Tüp Bebek Kaç Defa Denenebilir?

Tüp Bebek Kaç Defa Denenebilir?

tüp bebek kaç defa denenebilir

Tüp bebek, kısırlık teşhisi konulan ve bebek sahibi olmak isteyen çiftler için uygulanabilen tıbbi bir prosedürdür. Diğer yardımcı üreme tekniklerine göre daha yüksek bir başarı oranına sahip olsa da, hiçbir girişimin %100 başarıyla sonuçlanacağının garantisi yoktur. Tüp bebek tedavisi ile bebek sahibi olmaya karar veren çiftlerin en büyük korkusu başarısızlık olduğu için, tüp bebek kaç defa denenebilir sorusunun yanıtını aramaktadırlar.

Tüp bebek kaç denemede tutar?

Tüp bebekte kadının yaşı ile başarı oranı arasında doğrudan bir ilişki mevcuttur. 35 yaşından küçük bir kadının ilk tüp bebek denemesinde başarı oranı %40 düzeylerine ulaşmakta iken, 40 yaş ve üzeri kadınlarda bu oran %6 oranında seyretmektedir. Ayrıca doğurganlık probleminin türü, ek prosedürlerin kullanımı, daha önce kaç deneme yapıldığı, işlemi uygulayan hekimin bilgi birikimi, tüp bebek kliniğinin imkanları gibi birçok faktör tüp bebekte başarını oranını etkileyebilir. Tüm bu kriterler göz önüne alındığında bireysel başarı oranına ulaşılabilir.

Tüm tıbbi işlemlerde nasıl bir sonuçla karşılaşacağını öngörmek doğru olmayacağı gibi, tüp bebek işleminin de kaçıncı denemede tutacağını önceden söyleyebilmek mümkün değildir.

Tüp bebek tedavisi kaç defa denenebilir?

Tüp bebek, kısırlık tedavisinde etkin bir yöntemdir. Ancak tüm bunlara rağmen, aynı zamanda çiftleri duygusal, fiziksel ve finansal olarak etkileyen yoğun bir süreç olacaktır. Başarısız bir döngü, bebek sahibi olmak için heyecan duyan çiftler için yıkıcı sonuçlar meydana getirebilir. Bu nedenle tüp bebek yöntemine başlanmadan önce, aynı işlemlerin birkaç kez denenebilmesi gerektiğinin bilinmesi gerekir.

tüp bebekte ikinci deneme ne zaman olmalı

Tüp bebek yönteminin neden olabileceği duygusal ve finansal zorluklar göz önünde bulundurulduğunda, birden fazla tüp bebek girişimi sonrası gebeliğin olasılığını inceleyen çeşitli çalışmalar; üç kez yapılan denemelerin ideal olduğunu göstermiştir.

Tüp bebek tedavisinin alınan hormon takviyeleri neticesinde ovarian hiperstimülasyon sendromu ve çoklu doğum gibi bazı risklerin bulunma ihtimali bulunmaktadır. Her döngüde bu ilaçların tekrar tekrar kullanılmasının uzun süreli sağlık problemlerine yol açabileceği de görülmüştür. İkinci ve üçüncü denemelerde yumurta geliştirme ve yumurta toplama aşamalarının tekrarlanmaması için embriyo dondurma gibi seçeneklerin değerlendirmesi doğru olacaktır.

Tüp bebekte ikinci deneme ne zaman olmalıdır?

Başarısız bir hamilelik testi ile karşılaşılması, tüp bebek işleminin de olumsuz geçtiği anlamına gelir. Bu sonuç çiftler için her ne kadar hayal kırıklığı yaratsa da, ikinci döngüye hazırlanmak için stresten ve gerginlikten uzak durulmalı, rahat olunmalıdır. Maddi ve diğer imkanlar yeterli olduğunda, yaklaşık bir ay kadar bir süre sonucunda yeni bir döngüye başlanabilir.

İkinci denemeler, ilk denemelerden daha avantajlıdır. Bunun nedeni, ilk denemede hangi aşamanın düzenlenmesi gerektiğinin bilinmesi ve başarı şansını arttırmak için aynı hataların tekrar yapılmamasıdır.

tüp bebek kaç denemede tutar

Tüp bebekte 4. deneme mümkün müdür?

Ortalama olarak, tüp bebek işlemi geçiren kadınların üçte biri ilk tüp bebek döngüsünden sonra hamile kalmakta ve canlı bir doğum yaşamaktadır. Üç döngü boyunca bu oran yaklaşık olarak %70’e çıkar. Üçüncü döngünün sonrasında kayda değer bir başarı yakalama olasılığının olmadığı da görülmüştür.

Tüp bebekte 4.kez deneme yapabilmek tüm koşullar uygunluk gösterdiğinde mümkündür. Ancak yüksek bir başarı oranı beklenmemeli, her türlü sonuçlarla karşılaşma ihtimali olduğu göz önünde bulunmalıdır.

Tüp bebek fiyatları nedir?

Tüp bebek yöntemi, birçok hassas prosedürü içerisinde barındırdığı için yüksek maliyeti olan bir tedavi biçimidir. Her sağlık merkezinin fiyatlandırma sistemi farklı olduğu için net bir ücret söylenmesi mümkün değildir. Tüp bebek fiyatları ve tüp bebek kaç defa denenebilir gibi soruların yanıtlarını, başvurulan klinikte almak daha doğru olacaktır. Aynı zamanda her döngünün ücretlendirilmesi ve sağlık sigortanızın bu döngülerin ne kadarlık kısmını karşılayacağını önceden öğrenmek daha faydalıdır.

Yorumlar

Bir yorum yazınız

Yorum onaylama sistemi etkin; yorumunuzun yayınlanması biraz zaman alabilir.