Tüp Bebek Tedavisinin Sonucu Ne Zaman Belli Olur?

Tüp Bebek Tedavisinin Sonucu Ne Zaman Belli Olur?

tüp bebek tedavisinin sonucu

Tüp bebek tedavisi, sabır ve hassasiyet gerektiren bir dizi aşamalardan oluşur. Tüp bebek aşamalarının sonuna gelindiğinde ise endişe ve merak dolu bir süreç başlar. Tedaviyi başarıyla tamamlamış her çift için, tüp bebek tedavisinin sonucu ne zaman belli olur sorusu akılları kurcalar.

Tüp bebekte embriyo transferinin yapılmasından itibaren, sonucu öğrenmek için yaklaşık olarak 2 hafta beklemek gerekir. Çünkü döllenmiş yumurtanın rahime yerleşebilmesi için zamana ihtiyacı vardır.  Vücuttaki hamilelik hormonlarının seviyesi, hamilelik testleri tarafından ölçülebilecek duruma geldiğinde hamileliğin tespiti yapılabilir.

Tüp bebekte hamilelik nasıl öğrenilir?

Bir kadının hamile olup olmadığını öğrenmenin iki yolu vardır. Bunlardan ilki evde de kolaylıkla uygulanabilen idrar ölçümüne dayalı kitlerdir. Diğeri ise kan numunesinin laboratuvar ortamında incelenmesiyle yapılan beta HCG ölçümüdür. Kan testinin, idrar testine göre her zaman için daha güvenilir olduğu kabul edilmektedir.

Peki, tüp bebek tedavisinin sonucu ne zaman belli olur?

Tüp bebek işlemlerinde yumurta alımından yaklaşık 36 saat önce, yumurtanın olgunlaşması için vücuttaki HCG hormonunun yeteri kadar yükselip yükselmediğinden emin olmak amacıyla, kadına HCG hormonu enjekte edilir. Yumurta toplama işleminden yaklaşık 5 gün sonra da rahime embriyo transferi işlemi yapılır. Tüm olasılıklar sağlıklı bir şekilde ilerlerse, embriyo transferini takip eden birkaç gün içerisinde başarılı bir implantasyon oluşabilir. Ancak HCG hormonu birkaç gün içinde vücut tarafından kolaylıkla üretilmez. Yumurta toplama işlemi esnasında verilen HCG hormonu, kadının bünyesinde 5 ile 14 gün arasında kalabilir. Erken yapılan kan tahlillerinde HCG seviyesi, yapılan takviye neticesinde zaten yüksek olacağı için güvenilir bir sonuç elde etmek mümkün olmayacaktır.  Bu nedenle HCG enjeksiyonunun etkisinin vücuttan yok olmasını sağlamak amacıyla 14 gün beklemek gerekir. HCG temizlendiğinde hamilelik testlerinde oluşacak olan pozitif sonuç, gerçek bir pozitif sonuç olacaktır. Çünkü artık HCG hormonu, hamilelik nedeniyle üretilmeye başlanmıştır.

Bu içeriğimize bakmanızda fayda var: Yumurta Toplama İşlemi Nedir, Ne Kadar Sürer?

Tüp bebekte idrar testi ne zaman yapılmalı?

İdrar ile yapılan gebelik testlerinin güvenirliği hiçbir zaman için %100 değildir. Özellikle tüp bebek ile gebe kalmaya çalışan bir çiftin, yanıltıcı sonuçlar karşısında verebileceği tepkiler her zaman için daha büyük olacaktır. Bu nedenle ortaya çıkan sonuç sizi hiçbir şekilde umutlandırmayacak veya hayal kırıklığına uğratmayacaksa, embriyo transferinden en erken 14 gün sonra uygulanabilir.

Tüp bebekte kan testi ne zaman yapılmalı?

Hamileliğin tespiti için alınacak olan kan numunesinde, kanda bulunan HCG seviyesi net olarak gösterilebilir.  Tüp bebek tedavisi sonrasında yapılacak olan kan testinde ilk hedef, HCG seviyesinin yüksek tespit edilmesidir. Ancak bu test, 2-3 gün arayla tekrarlanmalıdır. Bunun nedeni, HCG oranının düzenli bir şekilde artmasını gözlemlemektedir. Sağlıklı bir gebeliğin ilk işareti, HCG seviyesinin düzenli olarak yükselmesidir. Eğer birkaç test boyunca artış miktarı düzenli olarak ilerliyorsa, hamileliğin kesin olarak var olduğu ve sağlıklı bir şekilde ilerlediği söylenebilir. Hamileliğin 6 ile 8. haftalarında bir ultrason planlaması yapılır ve bu süreç içerisinde gebeliği desteklemek için birtakım doğurganlık ilaçlarına devam edilmesi istenir.

Tüp bebek, başarı oranının yüksek olduğu bir tedavi türüdür. Ancak her döngünün başarıyla tamamlanacağını söylemek ne yazık ki imkansızdır. Gebelik sonucunun negatif olarak belirlendiği tüp bebek tedavilerinde ise, tekrar denemek için tüm etkenler uygunsa yeni bir döngünün planlamasına başlanabilir. İkinci deneme, olumsuz sonuçları değiştirmek için neler yapılabileceğinin belirlenmesi açısından bazı avantajlar içerir.

Tüp bebekte gebelik testi değerleri kaç olmalı?

Kan numunesi alınarak yapılan gebelik testlerinde, kandaki HCG oranının 5 ve üzeri olması pozitif bir hamileliğin işaretçisidir. Yaklaşık 14 gün süren bekleme sürecinde, bu rakamın 50 civarında olması beklenir.

Tüp bebek tedavisinin sonucu ne zaman belli olur sorusunun yanıtını almak isteyen kişiler için, embriyo transferinden sonra yaklaşık 14 gün boyunca beklemenin yeterli olacağı söylenebilir.

Op. Dr. Havva Pars Ağargün

1968 yılında Kırşehir’in Mucur ilçesinde dünyaya geldi. İlk ve ortaokulu Mucur’da okuduktan sonra lise öğrenimine İstanbul Kız Lisesi’nde devam etti. 1991 yılında Cerrahpaşa Tıp Fakültesini bitirdikten sonra Haseki Eğitim ve Araştırma Hastanesi Kadın Hastalıkları ve Doğum Kliniği Aile Panlaması Biriminde çalıştı. 1999 yılında Kartal Eğitim ve Araştırma Hastanesinde Kadın Hastalıkları ve Doğum Uzmanı oldu.

Yorumlar

Bir yorum yazınız