Tüp Bebek Aşamaları ve Tedavi Süreci

Tüp Bebek Aşamaları ve Tedavi Süreci

tüp bebek tedavisi aşamaları

Tüp bebek tedavi kararı almış her çift, bu süreçte nelerle karşılaşacağını bilmek ister. Fiziksel ve ruhsal olarak hazır olmak, tedavinin başarıya ulaşması için önemli bir unsur olacaktır.

Tüp bebek aşamaları

Yumurtalık Uyarımı (Süperovulasyon):

Birden fazla yumurtanın elde edilmesi halinde, tüp bebek ile hamilelik şansı artar. Bunun için, yumurtalıklar en az üç olgun yumurta yetiştirmek amacıyla doğurganlık ilaçlarıyla uyarılır. Tedavide bir dizi farklı ilaç ve protokol kullanılmaktadır. Tüp bebek için en yaygın kullanılan protokol, günlük enjeksiyon veya burun spreyi olarak kullanılabilen gonadotropin salgılatıcı hormon agonisti (GnRH agonisti) adı verilen bir ilaçtır. Bu ilacın amacı, kadının doğal hormonlarını geçici olarak bastırmak ve yumurtlamanın zamanlamasını kontrol etmektir. Yaklaşık 2 hafta sonra yumurtalıkların uyarılması için FSH ve LH hormonlarının enjeksiyonları verilir.

tüp bebek aşamaları

Yumurtalar mikroskobiktir boyuttadır. Ancak ultrason taramasında açıkça görülebilen ve folikül adı verilen sıvı dolu yapılarda büyürler. Foliküllerin gelişimi, vajinal ultrasonografi kullanılarak rutin olarak izlenir. Enjeksiyonlardan yaklaşık 7 ile 12 gün sonra, foliküller neredeyse olgunlaşır. Kadının kullandığı ilaçlara son verilir ve insan koryonik gonadotropin (hCG) adı verilen bir tetikleme enjeksiyonu yapılır. HCG enjeksiyonunun zamanlanması çok önemlidir. Yumurta toplama işlemine de, genellikle bu enjeksiyondan 36 saat sonra başlanır.

Yumurta Toplama:

Yumurta toplama işlemi, transvajinal ultrason rehberliğinde gerçekleştirilen küçük bir cerrahi işlemdir. Ağrı hissiyatının duyulmaması için hafif bir anestezi uygulaması yapılabilir. Spekulumla açılan ve losyon ile temizlenen vajinaya ince, içi boş bir iğne ile vajinal ultrason probu yerleştirilir. İğne, her bir folikülden sıvıyı boşaltmak için yumurtalık içine doğru ilerletilir. Foliküller sırayla boşaltıldıktan sonra laboratuvara teslim edilir.  İşlemin tümü yaklaşık olarak 20-30 dakika sürer. Konu detayına https://havvaagargun.com/yumurta-toplama-islemi-ne-kadar-surer/ adresinden ulaşabilirsiniz.

Sperm Toplama:

Yumurta toplama işlemiyle hemen hemen aynı esnada erkekten de semen örneği alınır ve döllenme için işlenir.

tüp bebek aşamaları nelerdir

Dölleme:

Sperm hücreleri ve yumurta hücrelerinin toplanmasıyla birlikte geçilen döllenme aşaması iki şekilde gerçekleşebilir;

 • Standart yöntemde sperm ve yumurta hücreleri bir araya konulur ve doğal yollarla döllenmesi için gece boyunca beklenir.
 • Mikroenjeksiyon (ICSI) de ise olgunlaşan yumurtalar için seçilen, kaliteli sperm hücreleri bir embriyolog tarafından doğrudan enjekte edilir. Bu yöntem, spermlerin yeterli hareketliliğe sahip olmadığı zamanlarda kullanılır. Detay için: Mikroenjeksiyon Nedir?

