Tüp Bebek Nedir, Nasıl Yapılır?

Tüp Bebek Nedir, Nasıl Yapılır?

tüp bebek

Tüp bebek nedir?

Tüp bebek, yardımcı üreme yöntemleri arasında başarı oranı en yüksek olan uygulamadır ve kısırlık tedavileri içerisindeki yeri büyüktür. Tüp bebek (In vitro fertilizasyon / IVF ), ilk kez 1978 yılında İngiltere’nin Oldham şehrinde başarıyla gerçekleştirilmiş ve bu yöntemin sonucunca Louise Brown isimli bir bebek dünyaya gelmiştir. O yıllardan günümüze kadar, sürekli olarak geliştirilerek daha olumlu sonuçlar elde edilmiştir.

Tüp bebek, erkekten alınan sağlıklı spermler ile kadından alınan sağlıklı yumurta hücrelerinin laboratuvar ortamında birleştirilmesiyle yapılmaktadır. Bu yöntemin başarıya ulaşması için birçok aşamanın gerçekleşmesi gerekmektedir.

Tüp bebek tedavisi nasıl yapılır?

Tüp bebek yöntemindeki amaç, öncelikle kaliteli yumurtaların alınımını sağlamaktır. Kadından alınacak yumurta hücreleri hafif bir anestezi altında, ultrason kılavuzluğundaki özel bir iğne aspirasyonu ile alınır. Bu yöntem, hiçbir cerrahi kesi içermez ve işlemden sonraki ağrı yok denecek kadar azdır. Erkekten alınan spermlerle birlikte bir araya getirilen yumurtalar birkaç gün döllenmesi için bırakılır. Döllenen yumurtaların kaliteli embriyolara dönüşmesinin ardından, bu embriyolar özel bir kateter yardımıyla rahime yerleştirilir. Bu işlem çok kısa süreli olduğu için hiçbir anestezi yöntemine ihtiyaç yoktur. Böylelikle tüp bebek tedavisinin aşamaları tamamlanır ve sonucun başarıya ulaşıp ulaşmadığını görmek için beklenir.

Gebeliğin oluşmasını desteklemek için, hormon tedavisine başlanır. Kadından her gün progesteron ve gerekirse östrojen ilaçları alması istenir. Tüm evrelerin tamamlanmasından 2 hafta sonra gebelik testi yapılarak tedavinin sonucu alınır.

tüp bebek nasıl yapılır

Tüp bebek aşamaları nelerdir?

Yumurtalık Uyarımı

Bir kadının yumurtalıklarında, foliküller olarak adlandırılan binlerce sıvı dolu kesecik vardır. Her folikülün içinde bir yumurta bulunur. Normal üreme döngüsünde sadece tek bir folikül olgunluğa ulaşır. Ancak daha etkili olması açısından kadına ilaçlar verilerek yumurtaların uyarılması ve bunun sonucunda birden çok yumurta oluşumu sağlanır. Bu aşamada kadının sürekli olarak ultrason ve kan hormonu testleriyle birlikte kontrol altına alınması önemlidir.

Yumurta Alımı

İlaçlarla birlikte olgunlaştırılan yumurtalar, vakti geldiğinde kadından alınmalıdır. Birçok hasta yumurtaların alınması konusunda gergin olsa da, aslında kadınların büyük çoğunluğu bu aşamaya kadar olan tarama testlerinden daha az rahatsızlık verici olduğunu bildirmiştir. Yumurta toplama işlemi, özel iğne kılavuz adaptörü ile vajinal ultrason kullanılarak, anestezi altında gerçekleştirilir. İğne, vajinanın yanından geçip yumurtalık içine geçer ve foliküllerin kolayca aspire edilmesini mümkün hale getirir. Yumurtaları içeren sıvı, embriyolog tarafından bir mikroskop kullanarak kontrol edilir. Erkeklerden sperm alınması ise, genellikle kadının yumurtalarının toplanmasından sonraki birkaç saat içerisinde gerçekleştirilir.  Daha sonra hem yumurta hem de sperm küçük plastik kaplara yerleştirilir ve 3-5 günlük kuluçka dönemine girilir.

Embriyo Oluşturma

Yumurta toplama işleminden birkaç gün sonra kaç yumurtanın döllenip döllenmediğine bakılır. Genel olarak olgun yumurtaların yaklaşık %70’i döllenmektedir. Bu nedenle toplam sağlıklı embriyo sayısı folikül veya yumurta sayısından çok daha azdır .

Birkaç adet sağlıklı ve yüksek kaliteli embriyo oluşumu varsa, bu embriyolar ilerleyen zamanlarda kullanılmak üzere sıvı azot ile kriyoprezervasyon (dondurma) için aday olabilirler. Dondurulmuş embriyolar daha sonra gelecekteki bir tüp bebek döngüsü sırasında direkt olarak rahim içine alınabilirler. Böylece yumurtalık uyarımı ve yumurta toplama işlemi gibi aşamaların tekrarlanmasına gerek kalmaz.

