Tüp Bebekte Son Gelişmeler   

Tüp Bebekte Son Gelişmeler   

tüp bebekte son gelişmeler

Tüp bebek, yumurta ile spermin kadının vücudu dışındaki döllemesini sağlayan tıbbi ve cerrahi bir yaklaşımdır. Normal olarak, kadınlar aylık adet döngüsü başına bir yumurta üretmektedir. Ancak tüp bebek işleminin etkinliğini arttırmak için birkaç yumurta gerekir. Yumurta üretimini artırmak için, kadınlar iki hafta boyunca birtakım ilaçlar kullanır. Olgunlaşan yumurtalar küçük bir cerrahi işlemle uzman tarafından alınır ve laboratuvarda eşinin spermi ile döllenir. Yaklaşık beş gün sonra, gelişmekte olan embriyolardan bir veya ikisi kadının rahmine aktarılır. Klasik bir tüp bebek işleminin gerçekleşme aşamaları bu şekildedir.

Peki, tüp bebek yöntemi ilk keşfedildiğinden itibaren aynı şekilde mi ilerlemektedir? İçeriğimizin devamında tüp bebekte son gelişmeler hakkında tüm bilgileri bulabilirsiniz.

Başlamadan önce: Tüp Bebek Nedir, Nasıl Yapılır?

Tüp bebekte yeni yöntemler bulunabilir mi?

Tüp bebek; hasar görmüş veya tıkanmış fallop tüpleri, erkek problemleri (düşük veya hiç sperm sayısı), endometriozis, anatomik anormallik veya açıklanamayan infertilite gibi çeşitli faktörlerin neden olduğu kısırlık problemlerinin çözümünde etkilidir. Tüp bebek alanında bulunan yeni yöntemler sayesinde tüp bebek yalnızca doğurganlığı sağlamak amacıyla değil, embriyo ve yumurta dondurma gibi yöntemlerle birlikte doğurganlığı korumak için de kullanılmaktadır.

İlk başarılı tüp bebek denemesinin yapıldığı 1978 yılından bu yana, tüp bebek alanında da birçok yenilik meydana gelmiştir. Tüp bebek tedavisinin alanı günümüzde oldukça kapsamlı bir şekilde ilerlemektedir.

Tüp bebekte son gelişmeler nelerdir?

  • Genetik tarama:

Son birkaç yıldır tüp bebekteki en önemli gelişmeler; embriyo biyopsisini ve laboratuvarda iyi görünen embriyoların zorluğunu gidermeye yardımcı olan, ancak kromozomal olarak anormal olan genetik analizleri içermektedir. Embriyonun fazla veya az kromozoma sahip olması düşük oranının veya Down sendromu gibi sorunların olasılığını en aza indirmektedir.

Eski zamanlarda doktorlar, bir kadının rahmine yerleştirilecek embriyoları, görünümlerine göre bir derecelendirme sistemi geliştirerek seçmektelerdi.  Ancak en yüksek dereceli embriyoların bile kromozomal anormalliklere sahip olduğu ortaya çıkmıştır. Günümüzde yeni teknikler kullanarak, her embriyodan seçilen birkaç hücreye güvenli bir şekilde biyopsi ve genetik tarama yapılabilmektedir. Kromozomal olarak normal embriyoları seçmek düşük yapma riskini ve birtakım problemlere sahip bir bebek sahibi olma ihtimalini büyük ölçüde azaltır.

Ayrıca, önemli genetik hastalıkları bulunan çiftlerde bile genetik tarama destekli tüp bebek yapılarak hastalığın bebeğe geçme olasılığı büyük ölçüde azaltılabilir.

  • Tek embriyo transferi:

Kromozom taramasının getirmiş olduğu başka bir avantaj da tek embriyo transferidir. Başarılı bir hamilelik şansını en üst düzeye çıkarmak için bir kerede iki veya daha fazla embriyo transfer etmek, uzun yıllar boyunca standart bir uygulama haline gelmiştir. Bu durum, çoğul gebelik yaşayan kadınlarda ciddi maternal ve fetal komplikasyon riskini artırmaktadır.

Genetik tarama, hangi embriyoların sağlıklı gebeliklere ve bebeklere yol açma olasılığının daha yüksek olduğunu gösterdiği için, birçok durumda transfer için sadece bir embriyo seçilebilmektedir.

İlginizi çekebilir: Embriyo Transferi Nedir?

  • Dondurulmuş embriyolar:

Sağlıklı spermler ile sağlıklı yumurtaların döllenmesi sonucunda, ortaya birden fazla nitelikli embriyo çıkabilmektedir. Bu embriyolar içerisinde yalnızca bir veya iki tanesinin transfer edilmesiyle birlikte, geride kalan embriyolar da daha sonraki tüp bebek döngüleri için dondurularak güvenle saklanabilmektedir.

  • Yeni ilaçlar:

Diğer bir tüp bebek gelişmesi, yumurta üretimini arttırmak ve olgunlaşmasını hızlandırmak için kullanılan ilaçları içermektedir. Geleneksel yöntemlerde yumurtlamayı tetiklemek için, insan koriyonik gonadotropin (hCG) enjeksiyonu kullanılmaktaydı. Bununla birlikte hCG, bazı kadınlar için yumurtalıkların aşırı uyarılmasını sağlayarak tehlikeli bir durum meydana getirebilmekteydi.

Tıptaki gelişmeler neticesinde günümüzde yumurtalıkların uyarılması için lüteinleştiren hormon (LH) ve gonadotropin salgılatıcı hormon agonistinin (GnRHa) kullanılmaktadır.  LH, vücudun yumurta üretimi için doğal tetikleyicisidir ancak aşırı uyarıma neden olacak kadar etkili değildir.

Tüp bebekte yeni gelişmeler 2018 yılında devam edecek mi?

Tıp, sürekli olarak gelişen ve yenilen bir bilim dalıdır. Teknolojinin gelişmesiyle birlikte her gün birçok farklı yeni gelişmeler meydana gelmektedir. Tüp bebekte son gelişmeler 2018 yılında da hızla devam etmekte, bilim insanları tarafından sürekli olarak yeni yöntemler araştırılmaktadır.

Yorumlar

    Bir yorum yazınız