Embriyo ve Blastokist Kültürü:

Döllenme aşamasını takiben, yumurtalar embriyo aşamasına doğru ilerler. Oluşan embriyolar birkaç gün boyunca laboratuvarda yetiştirilir. Embriyo kültürünün amacı, embriyolar hakkında bilgi edinmek ve hangisinin en iyi olduğunu tespit etmektir. Bu işlem genellikle 2 veya 3 gün boyunca sürmektedir. Eğer süre yeterli gelmediyse 5.güne kadar da beklenebilir fakat bu süre kesinlikle aşılmamalıdır. Çünkü embriyolar 5.günden sonra blastosist aşamasına geçerler ve bu aşamada rahim içerisinde olmalıdırlar.

Embriyo transferi:

Rahime transfer edilen embriyo sayısı; kadın yaşı, döngü sayısı gibi çeşitli faktörlere bağlı olarak değişebilir. İkiz gebeliklerde düşük, erken doğum, fetal veya neonatal ölüm riski daha fazla olduğu için, hedef her zaman için tekil gebeliklerdir. Bu nedenle normal şartlar altında bir veya iki embriyo nakledilmeye çalışılır.  Embriyo transfer işlemi oldukça basittir ve genellikle ağrısız bir şekilde sonlandırıldığı için anestezi gerekli değildir. Kültür ortamı sıvısı içinde muhafaza edilen bir veya iki embriyo, bir ucunda şırınga olan ince bir plastik kateter içine alınır. Nazik ve dikkatli bir şekilde, vajina ve rahim ağzı yolundan ilerlenir, embriyolar rahim boşluğuna bırakır. İşlem tamamlana dek, kateterin konumunu kontrol etmek için ultrason cihazı kullanılır. Embriyo transferi bittiğinde hasta bir süre dinlendirildikten sonra normal rutinine dönebilir.

Tüp bebek aşamaları başarıyla tamamlandıktan 12 gün sonra, kan örneği ile yapılan bir gebelik testi gerçekleştirilir ve sonuç bu şekilde belirlenebilir. Konu detayına https://havvaagargun.com/embriyo-transferi/ adresinden ulaşabilirsiniz.

tüp bebek tedavi süreci

Tüp bebek tedavi süreci

Üreme, tüm canlıların ortak özelliklerinden bir tanesidir. İnsanlarda üreme, kadınlardaki yumurta hücreleri ile erkekteki sperm hücrelerinin döllenmesinden meydana gelen mucizevi bir biyolojik süreçtir. İnsanlarda üreme fonksiyonları, ergenlik çağından itibaren aktif hale gelir. Ancak yaşanan bazı problemler sonucunda, üreme fonksiyonlarında görülen bozukluklar kısırlık nedeni olabilir.

Kısırlık problemi yaşayan çiftler alternatif doğurganlık yöntemlerine başvurmaktadır. Bunlardan birisi de tüp bebektir. Yapılan incelemeler sonucunda çift uygun özellikler taşıyorsa, tüp bebek tedavi süreci başlayabilir.

Tüp bebek nedir?

Doğal bir süreçte, kadınlarda her ay yumurtlama meydana gelir. Yumurtalıklardan çıkan yumurta ile aktif spermlerin birleşebilmesi için birçok fizyolojik faktörün doğru bir şekilde işlemesi gerekir. Üreme sürecindeki adımlardan herhangi birinde meydana gelen bir problem, gebe kalma sorunlarına yol açabilir. Bu aşamada devreye tüp bebek yöntemi (IVF) girer. Tüp bebek, doğal yöntemlerle bebek sahibi olamayan insanlar için bir dizi prosedürün birleşmesiyle oluşan çözüm kaynağıdır.

Tüp bebek tedavi süreci nasıl işler?

Tüp bebek sperm ile yumurtanın fallop tüplerinde değil, laboratuvar ortamında döllenme sürecidir. Tüp bebek tedavisi esnasında şu aşamalar gerçekleşir.