Embriyo Transferi

Embriyo transferi IVF döngüsünün en kritik aşamalarından biridir. Bu evrede, embriyolar ince bir katater ile rahime aktarılır. Embriyo transferleri, embriyoların rahime doğru şekilde yerleştirilmesini sağlamak için, bu aşama abdominal ultrasonografi kılavuzluğunda gerçekleştirilir. Bu nedenle transfer aşamasını daha net görebilmek adına, kadından bol su içmesi ve mesanesinin dolu olması istenir. Embriyo transferi için genelde anestezi gerekmez ve bu adımın tamamlanması yalnızca 1 – 2 dakika içerisinde gerçekleşir.

Embriyo Transferi Sonrası ve Gebelik

Embriyo transferinden sonraki 2 hafta boyunca, kadının ilave progesteron hormonu alması istenir. Eğer kadındaki östrojen seviyesi, embriyo transferinden sonraki 2 hafta boyunca önemli ölçüde düşerse, ek olarak östrojen de verilebilir.

Transferden iki hafta sonra, kadın genellikle kan ile ölçümlenen gebelik testine tabi tutulur. Gebelik testi pozitif olduğunda, beta HCG hormonunun düzeyi vajinal ultrasonda gebelik kesesini görselleştirecek kadar yüksek olacak şekilde olana dek, test her 2 günde bir yapılabilir.

Testlerin negatif çıkması dahilinde tüp bebek uygulaması başarısız olmuş demektir ve uygun görülürse belirli bir süre sonunda tekrarlanabilir.

tüp bebek nedir

Tüp bebek tedavisi hangi durumlar için uygundur?

  • Fallop tüpleri cerrahi olarak tamir edilemeyen veya tamamen alınmış olan,
  • Endometriozisi olan ve cerrahi tedaviden sonra dahi hamile kalamayan,
  • Aktif yumurta hücreleri azalmış olan,
  • Yumurtlama sistemlerinde bozukluk olan, yumurtlama sistemi düzeldikten sonra bile gebelik oluşmayan,
  • Rahimi T şeklinde olduğu için hamile kalamayan kadınlar tüp bebek tedavisi ile hamile kalabilmektedir.

Ayrıca düşük sperm sayısı olan, geriye boşalma problemi (vas deferens) olan, antisperm antikor öyküsü olan erkekler için de uygundur.

Hangi sebepten dolayı bebek sahibi olamadıkları belirlenemeyen, açıklanamayan infertilite teşhisi konulmuş çiftler de tüp bebek ile şanslarını deneyebilmektedir.

Tüp bebek tedavisinin başarı oranı nedir?

Uzmanlar, tüp bebek tedavisinde başarı oranının birçok etkene bağlı olarak değiştiğini bildirmektedir. Erkeklerde sperm kalitesini, kadınlardaki yumurta hücrelerinin ve rahmin sağlıklı olması önemli olan faktörlerin en başında gelmektedir. Kadınlarda yumurta kalitesi 35 yaşından sonra düşüşe geçer. Kaliteli bir yumurta bulunamadığında, tüp bebek tedavisinin de başarıya ulaşması mümkün olmamaktadır. Amerikan Gebelik Derneği tarafından yapılan bir araştırmaya göre, 35 yaşından küçük olan kişilerde tüp bebek tedavisindeki başarı oranı yüzde 41 ile 43 arasında değişmekteyken; 35 yaşından büyük olanlarda ise yüzde 33 ile 36 arasındadır.

Aynı zamanda kişinin çevresel, fiziksel ve biyolojik faktörleri de tüp bebek yönteminin başarıya ulaşmasında etkilidir. Örneğin; sağlıklı beslenen, zararlı alışkanlıkları bulunmayan, ideal kiloda olan, stresli bir yaşamı bulunmayan kişiler tüp bebek tedavisinde diğerlerine oranla daha başarılı olacaktır.

tüp bebek tedavisi riskli midir

Tüp bebek tedavisi riskli midir?

Her tıbbi prosedürde küçük de olsa risk bulunur. Tüp bebek tedavisinde de birkaç güvenlik riski vardır.

Öncelikle kadınlarda yumurtalıkların olgunlaşması için verilen hormon ilaçları normal sayının çok üstünde yumurta hücresinin üretilmesine neden olabilir. Bu sebeple ilaç takviyesinde bulunulan kadın dikkati bir şekilde tetkik edilmelidir. İlaçların yumurtalıkları büyütmesiyle birlikte, ortaya yumurtalık torsiyonu adı verilen, yumurtalıkların burulması durumu meydana gelebilir. Nadir görülen bir ihtimal de olsa ciddi sonuçlara yol açabilmektedir.

Tüp bebek tedavisinin başarısını artırmak için rahime aktarılan birden fazla embriyo olması durumda çoğul gebelik oluşabilir. Çoğul gebelikler, her zaman tekil gebeliklere oranla daha risklidir.

Tüp bebek yöntemiyle dünyaya gelen bebeklerin birçoğunda zamanında erken doğma ve düşük doğum kilosu gibi olumsuz durumlar görülebilmektedir.

Yorumlar

Bir yorum yazınız

Yorum onaylama sistemi etkin; yorumunuzun yayınlanması biraz zaman alabilir.