Tüp Bebek Tedavisinde Erkeklerde Beslenme Nasıl Olmalı?

Tüp Bebek Tedavisinde Erkeklerde Beslenme Nasıl Olmalı?

tüp bebek tedavisinde beslenme

Bir erkeğin tüp bebek için hazırlanmasının, kadının hazırlanması kadar önemli olabileceğini biliyor muydunuz? Sperm sayımının yüksek olması ve genel sağlık durumunun dengede tutulması için hazırlanılması son derece faydalıdır. Bir çift tüp bebek yolculuğuna başladığında, bunun en iyi seçenek olması için iyi bir nedeninin olması gerekir. Sorun yalnızca kadın veya erkekte, ya da her iki tarafta da olabilir. Tüp bebek için sperm numunesi verilmeden önce sperm sayısını, motilitesini, morfolojisini, hormonal dengesini veya diğer doğurganlık etkenlerini test etmek önemlidir. Sağlıklı bir sperm oluşturmak, çocuğun genetik yapısını da etkileyecektir.

Tüp bebek stresli, zaman isteyen ve maliyetli bir işlemdir.  Bu nedenle her çiftin çok deneme yapma şansı olmayabilir. Mümkün olduğunca sağlıklı olmak, işlemin başarılı olma şansını artıracaktır.

Bu içeriğimizi okudunuz mu: Tüp Bebek Nedir, Nasıl Yapılır?

Erkeklerde hormon seviyesini düzenlemek için neler yapılabilir?

Karaciğer fonksiyonları, çevresel toksinlere maruz kalma, tüketilen yanlış besinler gibi birçok etken hormon düzeylerinin dengesini bozabilir. Hormonal dengesizlik erkeklerde ereksiyon problemi, düşük cinsel istek, düşük sperm sayımı ve düşük seminal sıvı üretimine neden olabilir.

Hormonları dengede tutmak için basit önlemler alabilirsiniz:

  1. Plastik kaplar kullanmayın: Plastik bilinen bir xeno hormondur (hormonları etkileyen insan yapımı kimyasallar). Tüketilen yiyecekler özellikle sıcak olduğunda plastikle etkileşime geçebilir.
  2. Organik tercih edin: Organik olmayan ürünlerde bulunan pestisitler ve sentetik hormonlar erkeklerin hormonal dengesinde büyük bir etkiye sahiptir. Pestisitler, vücuttaki östrojeni taklit ederken; et ve süt için eklenen hormonlar, sisteminizde istenilmeyen hormonların seviyelerini yükseltir.
  3. Soya gıdalarından kaçının: Soya, östrojeni taklit edebilen ve vücudun hormon reseptör alanlarını bloke edebilen fitoestrojenler içerir. Soya gıdalar, erkeklerde östrojeni artırabilir. Buna soya sütü, peynir, yoğurt, tofu, vb. de dahildir. Soya, genellikle önceden paketlenmiş ekmek, kurabiye, kek, salata sosu, bitkisel yağ gibi birçok işlenmiş gıdada bulunur. Satın aldığınız gıdaların etiketlerini okuduğunuzdan emin olun ve mümkünse soya bulunanları almayın.
  4. Alkolü bırakın: Aşırı alkol tüketiminin, sperm kalitesine zarar verdiği tespit etmiştir. Eğer yumurta hücresi; sağlıksız, yanlış biçimlendirilmiş veya hasar görmüş bir sperm tarafından döllenirse, düşük, doğum kusurları veya uzun süreli sağlık sorunları meydana gelebilir. Ayrıca bazı içkilerin içerisinde bulunan şerbetçiotunun, vücuttaki östrojen seviyelerini de artırabileceği bilinmektedir.

tüp bebek tedavisinde erkeklerde beslenme

Sağlıklı spermler için nasıl bir beslenme alışkanlığı edinilmelidir?

Beslenme ve egzersiz sağlığın temelini oluşturur. Vücudunuzdaki her hücre, tükettiğiniz gıdalardan oluşur, bu da genetik yapınızı yani DNA’yı etkiler. Sağlıklı bir beslenme düzeni, tüp bebek tedavisine hazırlanırken oluşturabileceğiniz en iyi alışkanlıktır.

Beslenme düzeninize mutlaka dahil edilmesi gerekenleri şöyle sıralayabiliriz:

  • Sperm sayısını artırmak için; ceviz:

Omega-3 yağ asitleri sperm sayısını çoğaltır ve cinsel organlara olan kan akışını artırır. Cevizler, muhteşem bir omega-3 kaynağıdır.  Somon, tavuk ve kabak çekirdeği de bu besinlere örnek verilebilir.

  • Sperm hareketliliğini artırmak için; sarımsak:

Günde 1-2 adet sarımsak, cinsel organlara kan akışını geliştiren, spermleri hasardan koruyan ve sperm hareketliliğini geliştiren bir antioksidan kaynağıdır.

  • Libidoyu arttırmak için; muz:

Muz, erkek libidosunu arttırır ve bromelain adı verilen bir enzim nedeniyle seks hormonlarını düzenler. Ayrıca vücudun sperm üretme kabiliyetini artıracak vitamin C, A ve B1 de içermektedir.

  • Sperm yüzücülüğü için; brokoli:

A vitamini eksikliği, düşük doğurganlığın ortak nedenidir. A vitaminin eksikliği, spermin yüzücülüğünü etkiler. Kırmızı biber, ıspanak, kayısı, tatlı patates, havuç ve brokoli A vitamini zengini besinlerdendir.

  • Sperm hacmini arttırmak için; nar:

Antioksidanlar ve amino asitler semen hacmini yükseltir. Bitter çikolata, nar ve bazı tropikal meyveler antioksidan açısından zengindir.

Op. Dr. Havva Pars Ağargün

1968 yılında Kırşehir’in Mucur ilçesinde dünyaya geldi. İlk ve ortaokulu Mucur’da okuduktan sonra lise öğrenimine İstanbul Kız Lisesi’nde devam etti. 1991 yılında Cerrahpaşa Tıp Fakültesini bitirdikten sonra Haseki Eğitim ve Araştırma Hastanesi Kadın Hastalıkları ve Doğum Kliniği Aile Panlaması Biriminde çalıştı. 1999 yılında Kartal Eğitim ve Araştırma Hastanesinde Kadın Hastalıkları ve Doğum Uzmanı oldu.

Yorumlar

Bir yorum yazınız