 • Yumurtlama döneminin sağlıklı bir şekilde işleyebilmesi için kadına bazı takviye hormonlar verilir. Yumurtlama günü gelene kadar birtakım incelemeler ve işlemler yapılır.
 • Yumurtlama günü geldiğinde, yumurta toplama işlemi başlar. Ucunda iğne bulunan ince bir kateter yardımıyla foliküllere girilerek hücreler toplanır.
 • Erkekten semen örneği alınır ve gerekiyorsa birtakım işlemlerden geçirilir.
 • Sperm ile yumurta hücreleri mikroenjeksiyon veya standart yöntemlerle döllenir.
 • Döllenmiş yumurtalar embriyoları oluşturur. Embriyolar kadının rahmine aktarılmadan 2 ile 5 gün arasında laboratuvar ortamında büyütülür ve bu süreç embriyo kültürü olarak adlandırılır.
 • Embriyonun, ince bir tüp ile rahim ağzından ilerletilerek rahim boşluğuna yerleştirilmesine embriyo transferi denir. Genellikle bir veya iki embriyo transfer edilirken, sağlıklı olan diğer embriyolar daha sonraki işlemlerde kullanılmak üzere dondurularak saklanabilir.

tüp bebek tedavi süreci nasıldır

Tüp bebek tedavisi kaç gün sürer?

Tüp bebek süreci, kadının adet olmasıyla birlikte başlar. Bu süreden bir sonraki yumurtlama zamanına kadar olan zaman aralığında kadın takip altında olur ve tüp bebek aşamaları bu şekilde başlar. Adetin başlama gününden sonucun öğrenildiği güne kadar olan zaman dilimi yaklaşık olarak 30 ile 45 gün arasında sürebilmektedir.

Tüp bebek tedavisinde dikkat edilmesi gerekenler nelerdir?

 • Tüp bebek tedavisi, başarı oranı yüksek bir doğurganlık yöntemidir. Ancak hiçbir hekim veya klinik size kesin bir başarı vaat edemez. Daha sonra bir ruhsal çöküş yaşanmaması için öncelikle kendinizi her türlü ihtimale karşı hazırlamalısınız.
 • Tedavinin başlamasından itibaren, hem sizin hem de eşinizin stres yaratan tüm etkenlerden kaçınması gerekir. Ayrıca bu süreçte kadınların rolü çok daha büyük olduğu için, erkeğin eşine desteğini hissettirmesi çok önemlidir.
 • Kaliteli yumurta ve sperm hücrelerinin oluşması için, kaliteli bir yaşam gereklidir. Tüp bebek tedavisine karar vermenizden itibaren sağlığınıza, beslenmenize, uyku düzeninize ve hafif egzersizlere önem vermeniz gerekir. Fazla kilolu iseniz kilo vermeniz bu aşamada çok önemlidir. Ayrıca hem tüp bebek hem de hamilelik sürecinin sağlıklı ilerleyebilmesi için zararlı alışkanlar muhakkak bırakılmalıdır.
 • Kullanmış olduğunuz ilaçlarınızı doktorunuza mutlaka bildirmelisiniz. Tüp bebek döngüsüne zarar verebilecek ilaçları bir süreliğine de olsa bırakmanız gerekebilir.
 • Tüp bebek tedavi süreci içerisindeki en önemli etkenlerden biri de doğru bir sağlık merkezinin ve hekimin tercih edilmesidir. Sağlıklı iletişim kurabileceğiniz ve başarılı oranı yüksek olan bir hekimle çalışmanız sizin için faydalı olacaktır.
 • Sizin için verilen randevulara zamanında gitmeniz, hiçbir seansı aksatmamanız gerekmektedir.

Tüp bebek aşamaları ve tüp bebek tedavi süreci hakkında detaylı bilgi almak için bizimle iletişime geçebilirsiniz.

Yorumlar

  Bir yorum yazınız