

Bebek sahibi olabilme isteği, aile kurmanın temellerini oluşturan bir etkendir. Doğurganlık çağında olan bireylerin ebeveyn olma arzuları, en doğal ihtiyaçlardandır. Ancak, çeşitli nedenlerden dolayı gebelik oluşmadığında üzüntü ve hayal kırıklığıyla karşı karşıya kalınır. Böyle durumlarda kısırlık ile ilgili bir problemin varlığından söz etmek mümkündür.

Kısırlık ne demek?

Belirli bir süre boyunca korunmasız cinsel ilişkide bulunulmasına rağmen gebelik oluşmaması durumuna kısırlık (infertilite) denilmektedir. Kısırlık, çeşitli hastalıklardan ve tıbbi rahatsızlıklardan kaynaklanabilir. Doğuştan gelen bir sorun olabildiği gibi, sonradan da kazanılabilmektedir. Dünya çapında milyonlarca kişi, kısırlık probleminden mustariptir.

Kısırlık belirtisi nedir?

Kısırlık; bebek sahibi olamama dışında hiçbir belirti vermeyen bir sorundur. Bu nedenle birkaç koşul düzenli olarak takip edilmelidir:

  • 35 yaşından küçük olan kadınların 1 sene, 35 yaşından büyük olan kadınların ise 6 ay boyunca düzenli cinsel ilişkide bulunmasına rağmen gebeliğin oluşmaması,
  • Hiç canlı doğum yapılmamasına rağmen ikiden fazla düşük yapılması,
  • Kadına daha önceden endometriozis, polikistik over gibi bir tıbbi durumun teşhisi konulduysa ya da eşinde düşük sperm sayısı mevcutsa, zaman kaybedilmeden bir uzmana danışılmalıdır.

Niçin kısırlık oluşur?

Hamilelik, birçok adımı olan bir sürecin sonucudur.

Hamile kalmak için; kadının yumurtalıklarından bir yumurta serbest bırakılmalıdır. Yumurta, fallop tüplerinden geçerek rahime doğru ilerlemelidir. Erkekten gelen sperm de, bu yumurtayı başarılı bir şekilde döllemelidir. Döllenen yumurta, rahim iç duvarına yerleşmeli ve hamileliği oluşturmalıdır.

Bu adımlardan herhangi birinde sorun mevcutsa, kısırlık meydana gelir.

kısırlık nedenleri

Kısırlık nedenleri nelerdir?

Kısırlık, hem kadınlarda hem de erkeklerde çeşitli nedenlerden dolayı oluşabilir.

Kadınlarda sıkça görülen kısırlık problemleri şunlardır:

Menstrüasyon ve yumurtlama ile ilgili sorunlar: Düzensiz veya anormal adet dönemleri, kadın infertilitesinin en büyük nedenlerinden biridir ve tüm kadın infertilite problemlerinin %25’ini oluşturabilmektedir.

  • Tubal hastalıklar:

Fallop tüpleri, yumurtalıktan salınan ve döllenmek üzere rahime ulaşacak olan yumurtanın geçtiği yapıdır. Fallop tüplerinin tıkanması veya hasar görmesi, döllenmeyi engelleyecektir.

  • Endometriozis:

Endometriozis, rahimin dışında bulunan ve rahimin iç duvar dokusu ile karakterize edilen; genellikle yumurtalıklarda, fallop tüplerinde, rahim, bağırsaklarda ve mesanede, periton boşluğunda bulunan ağrılı bir hastalıktır. Bu durumdan oluşan skar dokusu, infertiliteye neden olabilir.

Yumurtlama, düzensiz periyotlar ve infertilite ile sonuçlanan hormonal bir dengesizliktir. Ultrason taraması esnasında yumurtalıkta görülen birçok küçük kistin ortaya çıkmasıyla karakterizedir. Ayrıca sıklıkla insülin direnci ile ilişkilidir. Kilo kaybı, ilaç tedavisi ve yardımcı üreme teknikleri polikistik over sendromu hastalarına yardımcı olabilir.

  • Miyomlar:

Miyomlar, rahim içinde pelvik ağrı ve ağır adet kanamasına neden olabilen kanserli olmayan, östrojene bağlı gelişen tümörlerdir. Ayrıca infertilite ve tekrarlayan düşüklere neden olabilirler. Gebe kalmak isteyen kadınlara, miyomları çıkarmak için miyomektomi cerrahisi önerilebilir.

  • Over yetmezliği:

Yaşı büyük olan kadınların, yumurtlama sistemleri işlevlerini kaybeder.  Bazı durumlarda bu problem, erken yaştaki kadınlarda da meydana gelebilir.

  • Yaş faktörü:

Genel sağlık durumuna bakmaksızın, bir kadının yumurtalık işlevi hem yaş hem de nitelik olarak zamanla azalır. Menopoza girilmemiş ve halen düzenli adet dönemleri geçiriliyor olsa dahi, yaşın büyük olması hamileliği engelleyecektir.

Erkeklerde sıkça görülen kısırlık problemleri ise şöyledir:

Azospermi (tam sperm yokluğu) ve oligospermi (az sayıda sperm hücresinin üretilmesi), erkek faktörlü kısırlığın en sık nedenlerindendir. Diğer nedenler, yumurtaya ulaşmadan önce canlılığını kaybeden sperm hücrelerini içermektedir. Nadir durumlarda kısırlık, genetik bir hastalığa veya kromozomal anormalliğine bağlanabilir.

Erkek infertilitesinin diğer nedenleri arasında; ejakülasyon için sperm taşıyan vas deferenslerin doğuştan yokluğu; kriptorşidizm, inmemiş testisler, varikosel sayılabilir.

Kısırlık tedavisi mümkün müdür?

Kısırlığın birçok durumda tedavisi mümkündür. Hafif problemlerde ilaç takviyeleri ile, orta şiddetli problemlerde cerrahi yöntemlerle, şiddetli problemlerde ise aşılama veya tüp bebek gibi yardımcı üreme teknikleriyle kısırlık sorunları aşılabilmektedir. Tedavi için öncelikle kısırlığın nedeni araştırılmalı ve çiftin yaş faktörü göz önünde bulundurulmalıdır.

Yorumlar

    Bir yorum yazınız