Tüp Bebek Kimlere Yapılır?

Tüp Bebek Kimlere Yapılır?

tüp bebek kimlere yapılır

Tüp bebek, doğal olarak bebek sahibi olamayan insanlar için yaygın ve etkili bir tedavi yöntemidir. Bu uygulamanın amacı, kadından alınan yumurtalar ile erkekten alınan spermin laboratuvarda tıbbi yöntemlerle döllenmesini sağlamaktır.

Doğurganlık problemi yaşan her çift için tek çare tüp bebek değildir. Ayrıca uzun çabalar gerektirebilmesi ve maliyetli olması nedeniyle, başvurulması gereken ilk yardımcı üreme tekniği olarak görülmez. Bu nedenle çiftlerin, genellikle diğer doğurganlık tedavilerini denemelerinde fayda vardır. Tüp bebek tedavisine başlanmadan önce tüp bebek kimlere yapılır sorusunun cevabını öğrenmek yararlı olacaktır.

İsteyen herkes tüp bebek yaptırabilir mi?

Tüp bebek tedavisine başlanmadan önce, ilk olarak kısırlığın hangi sebeplerle oluştuğu öğrenilmelidir. Bunun için hem kadın hem de erkek üzerinde birtakım tetkikler gerçekleştirilmelidir. Kısırlığın kaynağı öğrenildikten sonra, sorunun çözümü için daha basit doğurganlık yöntemlerinin etkili olup olmayacağı dikkatli bir şekilde incelenmelidir. Gerekirse öncelikle ilaç tedavisi, cerrahi operasyon veya aşılama gibi yardımcı teknikler denenebilir. Hiçbir yöntem başarılı olmuyorsa, tüp bebek seçeneği değerlendirmeye alınır. Tüp bebek yöntemi isteyen herkese yapılamaz. Yalnızca gerekli olduğu durumlarda uygulamaya koyulmalıdır.

Tüp bebek tedavisi kimlere yapılır?

Kadın ve erkek üzerinde yapılan incelemeler sonucunda aşağıdaki kısırlık sebeplerinden biri veya birkaçı tespit edilmişse, tüp bebek yapılabilir:

 • İleri yaş nedeniyle doğurganlıkta meydana gelen ciddi azalmalar,
 • Tıkalı veya hasarlı fallop tüpleri,
 • Azalmış yumurtalık fonksiyonları,
 • Endometriozis (çikolata kisti),
 • Rahim fibroidleri,
 • Sperm şeklindeki anormallik veya düşük sperm sayısı
 • Açıklanamayan infertilite.

Hangi durumlarda tüp bebek zorunlu olabilir?

Tüp bebek yöntemi, bazı durumlarda bebek sahibi olunabilmesi için tek seçenek olabilir. Bu durumları şöyle sıralayabiliriz:

 • Şiddetli tubal problemler:

Her iki fallop tüpü de tıkalı ise tek seçenek tüp bebektir. Fallop tüpleri, rahimi yumurtalıklara bağlar. Burada meydana gelen problemler yumurta ile spermin döllenmesini engeller. Ciddi tubal hastalığı olan kadınlar için tüp bebekten başka faydalı yöntem yoktur.

 • Şiddetli erkek kısırlığı:

Sperm hareketi veya sperm şekli ile ilgili ciddi sorunlarda, ayrıca sperm sayısının çok düşük olduğu durumlarda tüp bebek uygulaması ve mikroenjeksiyon yönteminin bir arada kullanılması şarttır. Azospermi durumunda da, olgunlaşmamış sperm hücreleri doğrudan testislerden alınır ve sperm hücrelerinin laboratuvarda olgunlaşmasına izin verilir. Bu şekilde olgunlaşan sperm hücreleriyle yine mikroenjeksiyon yöntemi kullanılarak gebelik sağlanabilir.

Sperm sayısı kaç olmalı: https://havvaagargun.com/sperm-sayisi-kac-olmali/

 • Yüksek genetik hastalık riski:

Erkekte veya kadında ciddi riskler içeren genetik bir hastalık mevcut ise, bu hastalığın bebeğe aktarılmaması için tek seçenek tüp bebektir. Bu durum aynı zamanda genetik problemlerden dolayı tekrarlayan düşükler yaşayan çiftler için de geçerlidir. Tüp bebek esnasında genlerin ve kromozomların dikkatli incelenmesi için ayrıca PGS veya PGD tetkiklerine ihtiyaç duyulur.

 • Kanser tedavisi:

Kanser tedavileri, doğurganlığı azaltan önemli etkenlerdendir. Kanser tedavisi görecek olan bir erkek veya kadın, ileride bebek sahibi olmayı planlıyorsa yumurtalık veya sperm dondurma yöntemini tercih etmelidir. Dondurulan bu hücrelerin gebeliğe dönüşme aşaması yine tüp bebek ile gerçekleştirilecektir.

Kimler tüp bebek yaptıramaz?

Tüp bebek, doğurganlık tedavileri arasında en yüksek başarı oranına sahip olsa da, bazı durumlara sahip kişiler için uygulanması mümkün olmamaktadır.

 • Herhangi bir problem neticesinde rahimi veya yumurtalıkları alınmış, menopoz dönemine girmiş, hiçbir yumurtlama fonksiyonuna sahip olmayan kadınlar,
 • Testislerde hiç sperm üretimi olmayan erkekler için tüp bebek yapılamamaktadır.

Çocuğu olan tüp bebek yaptırabilir mi?

Kısırlık problemlerin bazıları doğumdan itibaren görülse de, birçoğu sonradan oluşmaktadır. Doğurganlık sistemlerinde hiçbir sorun yokken bebek sahibi olabilen bir çiftin, daha sonradan kısırlık probleminin başlamış olması olağan ve sık karşılaşılan bir durumdur. Eğer tedaviye engel olan bir etken yoksa daha önceden çocuk sahibi olan çiftlere de tüp bebek yapılabilmektedir.

Tüp bebek kimlere yapılır sorusunun yanıtı, tüp bebek yaptırmak isteyen birçok çift için merak konusudur. Bu yöntem için uygun adaylardan biri olup olmadığınızı yaptıracağınız tetkikler sonucunda öğrenebilirsiniz.

Yorumlar

  Bir yorum yazınız